Miasteczko Pienza w Toskanii – czy warto zobaczyć?

Miasteczko Pienza w Toskanii zapewne niewiele mówi turystom wybierającym się w ten rejon Włoch. Jednakże wystarczy popatrzeć na charakterystyczne zdjęcie i … już jesteśmy w przysłowiowym domu. Tereny tutaj są górzyste, a zabudowa zachowana niemal zupełnie taka, jak w czasach renesansu. To wyjątkowe miejsce na mapie Italii, jakie każdego roku przyciąga coraz więcej turystów. Co ciekawego można zobaczyć w Pienza i w jakie zakątki warto zajrzeć? Zainspiruj się i zaplanuj kolejną, włoską podróż razem z nami.

Tajemnicze miasteczko Pienza w Toskanii

Pienza położona jest w Toskanii, a dokładniej w dolinie Val d’Orcia, blisko Sieny. Tutejsze tereny są malownicze i górzyste, a nieprawdopodobnym urokiem zachęcają do spędzenia w tym miejscu przynajmniej kilku beztroskich dni. Popularność miejsca wiąże się nie tylko z wpisaniem historycznego centrum na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (1996 rok). Turyści przybywają tu coraz liczniej także ze względu na znakomite sery pecorino oraz przepiękną architekturę renesansową, jaka została tu zachowana w niemal nienaruszonym stanie! Pienza stała się również idealnym miejscem na stworzenie z niej… planu filmowego. Jednak o tym nieco później.

palazzo piccolomini
Palazzo Piccolomini w Pienza

Dawniej miasteczko nazywało się Corsignano. Mało tego, właśnie tutaj urodził się papież Pius II (1405 rok). Właśnie on upoważnił Bernardo Resselliniego do tego, by odbudował on Corsignano jako wzorowe, renesansowe miasto. Ze względu na to, że Pienza zainspirowana została jedną wizją (renesansową właśnie), miejscowi mówią o nim citta d’autore. Dzięki inicjatywie Piusa II miasto stało się pełne harmonii, stanowiąc ideał wymarzonej oazy papieża. Do dnia dzisiejszego miasto przetrwało niemal bez żadnych zmian, swoją architekturą podkreślając swój indywidualny charakter. Kamienne domy skupiają się wokół uliczek, a na parterach ulokowane są sklepiki. Uroku fasadom nadają kolorowe kwiaty, zielone rośliny i liczne zakamarki, które kryją w sobie sporo tajemnic.

Nie da się ukryć, że Pienza to miasto wręcz utopijne. Porównując je do innych miasteczek toskańskich, tutaj panuje niezwykły ład i porządek. Wszystko zdaje się ze sobą współgrać – pasują do siebie budynki, place, zabytki oraz ulice, które zyskały… romantyczne i piękne nazwy (np. Via dell’Amore czy Via Della Fortuna).

Zabytki, które trzeba zobaczyć w Pienza

Oczywiście, zwiedzanie należałoby rozpocząć od harmonijnego rynku z katedrą. Fasada katedry jest renesansowa, a sama katedra została ozdobiona dodatkowo mistycznymi obrazami z sieneńskiej szkoły. Rynek przypomina ten, który znajdował się tu wiele lat temu – zupełnie tak, jakby czas zatrzymał się tutaj w miejscu. Wrażenie robi zarówno sama fasada renesansowej katedry, jak i dom papieża, łuki i studnie.

Może zainteresuje Cię też:   Pappa al pomodoro - toskańska zupa pomidorowa

Nie możecie pominąć także Palazzo Piccolomini, stanowiącego dzisiejsze muzeum. Chcecie zobaczyć rzeczy, jakie dawniej należały do papieża Piusa II (np. kolekcję broni i jego księgozbiór)? Znajdziecie je właśnie tam! W Palazzo Piccolomini zobaczyć możecie również bibliotekę papieża, wiszące ogrody i niesamowitą panoramę, ciągnącą się wzdłuż malowniczej doliny Val d’Orcia. Stąd widać również Monte Amiata, czyli wygasły włoski wulkan.

miasteczko pienza w toskanii
Miasteczko Pienza w Toskanii leży niedaleko przepięknej Val d’Orcia

Pienza – ser pecorino i Cacio al Fuso

Pienza to wyjątkowe miejsce na mapie Włoch, w którym możecie również spróbować dosłownie każdego rodzaju sera. Zawija się je tutaj w liście orzecha włoskiego, nadające serom znakomitego i nieco ziemistego smaku. Poza tym zawijane są one również w liście winogron, zyskując lekko owocowy smak oraz zapach. Jednak najbardziej znaną i ekskluzywną odmianą sera w Pienza jest oczywiście pecorino, a dokładniej pecorino di fossa. Ten ser owija się słomą i trawą, a później trzyma się go w… jaskiniach lub wykopanych w ziemi dziurach, przez wiele lat! Najlepszym serem produkowanym z owczego mleka jest z kolei pecorino di pienza

Warto wybrać się do Pienza, gdy w mieście odbywa się festiwal sera (pierwsza niedziela września). Wówczas mieszkańcy organizują Cacio al Fuso. Co to takiego? Otóż, zawodnicy mają rzucić ser (albo raczej przeturlać go) w stronę wrzeciona z drewna. Ser musi znaleźć się jak najbliżej niego, jednak bez przewrócenia się na bok – przypomina to nieco słynną grę w boule! Oprócz tego niecodziennego konkursu, organizowane są również pokazy produkcji sera i degustacja. Poza własnoręcznie wyrabianym i wędzonym serem, możecie spróbować również dżemów, miodu czy też oliwek i organicznego wina.

