narty we włoszech

Otwarcie sezonu narciarskiego we Włoszech

Rozpoczął się listopad, zbliża się koniec roku, lato minęło już bezpowrotnie. Dla jednych – miłośników upałów, słońca, długich, letnich wieczorów, oznacza to smutek, niezadowolenie i konieczność uzbrojenia się w cierpliwość aż wrócą letnie miesiące. Jednakże dla drugich – miłośników śniegu, gór i sportów zimowych, wiąże się to z ekscytacją i rosnącym, radosnym oczekiwaniem. Wszyscy narciarze i snowboardziści, będący jednocześnie miłośnikami Italii, zadają sobie teraz pytanie: kiedy otwarcie sezonu narciarskiego we Włoszech 2017/2018? 

Główne ośrodki narciarskie we Włoszech

Łącznie we Włoszech działa około 200 ośrodków narciarskich. Począwszy od ogromnych, liczących prawie 400 km tras zjazdowych, do stosunkowo niewielkich. Na nartach można pojeździć zarówno na północy Włoch, jak i na południu – miłośnicy białego szaleństwa znajdą coś dla siebie nawet na Sycylii, gdzie można pozjeżdżać na zboczach Etny. Narciarze mogą szaleć zarówno w Alpach, ich wschodniej części – Dolomitach lub Apeninach. 

Ukochany widok każdego miłośnika sportów zimowych
Kiedy otwarcie sezonu narciarskiego we Włoszech 2017/2018?

Aktualnie, czynne są cztery ośrodki narciarskie: Cervinia, Maso Corto, Passo Stelvio i Solda. Jednak już niedługo nastąpi prawdziwe otwarcie sezonu narciarskiego we Włoszech! Pełną listę ośrodków narciarskich w Italii i dokładne daty ich otwarcia, aktualizowane na bieżąco, można znaleźć tutaj. Zobaczmy jednak jak to wygląda w największych i najbardziej popularnych ośrodkach narciarskich Italii.

Livigno

Livigno jest jednym z najbardziej popularnych włoskich ośrodków narciarskich. W tym położonym w Alpach ośrodku, sezon rozpocznie się 25 listopada i potrwa aż do maja 2018 r. Poza długim sezonem, Livigno oferuje 120 km tras, wyciągi każdego rodzaju (6 gondoli, 13 kanap i 11 orczyków), rozbudowaną bazę gastronomiczną oraz strefę bezcłową. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest także oferta Skipass Free, gdzie nocując co najmniej 4 noce w hotelu lub 7 w apartamencie, otrzymujemy Skipass gratis! Oferta ta obowiązuje przez pierwsze 3 tygodnie grudnia oraz od 7 kwietnia do końca sezonu.

Livigno
Cortina d’ Ampezzo

Jest to jeden z bardziej znanych ośrodków narciarskich, głównie dzięki zorganizowanym tu w 1956 roku Igrzyskom Olimpijskim. Położona niedaleko Wenecji, Cortina d’ Ampezzo nazywana jest Królową włoskich Dolomitów. Wynika to z tego, że położona jest w samym sercu tych gór i otoczona jest w większości trzytysięcznikami. Obecnie jest to jeden z bardziej turystycznych i luksusowych kurortów narciarskich we Włoszech. Zarówno na stokach, jak i w miasteczku można zaobserwować słynne włoskie dolce vita, gdzie nikt się nie spieszy, nikt się nie denerwuje, a czas przyjemnie płynie. W Cortinie sezon ruszy 25 listopada. W regionie znajdziemy około 115 km tras, w większości o średnim stopniu trudności, a także wygodne wyciągi krzesełkowe i gondole.

Widok na Cortina d’ Ampezzo
Bormio

50 km tras, 2 gondole, 5 krzesełek i 8 orczyków – tym właście charakteryzuje się położony niedaleko Livigno region Bormio. Sezon rozpocznie się tu 7 grudnia. Stosunkowo niewielka łączna długość tras z pewnością rekompensowana jest bardzo szerokimi stokami, częstokroć biegnącymi przez obszary leśne. Jednak poza ośrodkiem narciarskim, niewątpliwą atrakcją Bormio są termy – Bagni Vecchi. Te gorące źródła termalne były znane już w czasach starożytnych. Kąpiel w kamiennym budynku, na środku którego znajdują się dwa baseny termalne robi naprawdę spore wrażenie i przenosi nas w czasie o wiele wieków wstecz. Największą atrakcją tych term jest Grotta Sudatoria, czyli wchodzący 50 m wgłąb skały wąski tunel, będący naturalną łaźnią turecką. Na jego końcu temperatura wody wynosi 48 stopni, a wilgotność powietrza wynosi aż 95%!

Może zainteresuje Cię też:   Zwiedzanie Półwyspu Gargano
Stok w Bormio
Madonna di Campiglio

Pierwsze szusy w Madonna di Campiglio będzie można wykonać już 25 listopada. Ten popularny ośrodek oferuje nam 60 km tras, gdzie każdy narciarz znajdzie coś dla siebie.  Poza trasami łatwymi i średnio trudnymi, wytrawni narciarze i snowboardziści znajdą także 10 km tras czarnych, w tym liczącą niemal 2,5 km Spinale Direttissima, o nachyleniu miejscami sięgającym 70 % oraz liczącą 450 m Canalone Miramonti o nachyleniu 60 %. Z doliny Madonny można przedostać się gondolą Madonna – Pinzolo Express, do leżącego w pobliżu ośrodka Pinzolo, który oferuje dodatkowe 40 km tras zjazdowych. Z regionu Madonna di Campiglio można także bez konieczności ściągania nart przedostać się do Folgaridy i Marillevy w regionie Val di Sole. Aby można było beztrosko korzystać z wszystkich tych połączeń trzeba kupić Skipass Skiarea lub Superskirama. 

