Mandat we Włoszech – co zrobić?

Mandat zdarza się każdemu kierowcy – czy to za zbyt szybką jazdę, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu czy to za niezgodne z przepisami parkowanie. Kiedy otrzymamy go w naszym ojczystym kraju, doskonale znamy ścieżkę postępowania i albo karę płacimy, albo odwołujemy się od niej. Co jednak w przypadku, jeśli dopuściliśmy się wykroczenia we Włoszech? Jakie mamy obowiązki i prawa? Także w takiej sytuacji mamy prawo odwołać się od mandatu jeśli uważamy, że został nam on wystawiony niesprawiedliwie. Gdzie się odwoływać i w jakich przypadkach możemy to zrobić? Jaka jest droga postępowania? Co się stanie, jeśli nie uiścimy opłaty w wymaganym terminie? Oto wszystko co musicie wiedzieć na temat mandatów karnych we Włoszech.

Mandaty we Włoszech – wstęp

W Italii kierowca może zostać ukarany mandatem przez jeden z aż czterech organów ścigania. Należą do nich, podobnie jak w Polsce, policja i straż miejska, a do tego również karabinierzy i Guardia di Finanza (policja podlegająca Ministerstwu Gospodarki i Finansów).

Na terenie Włoch obowiązują dwa rodzaje mandatów dla kierowców – natychmiastowe oraz zaoczne:

  • natychmiastowe – wystawiane są one bezpośrednio po zdarzeniu, najczęściej za złe parkowanie. Są one płatne gotówką i na miejscu. Jeśli nie mamy przy sobie odpowiedniej ilości gotówki, przedstawiciel służb może wyrazić zgodę na spłatę 25% kwoty wystawionego mandatu. Resztę opłaty karnej należy uiścić przelewem;
  • zaoczne – wystawiane są one najczęściej za przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle lub za przekroczenie prędkości (na podstawie wskazań fotoradaru). Ten rodzaj mandatu wystawia się, gdy nie jest możliwe natychmiastowe ustalenie danych sprawcy wykroczenia. Jego adresatem jest wówczas właściciel samochodu lub innego pojazdu, którym tego wykroczenia dokonano.

Jaka jest wysokość i termin płatności mandatów we Włoszech?

Wysokość mandatu na terenie Włoch jest, podobnie jak w Polsce, uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście rodzaj popełnionego wykroczenia. I tak za nieprawidłowe parkowanie stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym otrzymasz mandat w wysokości 80 – 318 euro, a do tego 2 punkty karne, natomiast za przejechanie na czerwonym świetle albo rozmowę przez telefon w czasie jazdy od 154 do 613 euro oraz 6 punktów karnych.

Wyższe kary obowiązują w przypadku przekroczenia prędkości. Wysokość mandatu uzależniona będzie od ilości kilometrów na godzinę, o które przekroczymy dozwoloną wartość. Schemat prezentuje się następująco:

  • przekroczenie prędkości poniżej 10 km/h skutkuje mandatem o wysokości od 39 do 159 euro;
  • jeśli jedziesz o 10 – 40 km/h za szybko, zapłacisz od 159 do 639 euro;
  • w przypadku przekroczenia prędkości o 40 – 60 km/h zapłacisz do 2000 euro, ponad to Twój pojazd może zostać zatrzymany na okres od jednego do sześciu miesięcy;
  • jazda z prędkością przekraczającą prędkość dozwoloną o 60 i więcej km/h oznacza mandat karny do 3199 euro oraz zatrzymanie prawa jazdy na czas od sześciu do dwunastu miesięcy.

Za poważne wykroczenie na terenie Włoch, którego dokonano w godzinach od 7 do 22, wysokość mandatu wzrasta aż o 30% kwoty podstawowej.

Słono może nas również kosztować jazda pod wpływem alkoholu. Maksymalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, do której wolno prowadzić pojazdy, wynosi we Włoszech 0,5 promila. Zasada ta jednak jest bardziej rygorystyczna dla kierowców młodych i o stażu krótszym niż 3 lata. Jeśli więc w czasie kontroli drogowej okaże się, że limit ten został przekroczony, grozi Ci:

  • 0,5 – 0,8 promila – zapłacisz od 500 do 2000 euro kary. Do tego 10 punktów karnych i zakaz prowadzenia na czas od 3 – 6 mies.;
  • 0,8 – 1,5 promila – zapłacisz do 3200 euro. Poza tym otrzymasz 10 punktów karnych, a Twoje prawo jazdy zostanie zatrzymane na czas do 12 miesięcy;
  • powyżej 1,5 promila – będziesz musiał zapłacić mandat do 6000 euro, 10 punktów karnych , zawieszenie uprawnień do kierowania pojazdami na okres do dwóch lat oraz kara do jednego roku pozbawienia wolności;
  • jeśli w stanie nietrzeźwości spowodujesz wypadek, kary zostaną podwojone.

