Jak wziąć udział w mszy papieskiej?

Jeżeli chociaż raz w życiu oglądaliście jedną z uroczystości w Watykanie w telewizji, na pewno zastanawialiście się, jak to wygląda na żywo. Takie msze święte zazwyczaj wyróżniają się tym, że główną postacią jest podczas uroczystości sam papież, który je celebruje. W trakcie całego wydarzenia uczestniczy bardzo dużo osób, często z całego świata. Jeżeli myśleliście, że bezproblemowo mogli oni wejść do Bazyliki posłuchać kazań, to grubo się myliliście. Otóż, na watykańską uroczystość nie wejdziecie bez specjalnego biletu. Jest to jednak sprawa jak najbardziej do załatwienia. Mało tego, możecie postarać się o wejściówkę samodzielnie. Jak wziąć udział w mszy papieskiej? Postaramy się Wam wyjaśnić.

Bez czego nie wejdziemy na mszę papieską w Watykanie?

Rzecz jasna, podstawą są bilety. Bez specjalnych wejściówek nie ma mowy, że weźmiecie udział w mszy papieskiej. Dzieje się to na podobnej zasadzie, jak koncert – to znaczy, każdy bilet przydzielony jest do wybranego sektora. O tym świadczy z kolei kolor biletu – odpowiadają one poszczególnym sektorom bądź wydarzeniom. Co ciekawe, taki bilet jest bezpłatny! Jednak należy wiedzieć, jak go uzyskać. A to już nieco dłuższa ścieżka.

udział w mszy papieskiej
Tysiące osób chce wciąż udział w mszy papieskiej

Pomyślcie, co chcecie zobaczyć!

Jeżeli wybieracie się do stolicy Italii na kilka dni warto wiedzieć już z góry, w jakich wydarzeniach chcielibyście wziąć udział. Wiadomo, nie traficie na każde z nich. Co roku odbywa się np. tylko jedna pasterka, jednak już uroczystości wielkanocnych jest znacznie więcej – trwają w Rzymie przez kilka dni. Warto w tym celu sprawdzić stronę internetową Watykanu – znajdują się tam informacje także po polsku, ale też w wielu innych językach, w tym angielskim i włoskim. Wystarczy zajrzeć do kalendarza (calendario), a następnie wybrać interesujący Was miesiąc. Ukazać powinna się rozpiska z uroczystościami, a także miejscem oraz ich godziną. Na dole strony (celebrazioni liturgice) możecie zobaczyć również, na jakich z uroczystości pojawi się papież.

Oczywiście, nie każda impreza będzie odbywała się w Watykanie. Czasem pojawiają się bowiem różne lokalizacje – kalendarz ma za zadanie pokazać wszystkie aktywności papieża. Zdecydowana większość dotyczyć jednak będzie właśnie Watykanu. Wystarczy zdecydować, w jakiej z nich chcecie wziąć udział i… działać dalej!

Na Placu Św. Piotra znajdują się także telebimy

Czas na prośbę do Prefektury Domu Papieskiego

Jeżeli już wybraliście Wasz cel, to następnie trzeba odwiedzić stronę Prefektury Domu Papieskiego (Prefettura Della Casa Pontifica). W tym miejscu pracownicy Prefektury ogarniają całość spraw administracyjnych w Watykanie. To właśnie do nich należy zwrócić się z prośbą o bilet. Znajdziecie tam informacje, na które z uroczystości konieczne są bilety, a na które nie musicie ich mieć. Czasem są bowiem takie okazje, że papież pojawia się na Placu św. Piotra i wystarczy tam się tylko stawić. Jednak na te główne msze papieskie (np. Niedziela Wielkanocna) bez biletu nie ma szans na uczestnictwo.

Może zainteresuje Cię też:   Mamy ochotę na zielone pesto

W dalszej kolejności, jeżeli na wybraną przez Was mszę wymagane będą bilety, trzeba będzie wypełnić stosowny formularz. W tym celu rozwińcie zakładkę biglietti na głównej stronie. Tam znajduje się plik do ściągnięcia (download modulo richiesta), będący gotowym formularzem do wypisania. Wypełnijcie go na komputerze, aby łatwiej można było go odczytać Prefekturze. Należy podać:

  • datę wybranej uroczystości
  • liczbę biletów
  • imię i nazwisko osoby wnoszącej prośbę o uzyskanie biletów
  • nazwę grupy (jeżeli jest Was więcej, np. pielgrzymka – nie chodzi tu o rodzinę!)
  • adres do korespondencji
  • pozostałe dane kontaktowe

Uzupełniony formularz należy odesłać do Prefektury pocztą bądź faxem. Najlepszym sposobem będzie tradycyjna poczta – korespondencja z Watykanem w końcu nie zdarza się na co dzień. Adres korespondencji znajduje się na formularzu i stronie internetowej:

Prefettura della Casa Pontifici
00120 Città del Vaticano

Plac św. Piotra czekający na przyjęcie wiernych

Ile trzeba czekać na odpowiedź z Watykanu?

