Krzywa Wieża w Pizie – Podcast o Włoszech

Podcast o Włoszech: Krzywa Wieża w Pizie jest jedną z bardziej rozpoznawalnych budowli w całej Italii. Swoją popularność zawdzięcza zarówno nietuzinkowemu wyglądowi, jak i wielu faktom ze swej historii. Te zaś będziemy chcieli Wam przedstawić w pięć minut. Nie chcę spoilerować, ale nie wiem czy wiecie, że … Krzywa Wieża odegrała jakąś mniej czy bardziej istotną rolę w naukowym życiu Galileusza.


Słowa klucze:


Posłuchaj pierwszego odcinka podcastu poświęconego Krzywej Wieży w Pizie:

Podcast o Włoszech – posłuchaj pierwszego odcinka

Transkrypcja audio:

Podcast o Włoszech:

Krzywa Wieża w Pizie. Stara Dzwonnica. 8 pięter. Prawe 60 metrów wysokości. Naprawdę robi wrażenie. Tysiące turystów tam było, wiele turystów napewno zwiedzi to miejsce w przyszłości niedalekiej lub dalekiej. Niestety nie wiemy kiedy to nastąpi. Na tę chwilę wszystko jest pozamykane. Sars-Cov-2 daje znać o sobie. 

Cofnijmy się w czasie, a dokładnie do początku robót budowalanych związanych z wieżą w Pizie. Pierwszy szpadel w ziemię wbito w dniu 9 sierpnia 1173 r. Wieżę budowano przez ponad 200 lat. Finalnie w 1370 r. ukończono budowę ostatniej kondygnacji. Pochylenie dzwonnicy w tamtym czasie wynosiło ok. 5.5 stopnia. Z chwilą zakończenia prac powieszono piękny dzwon.

Prostowanie Krzywej Wieży w Pizie

Pomysłów na prace renowacyjne Wieży było wiele. W zasadzie co głowa to pomysł. Znaleźli się architekci, którzy proponowali i gwarantowali całkowite wyprostowanie Krzywej Wieży w Pizie.

Pomysł ten nie zyskał jednak przychylności władz tego pięknego toskańskiego miasta. Dygnitarze obawiali się bowiem, że przez taki proces Piza utraci zainteresowanie turystów. Byłaby to katastrofa.

Galileusz i jego doświadczenia na wieży

Jedna z legend głosi, że około sześćsetnego roku – ponoć sam Galileusz przeprowadzał na wieży pewien eksperyment. Eksperyment dotyczył badania przyspieszenia. Aby było to możliwe, Galileusz musiał wejść na sam szczyt wieży! Miał zrzucać po dwie kule o odmiennej masie i obserwować z góry prędkość ich spadania. Niestety żadne oficjalne źródła historyczne tej informacji nie potwierdzają. 

Krzywa Wieża jako punkt obserwacyjny

O Krzywej Wieży było także głośno podczas II Wojny Światowej. W tym czasie wieża była punktem obserwacyjnym wojsk niemieckich. 

Plan zakładał jej zniszczenie podczas ataku amerykańskich wojsk. Wieżę do dziś możemy oglądać dzięki niemieckiemu żołnierzowi – Leonowi Wecksteinowi, który był odpowiedzialny za przekazanie sygnału do ataku. Pozostaje jedynie domyślać się, czy przeoczył działania wojsk drugiej strony czy też urzekło go majestatyczne piękno tego marmurowego monumentu.

Benito Mussolini i jego wizje Krzywej Wieży

Benito Mussolini mówił niepochlebnie na temat wieży, rzec by można, że wstydził się jej. Dlaczego?  Ano dlatego, że według niego błędna jej konstrukcja i istotny przechył były hańbą i wstydem narodowym dla Italii! 

W trakcie swojego panowania podjął próbę wyprostowania wieży. W tym celu u jej nasady wywiercono otwory, przez które wpompowano cement, dzięki któremu wieża miała odnaleźć balans. Efektem takiego działania było dociążenie podstawy wieży, które spowodowało jeszcze większy jej przechył.

Krzywa Wieża w Pizie jedna taka choć w sumie niejedyna

Krzywa Wieża z pewnością jest najbardziej rozpoznawalną przechyloną budowlą, ale z pewnością nie jedyną. Z uwagi na miękkie, gliniaste podłoże, na obszarze Pizy można znaleźć kilka „krzywych wież”. M. in. Dzwonnicę kościoła San Nicola, dzwonnicę kościoła San Michele del Scalzi.

Liczne próby wyprostowania wieży, przeprowadzane na przestrzeni lat spowodowały, że wieża przechylała się w różnych kierunkach. 

Archipelag Geologie a Krzywa Wieża

Na cześć Krzywej Wieży w Pizie nazwana została formacja skalna na archipelagu Geologie nie jestem do końca pewien czy tak się to wypowiada. u wybrzeży Antarktydy wschodniej. 

È divertente – duecapucci – opowiadamy ciekawe historie. było szybko i ciekawie. przynajmniej taką mamy nadzieję. zaglądajcie na naszą stronę www.ducppucci.pl. Znajdziecie tam wiele ciekawych historii. spotkajmy się kolejnym razem.

O Krzywej Wieży w Pizie przeczytaj także w naszym artykule.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również