Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como

Jezioro Como to trzecie największe jezioro w Italii. Jednocześnie jest to najgłębsze jezioro w tym państwie. Kształtem przypomina literę Y, albowiem na południu rozdziela się na dwie odnogi. Położone w północnej części kraju, otoczone Alpami jezioro o lazurowej tafli stanowi prawdziwą perłę regionu Lombardia. Zatem, co warto zobaczyć nad Jeziorem Como?

Widok z góry na jezioro

Jak dojechać?

Sposobów dojazdu nad Jezioro Como jest całkiem sporo. Oczywiście tym najbardziej oczywistym jest dojazd samochodem. Z południa Polski nad Como można dojechać po około 1270 km i 13 godzinach jazdy.

Innym, znacznie krótszym sposobem dotarcia nad jezioro jest samolot. Lądując w Bergamo następnie przesiadamy się do pociągu, który po około 1,5 godziny dociera do miejscowości Como, skąd można rozpocząć wycieczkę. Na lotnisku można także wynająć samochód i dalszą drogę odbyć w wygodniejszy sposób.

Jezioro Como o poranku

Jak poruszać się dookoła jeziora?

Dookoła całego jeziora biegnie asfaltowa droga, dlatego zwiedzanie można spokojnie odbyć samochodem lub autobusem. Warto wspomnieć, że autobusy nad Como jeżdżą kilkanaście razy dziennie. Niemniej jednak ważną informacją jest to, że w niedzielę transport publiczny jest znacznie utrudniony. Autobusy kursują tylko kilka razy w ciągu dnia, a ten kto przegapi ostatni (około godz. 19:00) ma spory problem, bo nic innego nie jeździ.

W sytuacjach awaryjnych można zdecydować się na podróż taksówką, jednak bazy taksówek znajdują się tylko w większych miastach czyli Como i Lecce. Nie jest to także najtańszy środek transportu. My w czasie naszej pierwszej podróży w to miejsce w bolesny sposób się o tym przekonaliśmy.

Pomiędzy niektórymi miejscowościami nad jeziorem kursują także statki i promy. Porty znajdują się m. in. w Bellagio, Varennie, Colico, Como, etc. Możliwości wycieczek jest naprawdę sporo.

Dodatkowo, dookoła jeziora biegnie ścieżka przeznaczona dla rowerzystów oraz pieszych. Dzięki takiemu rozwiązaniu amatorzy dwóch kółek nie muszą (przynajmniej nie cały czas) podróżować główną drogą razem z tysiącami samochodów.

Może zainteresuje Cię też:   Colomba di Pasqua - przysmak na Wielkanoc

Natomiast wersja obejścia jeziora Como pieszo jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób bardzo wytrwałych. Bowiem linia brzegowa ma długość aż 160 km.

Co można robić nad Jeziorem Como?

Możliwości spędzenia czasu nad jeziorem Como, niezależnie od tego w którym miejscu się znajdujemy jest całkiem sporo. Każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby liczące na spokojny pobyt, podziwianie widoków, smakowanie kawy i lokalnych przysmaków, mogą skorzystać z licznych hoteli, pensjonatów, hosteli, a także campingów.

Amatorzy wycieczek statkiem mogą skorzystać z licznych propozycji wycieczek promem – dookoła jeziora, bądź na krótszych odcinkach. Na jeziorze można także żeglować czy uprawiać windsurfing. Osoby chętne na kąpiel znajdą także wydzielone w tym celu miejsca i plaże. Aczkolwiek nie spodziewajcie się zbyt wysokiej temperatury wody!

