Gest Giuseppe: perchè?

Gesti italiani to nic innego jak mowa ciała. Nie znamy drugiego tak ekspresyjnego narodu, jakim są Włosi. Bardzo głośno mówią, żeby nie powiedzieć, że krzyczą, głośno się pozdrawiają, a do tego jeszcze wzmacniają każdy przekaz gestami: to radośnie wymachując rękoma, to w złości tupiąc nogami, a to w geście bezradności wzruszając ramionami. Wiele gestów jest nieoczywistych dla niewprawionych obserwatorów. Dziś zobaczmy co oznacza gest Giuseppe: perchè?

Krótka historia dla lepszego zobrazowania sytuacji

Wyobraźcie sobie, że Giuseppe jest w Turynie, niedaleko stadionu Allianz Stadium czyli stadionu Juventusu! Spaceruje dookoła tego ogromnego, robiącego niemałe wrażenie obiektu, aż tu nagle spotyka swojego znajomego i wdają się w małą pogawędkę. Giuseppe z zapałem zaczął opowiadać, jak to właśnie zwiedził Allianz Stadium, mógł zobaczyć szatnie piłkarzy, usiąść na trybunach i wejść na murawę jak prawdziwy piłkarz. Z niemała ekscytacją opowiadał też, że nie może się doczekać najbliższego meczu! Aż tu nagle, jego znajomy powiedział “najlepszą drużyną na świecie jest…. F.C. Barcelona!” Giuseppe najpierw nie mógł wydusić z siebie słowa, aż w końcu powiedział:

perchè?! cosa dice?!

Poza wypowiadanymi słowami wykonał też gest, taki jak widać na obrazku.

Gest Giuseppe: perchè?

To bardzo charakterystyczny gest Włochów. Wygląda tak, jak zaprezentował go Giuseppe na zdjęciu.

Łączymy ze sobą trzy palce (kciuk, wskazujący i środkowy… ) a czasem dodajemy jeszcze serdeczny i  ruchem nadgarstka poruszamy dłonią w stronę ciała. Formuła ta oczywiście doznaje stosownej modyfikacji, gdy któregoś palca z jakichś przykrych powodów brak.

Co dokładnie wyraża ten bardzo charakterystyczny gest?
Giuseppe mówi: Cosa ? Perchè ? Dove ? To gest wyrażający niedowierzanie. Cosa dici? Co Ty mówisz? Co Ty wygadujesz? Czy może nawet w wersji bardziej dosadnej: Co Ty pleciesz?!

Może zainteresuje Cię też:   Gest Giuseppe: non mi importa

Spróbujcie kiedyś będąc we Włoszech, zapytać np. sprzedawcy w sklepie albo kelnera wręczającego Wam rachunek cosa dice? i wykonać ten charakterystyczny gest. Gwarantujemy, że zostaniecie zrozumieni.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również