Co warto zobaczyć w Abruzji?

Abruzja znana jest jako zielony region Europy albo most, który łączy południe i północ Italii. Możesz tu korzystać do woli zarówno z uroków morza, jak i gór. Jednego dnia wespniesz się na najwyższy szczyt w Apeninach, a następnego będziesz pluskać się do woli w lazurowym Adriatyku. Zatem, co warto zobaczyć w Abruzji?

Ziemia Święta pod niebem Italii

Włoska Abruzja nadal jest niezwykle mało popularna wśród naszych polskich turystów, co jest nieco zadziwiające. Można tu przecież eksplorować zarówno imponujące tereny górskie, jak i wypoczywać na złotych plażach Morza Adriatyckiego. Co ważne, dla niektórych „wakacjowiczów”, nie jest tutaj aż tak tłoczono, jak chociażby na północy Italii – natomiast morze jest nawet nieco cieplejsze. Sezon wakacyjny trwa tu nawet do końca września! Wakacyjne kurorty ciągną się od Alba Adriatica na północy regionu, aż do Vasto (w południowej części wybrzeża). Właśnie w tym miejscu Abruzja łączy się z kolejnym włoskim regionem, Molise. Plaże Abruzji są szerokie i piaszczyste, a zejście do morza łagodne oraz bardzo bezpieczne. Jest to szczególnie ważne, jeżeli podróżujesz z małymi dziećmi. Z uwagi na sporą liczbę kościołów, klasztorów i miejsc kultu, Włosi mianowali Abruzję „Ziemią Świętą pod niebem Italii”.

Góry – to poza morzem kolejna rzecz, którą warto zobaczyć w Abruzji

Co warto zobaczyć w Abruzji

Bez cienia wątpliwości, Abruzja to wyjątkowa kraina i jedna z nielicznych w Europie, które są zachowane w tak nienaruszonym stanie. Na obszarze tego włoskiego regionu występuje wiele różnorodnych gatunków zwierząt i roślin. Są tu m. in. aż trzy parki narodowe, park regionalny oraz aż 30 rezerwatów. Dodaj do tego średniowieczne miasteczka i liczne zabytki. Oj tak, dość łatwo jest totalnie zatracić się w tym urokliwym miejscu! Przeważająca dominacja natury sprawia, iż Abruzja jest bardzo ważnym ośrodkiem produkcji wina, serów, trufli oraz kasztanów i szafranu. Jeżeli jesteś miłośnikiem sportów wodnych, trekkingu czy rowerów, z całą pewnością zakochasz się w tym wyjątkowym miejscu na mapie Italii! Zatem przejdźmy do omówienia tego, co warto zobaczyć w Abruzji.

Szerokie i piaszczyste plaże

Ortona i liczne zabytki miasta

Ortona jest niezwykle dumnie położonym miasteczkiem Abruzji, które znane jest głównie z pięknego wybrzeża oraz ogromnych ruin zamku! Jeżeli chcesz dostać się do zamku na własnych nogach, musisz pokonać wiele schodów – warto jednak wybrać się na taką wyprawę, ponieważ piękny widok na nieregularne wybrzeże i port dosłownie powalą Cię z nóg! Na głównej ulicy miasta znajdziesz urokliwe i naznaczone historią kamienice, sklepy z pamiątkami oraz liczne kafejki. Koniecznie zatrzymaj się w jednej z nich i wypij włoskie espresso razem z mieszkańcami!

Może zainteresuje Cię też:   Wejście na Wezuwiusza – czy warto się wybrać?

Miasto przepełnione jest zabytkami, które warto zobaczyć będąc w tym regionie Włoch. Przede wszystkim, warta szczególnej uwagi jest Bazylika Św. Tomasza Apostoła – co roku w pierwszą niedzielę maja w mieście Ortona odbywają się liczne uroczystości na cześć właśnie tego świętego. Atrakcją jest wówczas procesja, w trakcie której o odpuszczenie grzechów błagają charakterystycznie ubrani pątnicy. Będąc w mieście nie sposób nie zwiedzić Pałacu Farneze i Zamku Aragońskiego, który prezentuje się naprawdę okazale i stanowi atrakcję dla zwiedzających kompleks.

Castello Aragonese w Ortonie

Vasto czyli uciekając od komercji

Vasto to zdecydowanie najciekawszy z kurort wypoczynkowy w całej Abruzji. Każdego roku przyjeżdżają tutaj turyści, aby leniwie wygrzewać się na szerokich, złocistych piaskach i zażywać kąpieli w turkusowym Adriatyku. Wzdłuż szerokich plaż rosną śródziemnomorskie palmy, które podkreślają klimat wakacyjnego miasta. Vasto dzieli się na dwie części – nadmorską dzielnicę Marina di Vasto oraz historyczne centrum, które położone jest na wzgórzu. Ze starówki doskonale widać więc panoramę linii brzegowej i nieskończenie długie plaże. Abruzja na tle całej Italii nie jest może szalenie zamożnym regionem. Jednakże ma to swój osobliwy urok – dzięki temu miasto jest mniej skomercjalizowane, niż inne włoskie regiony. Boczne uliczki kryją w sobie wiele tajemnic – ciekawe kamienice, kościoły i mistyczne zaułki. Między kamieniczkami odszukać możesz z kolei doskonałe restauracje i pizzerie, w których skosztujesz obłędne owoce morza.

