10 ciekawostek dotyczących pizzy

Parafrazując znane wszystkim powiedzenie: jaka jest pizza każdy widzi. Pizzę każdy zna, każdy ma swoją ulubioną – na grubym cieście lub na cienkim, z dodatkiem mięsa lub wegetariańską, na ostro, na słono lub na słodko. 9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy i z tej okazji przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących pizzy, o których nie mieliście pojęcia.

Najpopularniejszy przysmak świata – pizza

Najszersza Pizza na świecie

Okrągła pizza na świecie miała 3 m 96 cm średnicy! Została przygotowana przez 5 włoskich kucharzy w 2012 roku w Rzymie. Tym samym, po 22 latach został pobity poprzedni rekord, kiedy to pizza o średnicy 3 m 66 cm została przygotowana w RPA. Ten największy na świecie przysmak ważył 23 tony i był przygotowywany przez 48 godzin, w wielu kawałkach. Do jej przygotowania zużyto prawie 20 kg mąki, 8800 litrów sosu pomidorowego, 250 kg soli, 200 litrów oleju, 1500 kg masła oraz 4 tony sera mozarella. Uff… Po pobiciu rekordu pizza została pokrojona, a następnie rozdano ją w domach pomocy społecznej w Wiecznym Mieście.

Przygotowywanie pizzy

Najdłuższa Pizza na świecie

Liczyła prawie 2 kilometry! Dokładna długość tej wytworzonej w czerwcu 2017 roku w miejscowości Fontana w Stanach Zjednoczonych pizzy wynosiła 1930,39 m. Pizza, o której mowa, została przygotowana z 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu pomidorowego. Jej przygotowanie zajęło przeszło 54 godziny. Co ciekawe, wcześniejszy rekord świata należał do Włochów, a jeszcze wcześniejszy do Polaków, którzy na krakowskich Błoniach w 2010 roku przygotowali mierzącą 1010 metrów pizzę.

Przygotowywanie ciasta na pizzę

Najdroższa pizza na świecie

Kosztowała 2 700 dolarów czyli w przeliczeniu na polską walutę daje nam, coś ok. 9 212 złotych. Zdecydowalibyście się zapłacić przeszło 1 100 zł za jeden kawałek pizzy? Rekord ten został ustanowiony stosunkowo niedawno, bo 24 kwietnia 2017 r. w Nowym Jorku. Kucharze z restauracji Industry Kitchen do przygotowania tego niemalże bezcennego smakołyku użyli samych najlepszych składników. Pizza została wykonana na spodzie z dodatkiem trufli oraz atramentu z kałamarnicy. Na pizzy znalazły się m.in.: foie gras, ser Stilton, trufle, dwa rodzaje kawioru, jadalne płatki kwiatów oraz 24 – karatowe złote listki.

10 ciekawostek dotyczących pizzy – najpopularniejszego dania na świecie

Najstarsza pizzeria na świecie

Od wielu lat funkcjonuje w Neapolu. Antica Pizzeria Port’Alba zajmuje się wytwarzaniem pizzy od przeszło 270 lat! Zaczęła funkcjonować już w 1738 roku, kiedy to właściciele sprzedawali placki pizzowe na ulicy. Można powiedzieć, że w restaurację została przekształcona w 1830 roku, kiedy w lokalu pojawiły się stoliki i krzesła. Chętnych do skosztowania pizzy w tej najstarszej pizzerii na świecie zapraszamy na Via Port’Alba 18.

Antica Pizzeria Port’Alba- najstarsza pizzeria na świecie

Najszybciej zjedzona pizza

Pizza ta została zjedzona, choć może lepszym sformułowaniem byłoby w tej sytuacji: pochłonięta w 41,31 sekund. Dokonał tego pewien Kanadyjczyk – Peter Czerwiński, zjadając w takim czasie pizzę o średnicy 30 cm. Cóż za imponujące tempo!

W jakim czasie można zjeść całą pizzę?

Najwięcej …

Może zainteresuje Cię też:   Jak wybrać oliwę z oliwek

pizzy na świecie każdego roku, wbrew pozorom wcale nie zjadają Włosi. Rekordzistami są Norwegowie oraz Niemcy, którzy każdego roku zjadają przeszło 5,4 kilograma pizzy na głowę.  

Ilość zjadanej co roku pizzy nieustannie rośnie, tak samo jak popularność tego pysznego placka. Jednak czy wiedzieliście, że w ciągu roku sprzedawanych jest ponad 5 miliardów pizzy rocznie?

Poznaj 10 ciekawostek dotyczących pizzy

Najpopularniejsza pizza świata

Czy ktoś ma wątpliwości? To oczywiście pizza Margherita. Została przygotowana po raz pierwszy w 1889 roku dla Małgorzaty Sabaudzkiej czyli Margherity di Savoia. To właśnie na cześć tej władczyni placek przyozdobiony składnikami o kolorystyce włoskiej flagi zyskał swoją nazwę. Zatem nic dziwnego, że dzisiaj pizza o trzech charakterystycznych kolorach: czerwonym – pomidory, białym – ser mozarella i zielonym – bazylia jest uznawana za symbol Italii.

Pizza margherita jest najpopularniejszą na świecie

Najdawniejsza …

wzmianka o pizzy pochodzi z tekstu datowanego na 997 roku naszej ery. Natomiast narzędzia służące do wypiekania pizzy oraz prawdopodobnie ciasto na pizzę zostały odnalezione w odkopanych po wybuchu Wezuwiusza Pompejach.

Czyżby pizzę znali już w 79 roku n.e.?

Najsprawniej …

wytwarzający pizzę pizzaiolo na świecie to Bruno di Fabio. Ten Włoch potrafi w przeciągu zaledwie 2 minut i 35 sekund przygotować aż 14 placków na pizzę! Niesamowite.

14 placków w 2,5 minuty – istnie szaleńcze tempo

Najdalej …

dostarczona pizza na świecie przemierzyła aż 16 949 kilometrów. Pizza została dostarczona z Londynu do australijskiego Melbourne. Jednak mamy wątpliwości czy po przebyciu takiej odległości pizza była wciąż ciepła?

Po każdej dobrej pizzy zostają tylko okruszki

Zatem oto 10 ciekawostek dotyczących pizzy. Mamy nadzieję, że tak jak i my celebrowaliście Święto Pizzy jedząc swój ulubiony przysmak. Dobrej pizzy nigdy za wiele.

O tym, gdzie w Neapolu zjemy najlepszą pizzę? Koniecznie przeczytajcie tutaj.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również