Urocze miasteczko nad Jeziorem Como – Menaggio

Jezioro Como to także raj dla miłośników górskich wycieczek. Co prawda alpejskie szlaki są dość wymagające, a przewyższenia liczą około 1000 metrów, jednak przecież nie po to idzie się w góry, aby się nie zmęczyć. Czy warto? Oj, naprawdę warto. Szlaki biegną początkowo przez wyżej położone miasteczka, następnie idzie się wśród zielonych pól, łąk i lasów. Na trasie można spotkać pasące się owce, krowy i osły. Klimat jest magiczny, a widoki z góry są warte każdego kroku pod górę. Z trasy widać większą część jeziora, jest to naprawdę bajeczny widok. Promienie słońca odbijają się w lazurowej tafli jeziora, można patrzeć bez końca.

Widok z góry na jezioro otoczone Alpami

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como?

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como? To trudne pytanie i ciężko odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Możliwości jest naprawdę wiele. Wokół całego jeziora położone są większe lub mniejsze miasteczka. Szczególnie zachodnie wybrzeże jest bardzo malownicze. Może o tym świadczyć chociażby fakt, że wiele znanych osobistości ma tam swoje letnie rezydencji, np. George Clooney czy Madonna.

Na południu jeziora leży miejscowość o tej samej nazwie – Como. Jest to chyba największe miasteczko położone nad całym jeziorem. Znajduje się tam dworzec kolejowy, stąd zaczynają kursy autobusów dookoła jeziora, a także właśnie stąd można dostać się do pozostałej części kraju. Poza malowniczym parkiem, Como jest miejscowością bardzo turystyczną, stąd nie dziwcie się pojawiającymi się tu przez okrągły rok tłumami. Radzimy ruszyć dalej do mniejszych miasteczek, gdzie bardziej można wczuć się w nadmorski klimat.

Deptak w Menaggio.

Na zachodnim wybrzeżu leżą: Cernobbio, Moltrasio, Menaggio, Argegno, Lenno, Tremezzo, Gravedona, Dongo czy Domaso. W każdej z tych miejscowości można przechadzać się nadmorskimi alejkami, a także zagłębić się w centrum miasteczka. Liczne restauracje, cukiernie i kawiarnie zapraszają chętnych turystów do zatrzymania się na chwilę i wypicia espresso. Można pozwiedzać także kościoły i inne zabytkowe budowle, których jest tu wcale niemało.

Poranek w Menaggio

Z wyżej położonych miejscowości warto odwiedzić San Fedele Intelvi, skąd biegnie drugi odcinek szlaku Via dei Monti Lariani i gdzie przy rynku znajduje się pizzeria, w której serwują przepyszną pizzę. Mieliśmy możliwość spać również w Garzeno. Samo miasteczko nie robi wielkiego wrażenia, ale widok stamtąd zapiera dech w piersiach. Po dwudniowej tułaczce na szlakach Via dei Monti Lariani i prawie 60 km w nogach nie mogliśmy spać ze zmęczenia. Ale dzięki temu mogliśmy podziwiać wschód słońca.

Wschód słońca obserwowany z Garzeno

Natomiast na wschodnim wybrzeżu położone są m. in. miasta: Colico, Dorio, Dervio, Varenna (niedaleko której znajduje się zamek – Castello di Vezio), Lecco.

Nabrzeże Colico widziane ze statku

Perła nad Jeziorem Como – Bellagio

Jeśli jeszcze Wam mało rzeczy, które warto zobaczyć nad Jeziorem Como, koniecznie popłyńcie do Bellagio. Dla nas bezsprzecznie ta miejscowość jest perłą nad Como. Miasteczko położone jest na samym cyplu, w którym rozgałęzia się jezioro. Znajduje się tu duży port, skąd można płynąć do Varenny, Como, Colico czy Gravedony. Poza licznymi kawiarniami i restauracjami, znajduje się tu mnóstwo hoteli i sklepów. Wąskie, wybrukowane uliczki ozdobione są kolorowymi donicami z kwiatkami.

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como? Z pewnością Bellagio

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące możliwości zorganizowania wolnego czasu nad Jeziorem Como, śmiało piszcie do nas. Chętnie odpowiemy na Wasze pytania.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również