Bezpłatne zwiedzanie muzeów we Włoszech

Już od dobrych kilku lat zwiedzanie muzeów we Włoszech było bezpłatne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Przez okrągły rok. Bez wyjątku. Przyzwyczaili się do tego zarówno turyści, jak i sami mieszkańcy Półwyspy Apenińskiego. Jednakże od początku 2019 roku zostały wprowadzone w tym zakresie istotne zmiany. Będę szczera – nie podobają się one ani turystom, ani rodowitym Włochom.

Wejście do Muzeów Watykańskich

Program Domenica al Museo

Dotychczasowy program Domenica al Museo został w istotny sposób ograniczony. W pierwszą niedzielę miesiąca bezpłatne zwiedzanie muzeów w Italii będzie dostępne wyłącznie poza sezonem turystycznym. Zatem wyłącznie w okresie od października do marca.

Nowy Program Giornate dei Musei

Nowy program nosi nazwę Giornate dei Musei czyli Dni Muzeów. Polega on przede wszystkim na tym, że każdego roku w marcu wyznacza się 6 kolejno następujących po sobie dni, kiedy zwiedzanie muzeów oraz wykopalisk archeologicznych będzie bezpłatne. Te dni zwane będą Settimana di Cultura czyli Tydzień Kultury.

Poza wspomnianym tygodniem to od dyrektorów poszczególnych placówek zależeć będzie w które dni w ciągu roku będzie możliwe darmowe wejście do muzeum. Takich dodatkowych dni może być maksymalnie 8 w ciągu roku.

Wnętrze Muzeów Watykańskich

Bezpłatne zwiedzanie muzeów dla młodych

Tak jak do tej pory młodzież przed osiągnięciem 18 roku życia ma możliwość darmowego wejścia do wielu muzeów w Italii. Jednakże kolejna pozytywna zmiana dotyczy osób pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Będą one miały zapewniony wstęp do każdego z muzeum jedynie za 2 euro. Z pewnością jest to korzystna zmiana dla młodzieży, zarówno mieszkającej w Italii, jak i napływowej.

Daną zmianę uzasadnia się chęcią oraz koniecznością zachęcenia ludzi młodych do częstszego odwiedzania tych przybytków kultury i obcowania z kulturą.

Czy to dobra zmiana?

Chyba trudno na razie podejmować się oceny czy wprowadzona zmiana jest korzystna czy nie. Wielu mieszkańców Półwyspu Apenińskiego sprzeciwiało się zmianom. Twierdzili, że obowiązek zakupu biletu wstępu powinien objąć tylko turystów, a nie samych Włochów. W końcu jeśli ktoś chce zobaczyć dziedzictwo kulturowe Italii powinien za to zapłacić.

Zmiana z pewnością spowoduje powstanie większego zamieszania dla wszystkich planujących wycieczki do Włoch. Do tej pory, ze spokojną głową można było planować wyjazd, z uwzględnieniem pierwszego weekendu miesiąca. Teraz niestety konieczne będzie wcześniejsze sprawdzanie dat dni wolnych od opłaty za wstęp, bądź liczenie się z koniecznością uiszczenia opłaty.

W niektórych miastach, jak np. w Rzymie czy Neapolu możliwe jest kupienie także kilkudniowej karty, upoważniającej do przejazdu różnymi środkami komunikacji miejskiej. Zazwyczaj w cenie karty jest także darmowy wstęp do dwóch wybranych atrakcji turystycznych. W Rzymie jest to tzw. Roma Pass. Natomiast w Kampanii – ArteCard.

Na koniec warto także wspomnieć o tym, że wstęp do części muzeów we Włoszech jest w ogóle darmowa. Listę darmowych atrakcji można znaleźć na przykład na tej stronie.

No votes yet.
Please wait...

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również