Monticchiello i Chianciano Terme, czyli niesamowite okolice Pienzy

Monticchiello jest to zapierająca dech, cudowna wioseczka otoczona murem. Znajduje się ona w odległości zaledwie 4 km dalej niż nasze miasteczko Pienza, w Toskanii, gwarantując niesamowite widoki na miasto. Wioska Monticchiello jest ufortyfikowana – posiada bowiem nie tylko mury obronne, ale i wieżę czy też bramę, będą zachowana na średniowieczny kształt. Warto wybrać się w tym miejscu do Teatro Povero, gdzie co roku wystawiana jest „sztuka chłopska” – grają w niej mieszkańcy Monticchiello i to już od lat 60 XX wieku! Przyjedźcie tu poza sezonem, aby nacieszyć się nie tylko urokiem tej cudownej wioseczki, ale i spróbować prawdziwie… chłopskiego jedzenia – białej fasoli, flaków czy zupy z ciecierzycą.

monticchiello
Otoczone murami obronnymi Monticchiello

Około 20 km od Pienzy mieści się również Chianciano Terme, stanowiące ośrodek uzdrowiskowy. Możecie wybrać się tutaj do Muzeum Etruskiego, które jest perełką tego miejsca. Znajdują się tu znaleziska z lokalnych grobowców oraz uzdrowisk z okresu starożytności, które nadal funkcjonują. Warto odwiedzić również Muzeum Sztuki Chianciano, aby zobaczyć prywatną kolekcję eklektyczną. Oczywiście, nieodzowna będzie także wizyta w Terme Sensorali – wszak Chanciano Terme to miejscowość słynąca z… kąpieli termalnych!

Może zainteresuje Cię też:   Zwiedzanie Pompei

Droga Gladiatora – co to takiego?

Brzmi ciekawie, prawda? Niedaleko miasteczka Pienza, w Toskanii znajduje się zwykły – niezwykły kawałek polnej drogi, którą otaczają charakterystyczne cyprysy. Droga jest tak malownicza, że jej urok postanowiono wykorzystać m.in. słynnym filmie „Gladiator” – stąd też taka nazwa tej niezwykłej drogi. To istna oaza i mekka dla osób zajmujących się fotografią. Droga często pojawia się również na zdjęciach influencerów w Internecie – jednak nie każdy jest chętny do wyjaśnienia pozostałym, jak do tego magicznego miejsca w okolicach Pienzy dotrzeć. A więc, zrobię to ja!

Jeżeli jedziecie w kierunku Pienzy, należy skręcić w lewo tuż przed samym miasteczkiem (do kościółka). Zostawcie tam auto i wybierzcie się w dół na piechotę, prosto do gospodarstwa Agriturismo Terrapille – widok z „Gladiatora” będzie rozciągał się dosłownie kilkaset metrów naprzeciwko tego miejsca. Warto wybrać się tu szczególnie wiosną, gdy krajobraz jest mocno zielony bądź latem, kiedy to zboża wspaniale kontrastują z drzewami. Dla ułatwienia, możecie wpisać sobie adres w Goole Maps – wówczas na pewno prędko odnajdziecie Drogę Gladiatorów, bez zbędnego błądzenia: Podere Terrapille, 80, 53026 Pienza SI, Włochy.

Oczywiście, możecie spróbować pojechać wzdłuż drogi samochodem – jednak nie zalecamy takiego rodzaju wyprawy. Lepiej zostawić auto pod kościółkiem, bo droga poniżej jest nierówna i często wymyta po deszczach – łatwo więc „zawiesić” w jej zagłębieniach swój pojazd i uszkodzić podwozie.

Słynna Droga Gladiatora

Czy warto wybrać się do Pienzy?

Oczywiście, że warto! Choć będę szczery – jeśli chodzi o Italię odpowiedź na to pytanie jest zawsze taka sama. Niezależnie o jakie miejsce chodzi. Zwiedzanie Pienzy nie należy do kłopotliwych, a malownicze okolice zachęcają do ruszenia również nieco dalej od jego pięknego, renesansowego centrum. Jeżeli chcecie wybrać się tu jedynie na jeden pełny dzień, warto będzie ustawić samochód wzdłuż murów miasta, oczywiście na wyznaczonym w tym celu miejscu. Zwiedzając miasteczko Pienza w Toskanii, w szczycie sezonu turystycznego (lato) na pewno trzeba będzie zaparkować nieco dalej – pamiętając przy tym, że parkingi będą oznaczone i w większości płatne (o parkowaniu we Włoszech więcej przeczytacie tutaj).

Jeżeli jednak zdecydujecie się pozostać w Pienza nieco dłużej, z całą pewnością uda Wam się wniknąć w klimat tego niesamowitego miejsca – miasta, które nadal żyje swoim dawnym życiem. Warto wybrać się tu szczególnie po sezonie turystycznym, aby móc na spokojnie odkryć wszystkie tajemnice tego włoskiego regionu. Kochacie Toskanię? Koniecznie musicie przyjechać do Pienzy, aby poznać toskańskie citta d’autore z każdej strony.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również