Najpiękniejsze plaże Sycylii – Riserva dello Zingaro

Oczywistym jest, że każdy kto wybiera się na Sycylię, marzy o leżakowaniu na piaszczystych plażach i kąpielach w ciepłym morzu. Sycylia, o czym już pisałem, jako wyspa daje nam bogaty wybór plaż – zarówno piaszczystych, skalistych czy kamiennych. Jednakże szukając bajkowych miejsc na wyspie koniecznie należy wybrać się do Riserva dello Zingaro, gdzie są najpiękniejsze plaże na Sycylii.

Dodatkowego uroku rezerwatowi dodaje to, że nie można na jego teren wjechać samochodem. Od strony każdego z wejść wydzielone są parkingi, gdzie można zostawić swój pojazd. Zwiedzać rezerwat można wyłącznie pieszo czyli a piedi, na koniu lub na grzbiecie muła (choć nie wypróbowałem żadnej z dwóch ostatnich opcji).

Najbliższa wejścia południowego plaża

Podstawowe informacje o Rezerwacie

Rezerwat położony jest w północnej części wyspy, zaraz obok słynnej plaży San Vito Lo Capo. Został założony w maju 1981 roku. Podobno zgodę na założenie rezerwatu musiała wyrazić mafia sycylijska, która w licznych jaskiniach ukrywała swoje bogactwa, a także planowała utworzenie drogi ze Scopello do San Vito Lo Capo.

Całe Riserva dello Zingaro zajmuje powierzchnię ponad 1600 ha i obejmuje kawałek linii brzegowej o długości 7 km. Wzdłuż brzegu położone są liczne zatoczki, oferujące najpiękniejsze plaże na Sycylii.. ale o tym za chwilę. Teren rezerwatu to tereny górzyste i skaliste, gdzie można podziwiać strome zbocza schodzące wprost do lazurowego morza. Najwyżej położony punkt Rezerwatu to liczące nieco ponad 900 m n.p.m. Monte Speziale.

Wejście do Rezerwatu

Rezerwat to nie tylko najpiękniejsze plaże na Sycylii, ale także raj dla miłośników trekkingu, snorkelingu czy po prostu obcowania z dziką naturą. Jest tam wyznaczonych 6 tras trekkingowych, o różnym stopniu trudności. Najkrótsza liczy 6 km, a najdłuższa aż 19 km! Przy czym zdecydowanie nie polecam pokonywać go w ponad 30-stopniowym upale.

W rezerwacie poza pięknymi plażami znajdują się także imponujące wręcz góry i wzgórza, o charakterystycznej kolorystyce. Mają dość ciemną barwę, przechodzącą w czerwonawy kolor. Robi to wrażenie. Wszystkie jest dzikie i intensywne. Zarówno zapach rosnących tu roślin (ponad 800 gatunków!), jak i ich kolorystyka. Spotkać można także różnorodne zwierzęta.

Może zainteresuje Cię też:   Włoskie przesądy - jak dopomóc szczęściu

Jak dojechać na najpiękniejsze plaże Sycylii?

Do rezerwatu są dwa wejścia – północne od strony San Vito Lo Capo oraz południowe – ze strony Scopello. Bilet wstępu kosztuje 5 euro za osobę. Ogólnie trzeba przyznać, że niezależnie z której strony się jedzie, drogi są dobrze oznakowane.

Jeżeli poruszacie się samochodem, wówczas nie będzie większych problemów z dojazdem. Przy każdym wejściu są wydzielone szutrowe parkingi, na których także za jedyne 5 euro za dzień można pozostawić samochód.

Sytuacja trochę pogarsza się jeżeli planujecie dojazd komunikacją publiczną. Z samej miejscowości San Vito Lo Capo do wejścia do Riserva dello Zingaro jest aż 10 km i niestety nie jeździ tam żaden autobus. Zatem można spróbować szczęścia łapiąc stopa lub starając się znaleźć taksówkę.

Gdy nie ma ludzi, można pomyśleć, że to raj

Natomiast od strony południowej, do Scopello jeżdżą autobusy z Castellamare del Golfo. Abyście dobrze zrozumieli – bezpośredniego połączenia np. z Trapani czy Palermo niestety nie ma, zatem najpierw trzeba się dostać do Castellamare.

