Magiczne Alberobello

Przybywający tłumnie do tego miejsca turyści niejednokrotnie nie potrafią uwierzyć, że się tu znaleźli. Magiczne Alberobello, właśnie tak określane jest to niewielkie miasteczko położone na południu Italii w regionie Apulia. To niezwykłe miasteczko jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a wszystko dzięki temu, że znajduje się w nim największe skupisko białych domków z charakterystycznym kamiennym dachem w kształcie stożka.

Charakterystyczny stożkowy dach trullo
JAK BUDOWANE SĄ TRULLI?

Trulli, bo tak nazywają się te domki, zbudowane są z wapiennych łupków, układanych bez użycia zaprawy murarskiej. Zwieńczone są stożkowym kamiennym dachem, na szczycie którego znajduje się krzyż lub inny symbol. Ściany trullo są bielone, dzięki czemu całe miasto jest jednolite kolorystycznie, co tylko potęguje wrażenie magii panującej w tym miejscu.

Magiczne Alberobello porównywane jest czasem do wioski smerfów
CO WIADOMO O HISTORII ALBEROBELLO?

Nie jest znana dokładna historia powstania tych tajemniczych domków. Najstarsze trulli pochodzą prawdopodobnie z XIII w. Wiek większości budynków w Alberobello ocenia się na 200-300 lat.

Teorii ich powstania jest kilka, według najpopularniejszej chłopi budowali je w ten sposób, by stworzyć wrażenie ich tymczasowości i nietrwałości. W razie kontroli urzędnika państwowego, trullo można było w łatwy sposób rozebrać. Dzięki temu chłopi unikali obowiązku płacenia na rzecz Księstwa Neapolu wysokich podatków od nowo wybudowanych nieruchomości mieszkalnych.

Inna teoria głosi, że w XV w. obowiązywał zakaz budowania stałych domostw przez chłopów. Dzięki temu mogli być przenoszeni w dowolny region, w którym aktualnie potrzebne były ręce do pracy.

Spacer ulicami magicznego Alberobello

Z ciekawostek, acz niesprawdzonych  legenda głosi, że każde trullo budowane było w taki sposób, by po wyciągnięciu jednej, konkretnej cegły, cały budynek się rozsypał!

Dzięki swojemu kształtowi, małym oknom i grubym ścianom trulli są bardzo trwałe, a także zapewniają równowagę termiczną. Dlatego w zimie jest w nich ciepło, a w lecie panuje przyjemny chłód.

Może zainteresuje Cię też:   Colomba di Pasqua - przysmak na Wielkanoc
Alberobello najlepiej zwiedzać wcześnie rano, gdy ulice jeszcze są puste

W Alberobello zachowało się około 1500 trulli, które obecnie częściowo są zamieszkałe, częściowo są wykorzystywane jako baza noclegowa dla turystów. W części trulli znajdują się też sklepy z pamiątkami i produktami regionalnymi charakterystycznymi dla Apulii.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również