Jak widać, mandaty nakładane na nietrzeźwych kierowców wcale nie są niskie. Warto mieć to na uwadze.

Sporo już wiemy na temat tego za co na terenie Włoch można dostać mandaty oraz jakiej wysokości kary będą mogły zostać na nas nałożone za konkretne wykroczenia. Dowiedzmy się więc teraz czy możemy się od mandatu odwołać i w jakich przypadkach oraz co nam grozi za zignorowanie mandatu.

droga we Włoszech
Droga we Włoszech

Odwołanie się od mandatu

Prawo stanowi, że ci kierowcy, którzy nie zgadzają się z zasadnością kary, mogą się od niej odwołać. Ale aby móc skutecznie domagać się sprawiedliwości, trzeba doskonale znać prawo obowiązujące na terenie Włoch – inaczej możemy pogubić się w gąszczu przepisów lub nie znaleźć takiego, który mógłby się naszej sprawie przysłużyć. W takim przypadku pomoże nam tylko dobry polski adwokat we Włoszech.

Dlaczego polski i dlaczego akurat prowadzący praktykę w Italii? Z polskim adwokatem porozumiesz się bez przeszkód w języku ojczystym. Nawet jeśli biegle władasz włoskim, to zwroty stosowane w języku prawniczym mogą być dla Ciebie niezrozumiałe. Natomiast tylko adwokat pracujący na terenie Włoch zna na tyle tamtejsze prawo, aby móc pomóc Ci w sposób kompleksowy i profesjonalny.

Załóżmy więc, że Twoja wina jest niezaprzeczalna i zamierzasz mandat zapłacić. Pamiętaj jednak, że musisz zrobić to w terminie maksymalnie 60 dni. Po jego upłynięciu wysokość mandatu ulega podwojeniu. Dodatkowo, jeśli przekroczymy termin 60 dni, dostaniemy od firmy windykacyjnej pismo z żądaniem zapłaty odsetek karnych. Kolejną przykrą konsekwencją zwłoki w spłacie jest utrata możliwości odwołania się.

Pamiętajmy więc, że na odwołanie się od mandatu, mamy 60 dni od jego otrzymania. Jakie są przysługujące nam możliwości?

Odwołanie u prefekta i sędziego pokoju

Dwie instancje mogą pomóc nam na naszej ścieżce do uznania mandatu za niesłusznie wystawiony i tym samym do jego anulowania. Są to prefekt i sędzia pokoju. Wiedzieć należy, że odwoływać można się wyłącznie do jednego z nich. Jakie informacje należy zawrzeć w piśmie?

Najważniejszym jest podać numer sprawy (protokołu), datę oraz miejsce, w którym doszło do popełnienia przez nas wykroczenia. Warto uzasadnić dlaczego w naszej opinii mandat został nałożony niesłusznie, np. wskazać, że nie spowodowaliśmy zagrożenia ruchu drogowym lub że mandat dostarczony został po upływie 90 dni. Nie wolno zapomnieć o dołączeniu do pisma stosownych dokumentów potwierdzających nasze argumenty.

Prefekt ma aż 120 dni na wydanie orzeczenia i może wezwać kierowcę do złożenia zeznań. Jeśli nie otrzyma on wezwania i upłynie wskazany termin, oznacza to, że odwołanie zostało uznane. Jeśli jednak otrzyma on decyzję odmowną, może złożyć kolejne odwołanie, tym razem do sędziego pokoju.

Można jednak pominąć prefekta i od razu złożyć odwołanie do sędziego. Wówczas odbędzie się rozprawa, na której sędzia rozpatrzy wniosek. Decyzja odmowna nie oznacza, że mandat trzeba będzie zapłacić – można odwołać się ponownie, tym razem do sądu cywilnego.

Mandat we Włoszech jest kosztowny, a unikanie jego uiszczenia nie jest dobrym pomysłem. Możesz uniknąć jego zapłaty, ale z pewnością będziesz potrzebował pomocy dobrego prawnika, który zna włoskie prawo i możliwości, które ono oferuje. Wynajęcie adwokata opłaci się – zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i swój cenny czas.

No tags for this post.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również