Maserati to kwintesencja włoskości!

Maserati kojarzy się z samochodem, łączącym w sobie piękno, elegancję i sportowe zacięcie. Mogłoby się wydawać, że auto może być albo eleganckie albo sportowe. Jednak nic bardziej mylnego! Włosi osiągnęli mistrzostwo w łączeniu tych dwóch cech w samochodach, tworząc wiele znanych z tego połączenia, na całym świecie marek. Maserati to jednak jeszcze coś więcej. To także tradycja, rodzina i kultura. Przeczytajcie sami o tym, że Maserati to kwintesencja włoskości.

Maserati to kwintesencja włoskości
Cała historia zaczyna się …

… w Bolonii! To właśnie z tego miasta pochodziła rodzina Maserati. Najstarszy z braci Maserati – Carlo pracował w fabryce Fiata jako mechanik samochodowy. Kolejni bracia: Ernesto, Bindo, Ettore i Alfieri poszli w jego ślady, zatrudniając się u producenta luksusowych włoskich samochodów.

Następnie, w 1914 roku, Alfieri wraz z braćmi otworzyli własny warsztat samochodowy, gdzie zajmowali się konstruowaniem samochodów wyścigowych. Początkowo budowali samochody dla spółki Diatto, jednakże od 1926 roki robili to na własny rachunek. W ten sposób powstała jedna z bardziej znanych marek samochodowych na świecie. W tym samym roku bracia Maserati odnieśli także ważny sukces, gdyż Alfieri wygrał wyścig samochodowy w zbudowanym przez siebie samochodzie – Tipo 26.

Przez lata zmieniali się udziałowcy w spółce, jednakże przez cały czas strategia firmy była jednolita. Aż do roku 1952 warsztat Maseratich zajmował się budowaniem wyłącznie samochodów wyścigowych, odnosząc w tym zakresie liczne sukcesy. Jednak ten rok był przełomowym, gdyż wówczas Maserati zaczęło konstruować auta tzw. drogowe, opuszczając na stałe tory wyścigowe.

Także wtedy powstał słynny model Maserati 3500 GT:

Maserati 3500 GT
Logo Maserati

Poniższe zdjęcie przedstawia fontannę Neptuna znajdującą się właśnie w Bolonii. Czy przyglądając się temu monumentowi nie rzuca Wam się w oczy jakiś szczegół czy element wyglądający znajomo?

Fontanna Neptuna z trójzębem w Bolonii

Tak! Trójząb trzymany przez Neptuna jest identyczny z logo Maserati. Podobieństwo zdecydowanie nie jest przypadkowe. Poza wymienionymi wyżej pięcioma braćmi Maserati, zajmującymi się samochodami, był także szósty – Mario. Jako jedyny z rodzeństwa nie miał nic wspólnego z mechaniką samochodową. Był artystą i na co dzień zajmował się malowaniem i rysowaniem. I to właśnie Mario Maserati jest pomysłodawcą znaku z trójzębem, dumnie zdobiącego wszystkie modele tej marki.

Trójząb to symbol Maserati
Maserati to kwintesencja włoskości

Przez lata powstało wiele modeli Maserati: Quattroporte (nazwa nie jest przypadkowa, to pierwszy czterodrzwiowy samochód tej marki), VignaleGranTurismo, Maserati Spyder. 

W tych samochodach dopracowany jest każdy szczegół

Dlaczego twierdzimy, że Maserati to kwintesencja włoskości? Przede wszystkim Maserati, jak wiele włoskich firm,  jest firmą rodzinną. To wspaniałe, że bracia Maserati ze swoim słynnym włoskim charakterem potrafili zjednoczyć się i wspólnie dążyć do celu, którym było zbudowanie znanej marki samochodowej. Ten cel z pewnością udało im się osiągnąć.

Maserati to jedno z bardziej eleganckich, a jednocześnie sportowych samochodów. Dopracowany jest w nim każdy szczegół, począwszy od bezbłędnej linii tego auta, aż do idealnie dopracowanych szwów na kierownicy.  Włosi kochają zarówno sztukę, jak i samochody, a także sport. A Maserati łączy w sobie te wszystkie cechy. No i oczywiście logo nawiązujące do bolońskiej rzeźby, stanowi jednoznaczne powiązanie z kulturą tego kraju.

Czyż nie jest to samochód pożądany przez wielu z nas?

To idealny samochód dla wszystkich fanów sportowej elegancji
No votes yet.
Please wait...

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również