Bazylika św. Piotra – Podcast o Włoszech

Podcast o Włoszech tym razem o Bazylice Św. Piotra w Rzymie. To jedna z najbardziej znanych symboli Rzymu. Wiemy i znamy. To miejsce wzniosłe i doniosłe. Jako, że każdy z nas, nie wyłączając także nas – duecappucci.pl – ma swoje mniej czy bardziej skryte tajemnice i sekrety, pełno ich także ma Bazylika Św. Piotra w Rzymie. Kopuła bazyliki św. Piotra jest jedną z najbardziej znanych i największych kopuł świata. Mieszkańcy Wiecznego Miasta nazywają ją Cupolone („wielka kopuła”) i dumni są, że urodzili się w jej cieniu.


Kluczowe słowa:


Posłuchaj drugiego odcinka podcastu poświęconego Bazylice Św. Piotra w Rzymie:


Podcast o Włoszech – posłuchaj drugiego odcinka

Transkrypcja audio:

Podcast o Włoszech

Problemem przy budowie obecnej Bazyliki okazał się brak kasy w papieskim skarbcu. Panujący wówczas Papież Juliusz II, a właściwie to Giuliano della Rovere, wpadł na pomysł skąd wziąć pieniądze na budowę Bazyliki. Zadecydował, że będzie sprzedawać odpusty. Zachęcał wprost do przekazywania datków w zamian za uzyskanie odpustu zupełnego. Może i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rok przed rozpoczęciem budowy Bazyliki, papież ten osobiście wydał bullę zakazującą takiego zachowania! Pomysły Giuliano della Rovere na uzyskiwanie przysporzeń okazały się w pełni trafione. Takie są fakty. Papież ten pozostawił po sobie watykański skarbiec pełen pieniędzy, choć w czasie, gdy obejmował tron biskupa Rzymu skarbiec ten świecił pustkami.

Bazylika św. Piotra a Forum Romanum

Z przymrużeniem oka, ale można powiedzieć, że XVI-wieczni budowniczy byli prekursorami ruchu „zero waste”.  A jak powszechnie niemal wiadomo: Zero Waste to filozofia, styl życia zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie wpływać negatywnie na środowisko naturalne. Jaki ma to związek z budową Bazyliki? Ano ma … mianowicie nie wiem czy wiecie, ale materiały na budowę Bazyliki pochodziły np. z Koloseum czy z rozbiórki starożytnych świątyń położonych na pięknym Forum Romanum. Budowle te bowiem uznawane były w tamtym czasie za śmietnik Rzymu.

Związek Michała Anioła z Kopułą Bazyliki św. Piotra

Kopuła Bazyliki jest wielka. Jest jedyna w swoim rodzaju. Kojarzymy ją z Michałem Aniołem. Pod kopułą zaprojektowaną przez Michała Anioła znajdują się mozaiki przedstawiające czterech ewangelistów. Przypomnijmy, to Marek, Mateusz, Łukasz i Jan. Postacie są olbrzymie i wszystkie inne elementy, które składają się na całość postaci – przykładowo drobny element – a dokładnie pióro św. Marka ma aż 1,5 m długości! Warto też wspomnieć, że malowidła znajdujące się w świątyni tak naprawdę nie są malowidłami tylko mozaikami.

Porta Santa to Drzwi Święte

Wyobraźmy sobie od frontu do Bazyliki prowadzi pięcioro drzwi. Te położone najbardziej z prawej strony to Porta Santa – tzw. Drzwi Święte, które otwierane są jedynie w Roku Świętym bądź rokiem jubileuszowym. W czasach obecnych wygląda to tak, że, aby otworzyć Drzwi, Papież puka w nie, następnie one otwierają się i zostają otwarte przez cały rok jubileuszowy. Po zamknięciu drzwi te są zamurowywane od wewnątrz świątyni. 

Jednak nie zawsze tak było. Np. przed rokiem 1975 wyglądało tak, że Porta Santa zamurowywane były także z zewnętrznej strony, a papież przed ich otwarciem rozpoczynał burzenie muru – trzy razy uderzając w niego srebrnym młotem. Ważna jest tu oczywiście symbolika. Ten gest symbolizował oczyszczenie z grzechów. Po zamknięciu drzwi papież uczestniczył także w zamurowywaniu drzwi, kładąc kielnią warstwę cementu na pierwsze ułożone cegły.

