Tak samo jak u nas, tak samo w Italii każde święta rządzą się swoimi prawami. U nas na Boże Narodzenie jemy piernik, a na Wielkanoc mazurki. Nie inaczej, choć jednak inaczej, jest we Włoszech. Na Święta Bożego Narodzenia Włosi zajadają się babami drożdżowymi panettone oraz pandoro. Natomiast Święta Wielkanocne, choć nie są tak uroczyście obchodzone także mają swój przysmak. Jest to posiadająca charakterystyczny kształt colomba di pasqua, inaczej zwana colomba pasquale.
Spis treści
Co to jest ta colomba di pasqua?
To oczywiście, jakżeby inaczej, ciasto drożdżowe z bakaliami. Podobie, jak w panettone ciasto nadziane jest rodzynkami. U góry dekorowane jest natomiast płatkami migdałów oraz lukrem. Dzięki dodatkowi skórki z cytryny ciasto ma delikatny cytrusowy posmak.
Ciasto zawdzięcza swoją nazwę swojemu charakterystycznemu kształtowi gołębicy. Po włosku colombo to właśnie gołąb. Choć muszę przyznać się, że ujrzenie gołębia w tej formie sprawia mi nie lada trudność.
Historia colomby
Historia tego pysznego ciasta nie jest do końca znana, tak jak i miejsce jego pochodzenia. Colomba di pasqua wywodzi się bądź z Sycylii, bądź z Lombardii. Która wersja jest właściwa? Zapewne ta według miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz.
Według jednej teorii ciasto pochodzi z Lombardii z czasów wojen longobardzkich czyli ok. VI – VII wieku. Gołąb już od lat jest symbolem pokoju, stąd nazwa ciasta została nadana na cześć jego kształtu. Druga natomiast legenda jest bardziej prozaiczna. Jako, że w Italii brakowało wielkanocnego odpowiednika panettone, włoska firma cukiernicza wyprodukowała właśnie colombę na podstawie dawnego sycylijskiego przepisu. Wybierzcie sami, która wersja jest lepsza.
Składniki
- 20 g świeżych drożdży
- 480 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 175 ml mleka – nie zimnego
- 3 jajka
- 1 żółtko
- 100 g cukru
- szczypta soli
- olejek waniliowy
- skórka starta z cytryny i pomarańczy
- 60 g rodzynek
- 60 g kandyzowanej skórki z cytryny lub pomarańczy
- migdały
- 1 roztrzepane jajko do posmarowania
Sposób przygotowania
Zaczynamy od przygotowania rozczynu z drożdży w tym celu mieszamy je z kilkoma łyżkami wody i zostawiamy, by zaczęły pracować. Następnie gotowy rozczyn dodajemy do przesianej mąki i mieszamy. W tym czasie rozpuszczamy masło i pozostawiamy do ostudzenia. Do mąki dodajemy pozostałe składniki, a więc: jajka, żółtko, cukier, sól, olejek waniliowy i mleko. Na samym końcu dodajemy rozpuszczone i ostudzone masło.
Ciasto wyrabiamy silnymi, zdecydowanymi ruchami przez około 10 minut. W ten sposób pobudzamy drożdże do pracy, dzięki czemu powstaną piękne wiązania glutenowe. Na samym końcu dodajemy do ciasta bakalie i wyrabiamy jeszcze przez parę minut. Teraz czas, by nasze ciasto odpoczęło i urosło. Najlepiej zostawić ciasto na noc w ciepłym miejscu, w którym nie dosięgną go żadne przeciągi. Czas wyrastania to około 6-8 godzin.
Następnie wyrośnięte ciasto jeszcze raz zagniatamy i wkładamy do formy w kształcie gołębicy. Formę najprościej kupić przez internet. Do gotowego ciasta wtykamy całe migdały i pozostawiamy ciasto do ponownego wyrośnięcia przez około 2 godziny.
Przed samym pieczeniem ciasto smaruje się roztrzepanym jajkiem oraz obficie posypuje cukrem perłowym. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 25-30 minut. Niezmiennie najlepszą metodą sprawdzenia czy ciasto jest gotowe jest metoda mokrego patyczka. Jeśli po wbiciu w środek ciasta patyczek jest suchy – ciasto można wyciągać.
Colomba di Pasqua – przysmak na Wielkanoc
Składniki
- 20 g świeżych drożdży
- 480 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 175 ml mleka – nie zimnego
- 3 jajka
- 1 żółtko
- 100 g cukru
- szczypta soli
- olejek waniliowy
- skórka starta z cytryny i pomarańczy
- 60 g rodzynek
- 60 g kandyzowanej skórki z cytryny lub pomarańczy
- migdały
- 1 roztrzepane jajko do posmarowania
Sposób wykonania
- Przygotowujemy rozczyn z drożdży. W tym celu mieszamy je z kilkoma łyżkami wody i zostawiamy, by zaczęły pracować. Następnie gotowy rozczyn dodajemy do przesianej mąki i mieszamy. W tym czasie rozpuszczamy masło i pozostawiamy do ostudzenia. Do mąki dodajemy pozostałe składniki, a więc: jajka, żółtko, cukier, sól, olejek waniliowy i mleko. Na samym końcu dodajemy rozpuszczone i ostudzone masło.
- Ciasto wyrabiamy silnymi, zdecydowanymi ruchami przez około 10 minut. W ten sposób pobudzamy drożdże do pracy, dzięki czemu powstaną piękne wiązania glutenowe. Na samym końcu dodajemy do ciasta bakalie i wyrabiamy jeszcze przez parę minut. Teraz czas, by odstawić ciasto do wyrośnięcia. Najlepiej zostawić ciasto na noc w ciepłym miejscu, w którym nie dosięgną go żadne przeciągi. Czas wyrastania to około 6-8 godzin.
- Następnie wyrośnięte ciasto jeszcze raz zagniatamy i wkładamy do formy w kształcie gołębicy. Do gotowego ciasta wtykamy całe migdały i pozostawiamy ciasto do ponownego wyrośnięcia przez około 2 godziny.
- Przed samym pieczeniem ciasto smarujemy roztrzepanym jajkiem oraz obficie posypujemy cukrem perłowym. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 25-30 minut. Niezmiennie najlepszą metodą sprawdzenia czy ciasto jest gotowe jest metoda mokrego patyczka. Jeśli po wbiciu w środek ciasta patyczek jest suchy – ciasto można wyciągać.
Uwagi
Ciasto najlepiej smakuje na świeżo. Dodatkowo wspomnę, że aktualne pojawia się wiele wariacji tradycyjnych ciast tego typu. Możemy znaleźć ciasta nadziewane czekoladą, kremem pistacjowym czy nawet kremem limoncello. Choć są to oczywiście gotowe produkty, które nigdy nie będą tak smaczne, jak te przygotowane przez nas własnoręcznie. Zatem do dzieła, dajcie znać czy Wasze colomby wyszły!
Buon appetito!