Stoki w regione Madonna di Campiglio
Val di Sole

Położona nieopodal Madonny di Campiglio Val di Sole czyli Dolina Słońca oferuje narciarzom 70 km tras skupionych wokół miejscowości Folgarida i Marilleva. Nazwa regionu jest z życia wzięta, albowiem stoki Dolomitów w tym regionie są najwięcej – w porównaniu do innych regionów, oświetlane promieniami słonecznymi. Val di Sole, jest kolejnym bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim, oferującym szerokie trasy, rozbudowaną infrastrukturę gastronomiczną oraz zakwaterowanie położone w większości bardzo blisko stoków. Region ten często jest wybierany przez rodziny z dziećmi. Poza stokami i świetnie przygotowanymi trasami zjazdowymi, można spędzać czas także w snow – parkach oraz na torach saneczkowych. Val di Sole jest też świetnym regionem dla amatorów biegówek, którzy mogą szlifować swoje umiejętności na trasach liczących przeszło 75 km.

Warto też wspomnieć, że 20 km od centrum Val di Sole znajduje się Pejo, oferujące dodatkowe 20 km tras. Jednakże główną atrakcją tego regionu jest licząca 5 km trasa, biegnąca z samego szczytu tej góry, położonego 3.000 m n.p.m. aż do dolnej stacji kolejki. Na górę można wyjechać wagonikiem kolejki, który kursując mniej więcej co 10 minut zabiera 100 osób. Jako, że nie ma innej drogi, by dostać się na sam szczyt, cały stok jest dla tych szczęściarzy. Sezon w Val di Sole ruszy 7 grudnia. 

Może zainteresuje Cię też:   Narty we Włoszech - sezon 2019/2020
Widok z Pejo, Val di Sole
Sestriere – Via Lattea

Niedaleko granicy włosko – francuskiej położony jest ogromny ośrodek narciarski Sestriere – Via Lattea, liczący przeszło 400 km tras. Centralnym punktem regionu jest właśnie miejscowość Sestriere. Cała Droga Mleczna (Via Lattea) jest regionem bardzo różnorodnym, znajduje się tu 220 km tras czerwonych i aż 80 km tras czarnych. Region oferuje także dużą liczbę tras tzw. off piste, gdzie lubiący freeride narciarze czy snowboardziści mogą naprawdę poszaleć. Otwarcie sezonu narciarskiego we Włoszech w Sestriere nastąpi 8 grudnia. 

Położone we włoskim Piemoncie stoki Sestriere
Arabba i Marmolada

Arabba to niewielki region narciarski położony na styku Trentino i Veneto. Sezon narciarski rozpocznie się tu już 25 listopada. Sama Arabba oferuje 60 km tras o różnej trudności, jednakże w przeważającej mierze są to trasy niebieskie i czerwone. Na położonych po północnej stronie Arabby zboczach panują doskonałe warunki śniegowe, a niektórzy twierdzą, że roztaczające się stamtąd widoki są najpiękniejszymi w Dolomitach. Arabba jest doskonałą bazą wypadową także do innych ośrodków, m.in. można stąd ruszyć na szczyt Marmolady, jak również rozpocząć słynną 40-kilometrową karuzelę narciarską Sellarondę. Na jej przejechanie należy zarezerwować sobie cały dzień i posiadać karnet Dolomity SuperSki. 

Piękne widoki z Arabby

Najwyższy szczyt Dolomitów nosi smacznie brzmiącą nazwę Marmolada i liczy 3.343 m n.p.m. Nazwa wzięła się z języka ladyńskiego, w którym oznacza błyszcząca. I rzeczywiście Królowa Dolomitów, będąca lodowcem, w promieniach słońca w zdecydowany sposób odznacza się na tle otaczających ją gór. To właśnie z Marmolady można zjechać najdłuższą trasą narciarską w całych Alpach Wschodnich, liczącą 12 km długości Pista Bellunese. 

Z ciekawostek, na pośredniej stacji kolejki na Marmoladę, na wysokości 2.950 m n.p.m. znajduje się Museo della Grande Guerra czyli muzeum I Wojny Światowej, upamiętniające wydarzenia z tego właśnie okresu. Przez Dolomity i Marmoladę w trakcie I Wojny przechodziła linia frontu.

Marmolada – najwyższy szczyt Dolomitów
Matterhorn

Nie sposób nie wspomnieć także o leżącym we włoskiej Vall d’Aosta, na granicy włosko – szwajcarskiej regionie narciarskim Cervinia. Nad tym regionem króluje Monte Cervino czyli Matterhorn. Znajduje się tu 200 km świetnie przygotowanych i zawsze odpowiednio naśnieżonych tras zjazdowych, a dodatkową atrakcją jest możliwość przejazdu do innych ośrodków narciarskich: włoskiego Valturnanche oraz szwajcarskiego Zermatt. Wybierając tę opcję należy jednak pamiętać o wykupieniu karnetu International. Sam region Cervinia położony jest na wysokości przeszło 2.000 m n.p.m. dlatego też rozciągają się stąd piękne widoki. Cervinia jest już czynna!

Widok na majestatyczny Matterhorn
A po nartach…

Otwarcie sezonu narciarskiego we Włoszech warto uczcić także chwilą odpoczynku w promieniach włoskiego słońca. We wszystkich regionach znajduje się wiele restauracji lub barów après -ski. Można w nich odpocząć i skosztować włoskich specjałów, które nas rozgrzeją i dodadzą sił na dalsze szusowanie po stokach.

Czas na après – ski w Dolomitach

 

 

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również