Może zainteresuje Cię też:   Chodź na wycieczkę do San Gimignano
Podpisana przez Michała Anioła rzeźba – Pieta

W Bazylice możemy podziwiać jedyne dzieło Michała Anioła, które zostało przez niego podpisane. Jest to Pieta – czyli rzeźba Matki Boskiej trzymającej w swoich ramionach ciało swojego syna Jezusa ściągnięte z krzyża. Podpis Michała Anioła umieszczony został na szarfie Maryi. Dlaczego Michał Anioł zdecydował się podpisać akurat to dzieło?

Gdy je wykonał miał zaledwie 24 lata i był nikomu nieznanym artystą. Zobowiązał się wykonać na zlecenie pewnego kardynała „najpiękniejszą rzeźbę w całym Rzymie i to zaledwie w ciągu roku”. Michał Anioł dotrzymał słowa, a Pieta pierwotnie zdobiła grób wspomnianego kardynała. Faktycznie, w opinii publicznej rzeźba budziła same zachwyty, jednakże nikt nie wiedział czyjego była autorstwa. Legenda głosi, że Michał Anioł usłyszał pewnego razu dyskusję dwóch osób, którzy dywagowali czy Piety nie wyrzeźbił inny artysta. Wówczas zakradł się w nocy do krypty i na szarfie wyrył swoje imię i nazwisko. 

Kopia Piety Michała Anioła w Poznaniu

Z Pietą wiąże się także inna warta uwagi ciekawostka. Mianowicie, obecnie Pieta umieszczona jest w nawie za szybą pancerną.  Wynika to z tego, że w roku 1972 pewien węgierski szaleniec, wierzący, iż sam jest Chrystusem, uderzał w rzeźbę ciężkim młotem. Wskutek 15 uderzeń odpadło ramię Matki Boskiej, odłupany został kawałek nosa i zniekształcona twarz. Niezwłocznie po zajściu tego incydentu rozpoczęto prace renowacyjne, wzorując się na kopii znajdującej się w kościele w Poznaniu. Od tego czasu Pieta objęta jest szczególną ochroną.  

Tak na zupełnym marginesie, gdyby ktoś z Was zechciał zobaczyć poznańską kopię Piety – to zapraszam do Kościoła p.w. Matki Boskiej Bolesnej.

Lucyfer w Bazylice św. Piotra?

W Bazylice znajduje się 147 grobów. Przy czym część ciał pochowanych tam papieży została zmumifikowana lub zabalsamowana. Dzięki temu możemy oglądać na przykład idealnie zachowane ciało Innocentego XI, na twarz którego nałożona jest maska. Przy okazji Innocenty XI to papież pochodzący z naszego ulubionego Como w Lombardii.

W swoim papieskim działaniu zakazał on hazardu, kobietom zabronił noszenia sukien z głęboko wyciętymi dekoltami. Uzdrowił finanse watykańskie. Jak tego dokonał? Ograniczył duchownym pensje. Wracając jednak do Bazyliki w kontekście cmentarnym, zdarzył się ponoć zwiedzający, który spytał przewodnika – Czy w Bazylice pochowany jest także Lucyfer? Nie potrafię wyobrazić sobie jak mógł zareagować ów przewodnik.

Krótkim spódniczkom mówimy stanowcze: NIE!

Jak zapewne wiecie wstęp do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny, natomiast tak jak w każdym kościele obowiązują pewne ustalone zasady dotyczące ubioru. I tak: nie można mieć zbyt krótkich spodenek czy spódniczki, ani odkrytych ramion. Ten wymóg jest bardzo restrykcyjnie przestrzegany i każdy turysta sprawdzany jest przy wejściu do Bazyliki. I tu ciekawa historyjka – Raz miała miejsce pewna sytuacja, gdzie turystka chciała wejść do świątyni w samym kostiumie kąpielowym. Gdy przy wejściu została poproszona o ubranie się, zarzuciła na siebie płaszcz. Tak się stało. Pani weszła do środka. Przy czym niezwłocznie po wejściu do kościoła zrzuciła płaszcz wprost przed przerażonym zakonnikiem. Na jej widok mnich krzyknął “Precz szatanie!”.