Zazwyczaj trwa to około miesiąca. Dlatego należy pamiętać, że działanie na ostatnią chwilę nie jest wskazane. Zostało Wam mało czasu na listowne prośby? Zatem skorzystajcie wówczas z faxu. Na stronie Prefektury znajduje się również informacja, kiedy Wasza prośba o bilety powinny dotrzeć, aby rozpatrzono ją pozytywnie (i co najważniejsze na czas).

Wysłaliście list? A więc pozostało już tylko… czekać na odpowiedź. Prefektura odeśle list na Wasz adres korespondencyjny – będzie w nim informacja, w jakich uroczystościach możecie wziąć udział i w jaki sposób odebrać bilety. Zazwyczaj są one do odebrania dopiero w Watykanie, więc nie spodziewajcie się ich w kopercie.

A co, jeżeli nie znamy języka włoskiego lub angielskiego?

To nic! Napiszcie prośbę o Wasze bilety po polsku. Formularz jest w zasadzie intuicyjny i nie wymagana jest znajomość żadnego języka. Z powodzeniem można skorzystać również z internetowego translatora, żeby móc swobodnie wypełnić całość.

Czy zawsze dostanie się bilet, na którym nam zależy?

Niestety, ale niekoniecznie. Raczej nie powinno być większych problemów z dostaniem się na Plac św. Piotra – jednak już Bazylika posiada ograniczoną ilość miejsc. Ograniczenia związane są również często z charakterem danej uroczystości, np. świeckim osobom ciężko będzie dostać się na mszę Krzyżma św. o poranku, odbywającą się w Wielki Czwartek (przed południem).

Papież w słynnym oknie

Jak odebrać bilety, by wziąć udział w mszy papieskiej?

Zabierzcie odpowiedź od Watykanu ze sobą. Biuro odbioru biletu znajdziecie za Bramą Spiżową. Należy udać się w tym celu na Plac św. Piotra i ustawić w kolejkę. Tam czekają już turyści, aby przejść przez kontrolę bezpieczeństwa (czekają na zwiedzanie Bazyliki). Jeżeli przejdziecie już przez kontrolę, przejdźcie do schodów prowadzących do Bramy Spiżowej. Należy okazać list z Watykanu strażnikowi – on wpuści Was dalej. Po bilety wejść będzie mogła tylko jedna osoba! Po minięciu Bramy Spiżowej należy skręcić w prawo i wejść do niewielkiego biura. Tam znowu trzeba będzie pokazać pismo i.. uff odebrać bilety.

Może zainteresuje Cię też:   Sanctuario della Madonna di San Luca w Bolonii

Warto wspomnieć w tym miejscu, że odebrać bilety możecie jedynie w wyznaczone dni i godziny – informacje co do tego będą widoczne w liście z Prefektury. Właśnie dlatego nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Trzeba tak zorganizować sobie pobyt w Rzymie, by zdążyć ze wszystkim. 

Nie zdążyliśmy z prośbą o bilety, a chcemy zobaczyć mszę – co teraz?

Zawsze możecie próbować się tam dostać. Macie trochę więcej czasu? Zgłoście się do jednego z kościołów i podpytajcie, czy nie mają wolnych biletów na zbyciu. Osoby duchowe często dostają kilka, więc mają je w zapasie (zwłaszcza na Plac św. Piotra). Najlepszym wyjściem byłoby mieć znajomego księdza – wiadomo jednak, że nie każdy takie znajomości posiada.

A może ktoś z kolejki oczekujących osób na mszę miałby dodatkowe bilety? Czasem się tak dzieje, że ktoś „wypadnie” i będzie można wejść na jego miejsce – bilety nie są imienne. Warto zatem rozejrzeć się wówczas i podpytać ludzi w kolejce, czy nie mają takowych. Oczywiście, nie płaćcie za nie! Bilety są zawsze darmowe. Więc jak ktoś będzie chciał wyciągnąć od Was gotówkę oznacza to, że chce wyłudzić pieniądze. A to nie jest uczciwa taktyka.

Otwarcie bramek czas… start!

Na Waszych biletach jest wskazana dokładna godzina rozpoczęcia uroczystości oraz data, kiedy uczestnicy wpuszczeni zostaną do Bazyliki lub na Plac św. Piotra. Bramki zazwyczaj otwierają się na około 2 godziny przed startem mszy świętej. Należy więc wcześniej się przy nich ustawić – zupełnie podobnie, jak ma się sprawa na lotniskach. Pamiętajcie – im wcześniej będziecie przy bramce, tym większa szansa na lepsze miejsca.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również