Jarmarki świąteczne we Włoszech

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz większymi krokami. Zeszły rok, pandemia spowodowały, że każdy przeżywał Święta raczej w odosobnieniu. Jarmarki świąteczne w ogóle się nie odbyły, zatem… może warto w tym roku poczuć tę świąteczną atmosferę w iście włoskim stylu? Jarmarki świąteczne we Włoszech organizowane są w większości dużych miast Italii. Jeżeli tylko macie ochotę i czas, może warto będzie wybrać się na jeden z nich? Oto lista kilku najpiękniejszych bożonarodzeniowych jarmarków.

Jarmark świąteczny w Mediolanie

Mediolan jest włoskim miastem, które już przed Bożym Narodzeniem wypełnia się milionami turystów z całego świata. W czasie trwania jarmarku bożonarodzeniowego można zobaczyć tu słynny, włoski Oh Bej Oh Bej! – w mediolańskim akcencie oznacza to mniej więcej: „Och, jakie piękne!”. Możecie wówczas na placu Piazza Castello zobaczyć najwięcej wystaw i atrakcji, oferowanych przez wystawców z różnych regionów Italii. 

Na jarmarku pojawiają się również ekologiczne stoiska czy wielkie przestrzenie wystawowe, np. w Fonderii Napoleonica Eugenia. Nad światową stolicą mody rozbłyska wówczas wiele kilometrów kolorowych i błyszczących lampek, a młodzi i starsi ludzie delektują się świąteczną atmosferą i korzystają z wielu atrakcji, jakie wówczas się w Mediolanie pojawiają.

jarmark bożonarodzeniowy
Mediolan – jarmarki świąteczne we Włoszech

Warto zjawić się na L’Artigiano In Fiera, jakie potrwa w tym roku od 4-12 grudnia. Wówczas można zakupić tu dla swoich najbliższych naprawdę oryginalne prezenty, w Fiera Milano Rho. Możecie zaopatrzyć się w ręcznie robione produkty z całego świata – odzież, galanterię, kosmetyki, słodycze, zabawki i wiele innych przedmiotów. Oczywiście, nie mogłoby także zabraknąć licznych ozdób świątecznych. Dodatkowo, Jarmark jest także dostępny online.

Warto także wybrać się na Jarmark Francuski – ot, taki paradoks, będąc w Mediolanie. Jednak, naprawdę opłaca się tam zajrzeć chociażby w celu przetestowania smaku bagietek i rogalików, naleśników, serów bądź obłędnych czekoladek. Miłośnicy wina także będą tu w ósmym niebie! Oprócz tego, w Muzeum Sztuki i Nauki odbywa się też solidny Jarmark Bożego Narodzenia, gdzie dochód ze sprzedaży ręcznie robionych ozdób przeznaczony jest na charytatywne cele.

Udajcie się również do parku przy Porta Venezia, aby pojeździć na łyżwach, pójść do kina bądź zajrzeć do chatki Świętego Mikołaja. Podczas jarmarku w Mediolanie organizowane są również przeróżne wystawy, spektakle i zabawy dla dzieci – dlatego warto będzie zabrać do Włoch najmłodszych, by zapewnić im wiele radości.

jarmarki świąteczne we włoszech

Co świątecznego zobaczyć można w miejscowości Cremona?

Cremona to miasto leżące około 1,5 godziny od Mediolanu. Jest ono związane silnie z muzyką – nie tylko dlatego, że odbywa się tu wiele koncertów i festiwali. Ale również dlatego, że słynie ze swojej tradycji związanej z Antonio Stradivari. Niestety jarmark bożonarodzeniowy w Cremonie w 2021 r. się nie odbędzie. Dlatego w tym roku nie będziecie mogli podziwiać w mieście kulinarnych pokazów, a także uczestniczyć w warsztatach winiarskich bądź artystycznych.

Może zainteresuje Cię też:   Spacer po Rawennie

Jarmark zazwyczaj odbywa się na centralnym placu miasta, Piazza Stradivari i uliczkach Cortile Federico II oraz Via Baldesio. Znajdziecie tu nie tylko wiele upominków, ale też wyroby włoskiego rzemiosła, regionalne słodycze i produkty typowo lokalne, jak np. il torrone.

jarmark w alto adige
Niesamowity klimat na jarmarku

Bożonarodzeniowy jarmark w Merano

Omawiając jarmarki świąteczne we Włoszech nie można pominąć jednego z bardziej popularnych. Czy tego organizowanego w Merano – w regionie Trydent-Górna Adyga, w Tyrolu Południowym. To właśnie w tym miejscu, od końca listopada aż do początku stycznia, najmocniej poczujecie zapach cynamonu, grzanego wina i… pieczonych kasztanów! W Merano będziecie mieć możliwość skosztowania niesamowitych dań rybnych, a także grzybów w śmietanowym sosie. Warto zabłądzić tu między straganami z ręcznie wyrabianymi przedmiotami i regionalnymi produktami. Jarmark świąteczny ożywa w Merano zwłaszcza nocą, kiedy światła choinkowe tworzą bajkową wręcz oprawę straganów.