Wybrzeże Adriatyku w Vasto

Do Vasto co roku zjeżdżają się wielbiciele windsurfingu oraz innych sportów wodnych. W pobliżu możesz wypożyczyć  także rowerek wodny bądź kajak i przekonać się na własne oczy, jak wygląda linia brzegowa od strony morza. Na północ od Vasto (przy drodze SS86) znajduje się z kolei park wodny Aqualad del Vasto. To świetne rozwiązanie dla podróżujących z dziećmi! Na terenie parku wodnego czeka Cię mnóstwo atrakcji. Od basenów dziecięcych, poprzez masaże i bicze wodne dla dorosłych, aż po łagodne (ale też strome) zjeżdżalnie dla całej rodziny. Jeżeli Twoje dzieci lubią aktywną zabawę warto wspomnieć, że część ze zjeżdżalni w parku wodnym to tzw. twistery. Można tu znaleźć także zjeżdżalnie typu kamikaze i tory do zjazdów na pontonach. Vasto to zdecydowanie warty polecenia region Abruzji. W mieście tym odnajdą się zarówno osoby chcące poznać Italię od nieco mniej komercyjnej strony, ale też rodziny chcące odpocząć ze swoimi pociechami.

Sulmona – miasto, w którym narodziło się… konfetti

Sulmona to miasto, które zdecydowanie warto zobaczyć w Abruzji. Słynie przede wszystkim z wielu atrakcji turystycznych. Znajduje się tu m.in. katedra, która zawiera kryptę w stylu rzymskim, Piazza XX Settembre (jeden z głównych placów miasta), Corso Ovidio (deptak łączący katedrę z głównymi placami) czy pałac Palazzo Annunziata. Ten ostatni to rzadki  przykład wczesnorenesansowej architektury, który w roku 1706 przetrwał trzęsienie ziemi w Sulmonie. Warto zobaczyć tu również Piazza Garibaldi, czyli największy plac w mieście. No i koniecznie pstryknij zdjęcie pod olbrzymią fontanną barokową. Każdego roku latem odbywa się tutaj festiwal Palio i wyścig konny. W Wielkanoc na Piazza Garibaldi zbiera się zaś ogromny tłum ludzi, aby obserwować procesję ze statuą Madonny w roli głównej. W środy i soboty swoje stragany rozbijają tutaj handlowcy, którzy oferują turystom rozmaite „dobroci” włoskie.

Może zainteresuje Cię też:   Sanctuario della Madonna di San Luca w Bolonii
Co warto zobaczyć w Abruzji – Sulmona

Co ciekawe, Sulmona uważana jest za miejsce narodzin konfetti – to znaczy migdałów pokrytych cukrem, które rozdawane są rodzinie oraz znajomym najczęściej podczas wesel bądź innych, specjalnych uroczystości. Konfetti można także po prostu przekąsić jako deser lub użyć jako dekoracji. W mieście Sulmona lokalni cukiernicy rozwinęli sztukę tworzenia konfetti do maksimum – wyrabiając je w różnych kolorach, wzorach i nietypowych kształtach.

Pescara – kulturalna stolica Abruzji

Pescara tętni życiem o każdej porze roku – niezależnie od tego, czy jest to sezon wakacyjny czy też nie. Przez środek miasta przepływa rzeka o tej samej nazwie, wymownie wpadając do Adriatyku. Rzeka ta dzieli miasto na dwie części, połączone ze sobą jedynie kładką. Możesz do woli opalać się tu na szerokich i złotych plażach, a także korzystać z ciepłego morza. Turyści kąpią się tu nawet pod koniec września! W Pescarze mocno kwitnie życie kulturalne – latem jest tutaj organizowany m.in. festiwal jazzowy Pescara Jazz oraz huczny festiwal filmowy Premio Flaiano. Całym sobą możesz tu zatem chłonąć życie kulturalne – liczne amfiteatry czy kina zachęcają do wizyty każdego dnia. W weekend w centrum odbywają się zaś festyny oraz jarmarki z tradycyjnymi wyrobami regionalnymi. Warto wspomnieć, że Pescara dość silnie oddziałuje gospodarczo na całą Abruzję. W tym mieście znajduje się bowiem uniwersytet z czterema wydziałami, a także największy port turystyczny i przemysłowy regionu. Mieści się tu również lotnisko o międzynarodowym zasięgu.

Stay port w Pescarze – warto zobaczyć w Abruzji

Wracając do jarmarków z tradycyjnym jadłem, nie sposób nie spróbować tu tradycyjnych potraw. Znajdziesz tu m.in. najlepsze owoce morza, przepyszną jagnięcinę i zrobione z niej słynne arrosticini (mięsne szaszłyki), a także deser parrozzo (migdały, skórka cytrynowa i czekolada). W przeciwieństwie do innych miast wybrzeża Adriatyku, Pescara nie jest typowym turystycznym kurortem, który tętni życiem wyłącznie przez dwa miesiące w roku – dobre restauracje i liczne atrakcje czynne są tu przez cały rok. Najwięcej wartych uwagi miejsc znajdziesz się wzdłuż ulicy biegnącej równolegle do plaży oraz w samym centrum. Mała podpowiedź odnośnie jedzenia? Staraj się wybierać te knajpy i restauracje, w których po godzinie 20:00 zaczyna brakować stolików. To tylko niektóre z miejsc, które warto zobaczyć w Abruzji.

W Pescare warto skosztować arrosticini

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również