Od pewnego czasu Sycylijczycy w okresie letnim otwierają nowe połączenie autobusowe, zarówno ze strony północnej, jak i południowej. Jednakże trzeba sprawdzać tę możliwość na bieżąco. Wiadomo, w Italii niczego pewnym być nie można.

Warto także pamiętać, że na terenie Rezerwatu nie ma żadnych sklepów. Ostatnie jakie napotkacie to te przy wejściach, gdzie można kupić wodę, słodkie napoje czy kanapki. Ceny jednak są odpowiednio wywindowane, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zaopatrzeniu się jeszcze w drodze. Zarówno przy drodze w Scopello, jak i w San Vito Lo Capo znajdują się większe markety, gdzie można za nieco niższą cenę zakupić potrzebne produkty.

Po drodze do Riserva dello Zingaro znajdują się punkty widokowe, z których można podziwiać takie widoki. Tu na Castellamare del Golfo

Zatoczki i plaże Riserva dello Zingaro od strony północnej

Uroczych zatoczek, na których można plażować w Rezerwacie jest osiem. Jednakże nie do wszystkich można dostać się z lądu. Kilka z nich nie ma zejścia, dlatego można tam dopłynąć tylko łódką.

Każda zatoczka ma swoją nazwę. Zatem od północy, od strony plaży San Vito lo Capo mamy:

  • Cala Tonarella dell’Uzzo – dana plaża położona jest najbliżej północnego wejścia do rezerwatu, przez co niestety jest bardzo zatłoczona. Woda jest przyjemna i warto poobserwować w tym miejscu dno morskie, jednakże ze względu na znaczne ilości turystów woda nie jest krystalicznie czysta. Warto zatem wydłużyć swój spacer i dojść do jednej z kolejnych zatoczek.
  • Cala Torre dell’Uzzo – obowiązkowy punkt programu dla wszystkich uwielbiających nurkowanie, snorkeling, bądź po prostu rekreacyjne podziwianie dna morskiego i podmorskiej fauny. W zatoczce znajduje się mnóstwo różnorodnych gatunków ryb i innych morskich stworzeń. Woda jest bardzo czysta, co tylko sprzyja ich obserwacji.
  • Cala Marinella – położona już dość daleko od północnego wejścia, ale powinna stanowić obowiązkowy punkt wycieczki. Nieopodal plaży znajduje się najstarsza na Sycylii grota – Grotta dell’Uzzo, którą zdecydowanie warto zobaczyć.
Kolor morza, otoczonego wielkimi skałami robi wrażenie

Zatoczki i plaże Riserva dello Zingaro od strony południowej

  • Cala Beretta – to plaża położona w głębi rezerwatu, dzięki czemu dociera na nią niewielu turystów. Warto wybrać się na dłuższy spacer, by móc poplażować w spokoju. Trzeba jednak pamiętać, iż pomimo pięknego lazurowego koloru morze jest tu dość wzburzone. W tym miejscu niezwykle interesujące jest także dno morskie, które warto poobserwować nurkując.
  • Cala della Disa – ta położona w głębi rezerwatu plaża jest największą z wszystkich, które można znaleźć w tym miejscu. Woda ma tu intensywnie zielony kolor i jest bardzo spokojna.
Kolor morza zachęca do szybkiej kąpieli
  • Cala del Varo – na tę plażę niestety nie ma zejścia od strony lądu. Można na nią dotrzeć wyłącznie łódką. Jednakże.. zdecydowanie warto. Plaża jest mała, ale na linii brzegowej łączącej ją z kolejną plażą znajduje się mnóstwo grot, do których ciekawscy także mogą zajrzeć.
  • Cala della Capreria – to plaża położona najbliżej wejścia od strony południowej, ze Scopello. Jest zatłoczona, pomimo tego, że miejsca jest całkiem sporo. W wodzie pływają różnego rodzaju gatunki ryb, które można obserwować zarówno znad wody, jak i pływając w masce.
Poza dziką roślinnością można spotkać też dzikich mieszkańców

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również