Gest Giuseppe: Finito!

Jak już pisaliśmy, gesty to ważna część włoskiej kultury. Czasem z samej rozmowy z Włochem nie wywnioskujesz tyle ile wynika też z jego niewerbalnego przekazu. Dziś dowiedzmy się co oznacza gest Giuseppe: finito!

Zacznijmy od pewnej historii

Kilka lat temu, w słoneczne popołudnie, pewni panowie z pistoletami zatrzymali innego pana z pistoletem. To nie była zabawa w strzelanego, cała sytuacja była bardzo groźna.
Działo się to w Polsce, w okolicach Rzeszowa. Wówczas zatrzymany pan z giwerą powiedział:

Mammia mia, finito!

Pamiętacie może tę sytuację? Historia dotyczyła spektakularnej akcji zatrzymania członka włoskiej camorry. Camorra to włoska mafia z okolic Neapolu.

Gest Giuseppe: finito!

Giuseppe tłumaczy nam:

on to powiedział, bo zrozumiał, że dłużej już nie będzie w stanie uciekać i ukrywać się. Zrozumiał, że to koniec. Koniec ucieczki. Jego koniec.

Naszemu przyjacielowi dziękujemy za wyjaśnienie słowa Finito użytego w określonym wyżej kontekście. Nasz ścigany zamiast mówić cokolwiek mógł też wykonać gest Giuseppe: finito! Nie wiemy czy go wykonał, ale wystarczyłoby, że złożyłby palce jednej dłoni jakby strzelał z pistoletu i wykonał charakterystyczny ruch dłonią, jak na załączonym obrazku.

Finito! – mówimy kiedy nie ma wyjścia z sytuacji, gdy sytuacja jest beznadziejna i gdy jesteśmy od ścianą. Kiedy jesteśmy w przysłowiowej czarnej „d”. Kiedy nie ma już nadziei. Nie ma nic. Niente! 

 

Może zainteresuje Cię też:   Gest Giuseppe: perchè?

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również