Może zainteresuje Cię też:   Tajemnice Bazyliki świętego Piotra w Rzymie
Czy Jezus pozował do Piety Michała Anioła?

Wróćmy jeszcze na chwilę do Piety Michała Anioła. Jeden z przewodników oprowadzających wycieczki po Bazylice udzielił wywiadu. Sądzę, że to mogą być prawdę soczyste w treści opowieści. W jednym konkretnym przypadku przewodnik ten był zdumiony w sytuacji, gdy jeden z turystów zadał mu pytanie „czy to możliwe, że Jezus pozował do Piety Michała Anioła?”. Cóż. Retoryczne. Pomimo tego czy ktoś z Was spróbuje odpowiedzieć?

Mieszkania przy kopule św. Piotra

Z kopuły Bazyliki św. Piotra roztacza się przepiękny widok. Można popatrzeć na cały Plac św. Piotra. Można upajać się też widokami wiecznego miasta. Widoki są piękne. Niestety nic za darmo. Jeśli chcecie polecam nasz profil na instagramie. Instagram duecappucci. Turyści, aby zobaczyć piękno Rzymu widzianego z góry muszą pokonać bagatela 500 schodów i dodatkowo zapłacić za bilet wstępu. Sam bilet to jedno, niemniej moc wrażeń towarzyszy tym, którzy piechotą, a piedi, po schodach pną się do góry. Był Ktoś?

W pewnym momencie na trasie mamy tak, że jest tak wąsko, że warto krytycznie podejść do tematu. Odpowiadając sobie na proste pytanie – ej, a czy ja tam w ogóle się zmieszczę? Aha… jasne… jest jeszcze winda. Nie za darmo oczywiście. Jednak czy macie tego świadomość, że niektórzy mogą podziwiać panoramę Rzymu z kopuły św. Piotra każdego dnia i to za darmo? Właśnie na górze świątyni przy kopule znajdują się mieszkania robotnicze.

Baza złodziejaszków – plac Św. Piotra

Plac Świętego Piotra, Muzea Watykańskie  e to można powiedzieć mekka dla oszustów którzy próbujących dorobić się bazując na naiwności turystów. Czasem dochodzi do sytuacji, gdy drobni oszuści zaczepiają ludzi stojących w kolejce, proponując o wiele droższe bilety oraz obiecując bezpośrednie przejście do wnętrza muzeów bez uciążliwego stania w kolejkach. Dosłownie kilka lat temu miała miejsce bójka pomiędzy kilkoma takimi „konikami” z Peru i Argentyny. W wyniku tej awantury o turystów – trzech imigrantów trafiło do szpitala, a wraz z nimi policjant, który próbował ich rozdzielić. 

Przepraszam, a kto tu spowiada?

Do Bazyliki wchodzi też całe mnóstwo żartownisiów. Chowają się np. w konfesjonałach i robią tam sobie śmieszne zdjęcia. W 2008 roku głośno było o przypadku, gdy straż wyciągała z konfesjonału turystę przebranego w sutannę, chcącego wyspowiadać chętnych wiernych. Także proszę wziąć wspomnienie tej sytuacji do serca i mieć oczy szeroko otwarte. Nie wiadomo, kto po drugiej siedzieć może stronie.

12 apostołów i Juliusz Cezar

Na szczycie fasady Bazyliki św. Piotra znajduje się 13 figur, przedstawiających Jezusa, Jana Chrzciciela oraz 11 apostołów – bez św. Piotra. Podczas jednej z wycieczek turysta zapytał kogo przedstawiają te figury. Przewodnik, nieco niedbale odpowiedział, że apostołów. jednakże turysta niestrudzenie drążył temat „Ale figur jest 13!”. W tym momencie jego żona wtrąciła się do rozmowy mówiąc „Kochanie, to jest 12 apostołów i Juliusz Cezar!”. 

Podcast o Włoszech – È divertente – duecapucci – opowiadamy ciekawe historie. Sacrum et Profanum – tym razem gościliśmy w Rzymie, a właściwie w Watykanie. Stojąc pod kopułą przedstawialiśmy ciekawostki wprost z Bazyliki Św. Piotra. 

O Tajemnicach Bazyliki Św. Piotra przeczytasz także w naszym artykule.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również