10 ciekawostek o makaronie

10 ciekawostek o makaronie

25 października obchodzony jest Światowy Dzień Makaronu. Dla wszystkich fanów słonecznej Italii to święto szczególne, warte poświęcenia dodatkowej uwagi i przede wszystkim celebracji. O rodzajach pasty pisaliśmy już tutaj. Jakiś czas temu powstał także wpis o włoskiej paście bez tajemnic. Jako, że jednak ciekawostek o makaronie nigdy za wiele, czytajcie dalej. Zaczynamy!

Co oznacza maccheroni?

W wielu językach zamiast słowa „pasta” używa się słowa „maccheroni”. To Włosi od wieku XII do XIX używali tego określenia na wszystkie rodzaje makaronów. Kiedy termin ten przyjął się w świecie, Włosi niespodziewanie zmienili zdanie i termin „maccheroni” nabrał znaczenia regionalnego. A sami mieszkańcy Italii przerzucili się na popularne dziś słowo “pasta”.

10 ciekawostek o makaronie
25 października – Międzynarodowy Dzień Makaronu

Ach, to spaghetti

Spaghetti może ze względu na śmieszny kształt lub brzmienie słowa, stało się bohaterem licznych powiedzonek i uwag. Kardynał Giacomo Biffi w przemówieniu do studentów Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore powiedział ciekawe zdanie. „Włochów charakteryzują dwa powszechnie znane zjawiska – religijność i spaghetti”. Przyznajcie sami, że jest to jedna z ciekawostek o makaronie, w których jest ziarno prawdy. 

Znana jest również anegdota o królu Ferdynandzie I Burbonie. Podobno w latach swoich rządów, aby uzyskać popularność , pokazywał się publicznie w Neapolu jak jadł spaghetti. W trakcie połykania spaghetti, oplątał się sznurami makaronu jak błazen, by rozśmieszyć podwładnych.

Co makaron ma wspólnego z modą?

W osiemnastowiecznej Anglii słowem „macaroni” określano elegancika naśladującego kontynentalną (włoską) modę. Zachowywał się on nienaturalnie, stawiał drobne kroczki, miał talię cienką jak osa i był obwieszony wielką liczbą ozdób.

Które byś wybrał?

Poezja makaroniczna? Z czym to się je?

W literaturze zaznaczyło się również zjawisko „makaronicznej poezji”. Sięga ono poematu „Macharonea” Michele di Bartolomeo degli Odasi z roku 1492. Pojęcie to odnosi się do zjawiska wymieszania tego co prawidłowe z „grzesznym”. Tę z ciekawostek o makaronie można porównać do sytuacji na talerzu makaron miesza się z sosem i serem.

Może zainteresuje Cię też:   Włoskie święta - Buon Natale!

Makaron bywał tez bohaterem wielu poematów. W wierszu „Baldus” Teofila Folengo, Jowisz w trakcie gotowania makaronu miotał gromy i błyskawice, czyniąc wielki hałas ogromnymi widelcami i patelniami.

Nadworny poeta papieża Urbana VIII, Francesco Bracciolini, w poemacie „Pośmiewisko bogów” w 1618 roku, opisał proces wykonywania makaronu sposobem, który pozostał niezmienny i który do dziś stosują gospodynie domowe.

Dodatkowo, w 1824 r. został opublikowany żartobliwy poemat napisany przez Antonia Vivianiego, w którym po raz pierwszy pojawia się słowo „spaghetti”.

Kolejna z 10 ciekawostek o makaronie

W 1860 roku makaron wykorzystano jako element politycznego “kodu kulinarnego”, w którym jedzenie “mówiło” zamiast słów. Na uroczystości, w której uczestniczył ambasador Piemontu w Paryżu, szambelan cesarzowej, ucharakteryzowany na Cavoura, zasiadł on do stołu, na którym znalazły się potrawy odnoszące się do aktualnej sytuacji politycznej. Kiedy na stole pojawił się talerz z makaronem – kulinarnym godłem Neapolu – szambelan na polecenie cesarzowej odrzucił go, przekazując tym samym informację, że cesarzowa nie jest skłonna oddać Neapol. 

spaghetti bolognese
Pyszna włoska pasta

Spaghetti jako dobro narodowe

Giuseppe Prezzolini, wybitny historyk literatury włoskiej, napisał tak: „Cóż znaczy chwała Dantego w zestawieniu ze sławą spaghetti? Dzieło Dantego jest wytworem wyjątkowego człowieka obdarzonego geniuszem, podczas gdy spaghetti jest wyrazem zbiorowego geniuszu włoskiego narodu”. 

Cesare Marchi natomiast pisze tak: „nasz lud jest raczej luźnym zbiorowiskiem niż narodem. Ale gdy wybija godzina obiadu, mieszkańcy Półwyspu, siedząc nad talerzem spaghetti, uznają się za Włochów”, tak jak w godzinie herbaty ludzie z drugiej strony kanału La Manche uświadamiają sobie, że są Anglikami. Nawet służba wojskowa czy wybory powszechne nie maja tak wielkiej jednoczącej siły.”

Więcej sosów czy rodzajów makaronu?

Z ciekawostek: w spaghetterii przy ulicy Solferino w Mediolanie, tylko do spaghetti przewidziano aż 112 sosów. Wśród tych dziwniejszych można wymienić spaghetti z cytryną, tryskawkami, ananasem, dynią, jagodami, żabami, melonem, porzeczkami itd.

10 ciekawostek o makaronie

Od kiedy spaghetti rośnie na drzewach?

W 1957 roku na Prima Aprilis pokazano w telewizji brytyjskiej BBC film dokumentalny o szwajcarskiej farmie spaghetti, gdzie makaron rośnie na drzewach. Do redakcji dzwoniło podobnież wiele telefonów z zapytaniem, jak uprawiać taki makaron. Film można zobaczyć tutaj.

Może zainteresuje Cię też:   Dolina Aosty - co warto zobaczyć w tym regionie

Spaghetti lekkich obyczajów?

Świetną ciekawostką jest także historia o pochodzeniu spaghetti alla puttanesca. „Puttana” to po włosku pani lekkich obyczajów. W dawnych czasach, był to zawód niezwykle szanowany i bardzo dobrze płatny. Panie, które w między tak zwanym czasie, prowadziły zwyczajny dom, na gotowanie nie miały zbyt wiele czasu. Stworzyły więc bardzo smaczne, lecz niezbyt pracochłonne danie. A że jest ono bardzo pikantne, nazwa ma swoje uzasadnienie. 

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również