Jeżeli chcecie wybrać się tu z dziećmi, warto będzie zajrzeć na odkryte lodowisko przy Thermenplatz. Możecie też wspólnie udać się na zakupy. Na stoiskach, oprócz ozdób świątecznych i pysznego jedzenia, możecie wypatrzeć nietuzinkową biżuterię, odzież czy galanterię – a więc, to będzie idealna okazja do zrobienia świątecznych prezentów swoim najbliższym! Raczej nie spotkacie się tu z powielonymi produktami, ponieważ Włosi bardzo pilnują tego, by każdy jeden wyrób był oryginalny i niepowtarzalny. Warto to docenić i odwiedzić Merano w czasie trwania okresu przedświątecznego.

W tym sezonie jarmark w Merano potrwa od 26 listopada 2021 r. do 6 stycznia 2022 r.

jarmarki świąteczne we włoszech
Jarmark świąteczny w Rzymie

Jarmarki świąteczne w Rzymie w Włoszech

Oczywiście, jeden z najpiękniejszych włoskich jarmarków bożonarodzeniowych odbywa się również w Rzymie. Stolica Italii jest wówczas przepięknie udekorowana, lśniąc świątecznymi lampkami dosłownie na każdym kroku. Wokół rozlega się śpiew ulicznych artystów, dźwięku gry na dudach i saksofonie, a zapach słodyczy fantastycznie wypełnia pobliskie stoiska i straganiki. Koniecznie wybierzcie się na Piazza Navona oraz Piazza di Spagna, aby wziąć udział w licznych wydarzeniach i konkursach. W Wiecznym Mieście znajdziecie w tym wyjątkowym czasie różne, lokalne wyroby na straganach – ceramikę, ręcznie robione bombki czy słodkie kasztany i ciepłe, czerwone wino.

Może zainteresuje Cię też:   Co zjeść na Sycylii?

Jarmarki odbywają się w Rzymie nie tylko na popularnych placach, ale też w tych „pobocznych” – np. w Centocelle, Tuscolano czy Appio Latino. Koniecznie odwiedźcie przynajmniej jeden z nich, żeby wczuć się całym swoim duchem i sercem w atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Świąteczny jarmark w Acireale

Wybieracie się przed Bożym Narodzeniem na Sycylię? A więc, warto będzie udać się do miejscowości położonej u podnóża wulkanu Etna, Acireale. To miasto, które słynie ze swojej barokowej architektury oraz wielkiego karnawału. Z resztą, chyba największego we Włoszech, zaraz po Wenecji. Na początku grudnia w Acireale rozbłyska świątecznymi dekoracjami główna ulica miasta, Corso Umbero. Pojawia się tu m.in. szopka bożonarodzeniowa, a także drewniane chatki z uśmiechniętymi wystawcami z różnych zakątków Italii.

Możecie wówczas skosztować i zakupić wiele lokalnych wyrobów – jak ręcznie robione słodycze. Waszej wyprawie towarzyszyć będzie głośna, świąteczna muzyka, śpiewy folklorystycznych zespołów i Święty Mikołaj, jaki w Acireale lubi rozdawać dzieciom przeróżne słodkości. Warto ze swoimi pociechami udać się do Domu Świętego Mikołaja, a także przejść się Szlakiem Szopek Bożonarodzeniowych, znanych jako Itinerario dei Presepi. Odwiedzić wówczas możecie m.in. wiele cudownych kościołów z niesamowitymi dziełami sztuki. Najsłynniejsza jest szopka pochodząca z XVII wieku, Presepe Settecentesco w kościółku Santa Maria Della Neve. Dlaczego warto do niej zajrzeć? Otóż, postacie mają w niej realne rozmiary ludzkie!

San Gregorio Armeno w Neapolu

Bożonarodzeniowe świętowanie w Neapolu

Warto zajrzeć też na jarmark świąteczny również do Neapolu, gdzie przy ulicy San Gregorio Armeno można na chwilę zatrzymać się po to, by podziwiać rzemieślników tworzących niesamowite szopki oraz modelujących do nich figurki! W tym jednym z najpiękniejszych miast Italii odwiedzić można wówczas setki sklepów i świątecznych straganów, a także uczestniczyć w licznych pokazach – kiedy to mistrzowie sztuki prezentują swoje misternie wykonane ozdoby i inne, równie imponujące dzieła.

O tej porze roku, zwiedzanie Neapolu to również szansa na niepowtarzalne doświadczenia. Zwłaszcza, że możecie odkryć wówczas niemal wszystkie sekrety związane z tradycją neapolitańskiej szopki bożonarodzeniowej, jaką podziwiają podróżnicy z całego świata.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również