Palio w Sienie – wyścigi konne

Palio to słynny włoski festyn odbywający się w toskańskim mieście Siena ku czci Matki Boskiej. Włosi kochają swoje festyny. Pisaliśmy o tym między innymi tutaj

Wszyscy mieszkańcy Sieny żyją Świętem Palio. Ta niecodzienna uroczystość przyciąga do  miasta setki, tysiące turystów z całego świata, bo każdy chce zobaczyć tą niezwykłą konną gonitwę. Trwa ona zaledwie trzy okrążenia wokół głównego placu Sieny. Może to niewiele, ale i tak chętnych zobaczenia tych atrakcji nie brakuje.

Wyścigi konne odbywają się dwa razy do roku tj. w dniach 2 lipca i 16 sierpnia na głównym placu Sieny Piazza del Campo, który ma charakterystyczny kształt muszli. Dodatkowo jest on półkolisty i opada skośnie w dół od strony domów okalających plac w stronę Palazzo Publico. Ponoć kształt ten stanowi odwzorowanie kształtu płaszcza Matki Boskiej, która się opiekuje Sieną.

Palio w Sienie – wyścigi konne na cześć Bogarodzicy

Czym jest Palio? To wyścig konny, będący punktem kulminacyjnym regionalnego maryjnego święta, obchodzonego hucznie w tym mieście. W uroczystościach biorą udział przedstawiciele siedemnastu dzielnic Sieny zwanych kontardami. Każda kontrada jest charakterystyczna i odróżnia się od pozostałych swoistą kolorystyką.

Podział Sieny na 17 dzielnic jest niezmienny od 1729 roku. Nazwy sieneńskich kontrad są następujące : Aquila (Orzeł), Bruco (Gąsienica), Chiocciola (Ślimak), Civetta (Sowa), Drago (Smok), Giraffa (Żyrafa), Istrice (Jeżozwierz), Leocorno (Jednorożec), Lupa (Wilczyca), Nicchio (Muszla), Oca (Gęś), Onda (Fala), Pantera (Pantera), Selva (Las), Tartuca (Żółw), Torre (Wieża), Valdimontone (Baran).

W dniu 2 lipca wyścigi konne organizowane są na cześć Matki Boskiej z Provenzano.  W dniu 16 sierpnia Palio w Sienie odbywa się ku czci Matki Boskiej Wniebowziętej.

image-8
Dwa razy w roku na tym na tym sieneńskim placu można podziwiać zmagania jeźdźców i ich koni

Palio w Sienie – przebieg wyścigu

Tradycja Il Palio sięga wieków średnich. Jeźdźcy (dżokeje) występują w strojach z tamtej epoki i jeżdżą na oklep – czyli bez siodeł. Wyścig ma miejsce na centralnym placu Sieny – Piazza del Campo i trwa niecałe 3 minuty! Uczestnicy muszą zrobić 3 okrążenia po tym placu. 

Może zainteresuje Cię też:   Sagre Italiane - huczne włoskie festyny

Nawet jeśli sam wyścig trwa niewiele dłużej niż 3 minuty, samo wydarzenie ciągnie się przez cztery dni, obfitujące w spotkania, których przygotowywanie odbywało się niemal przez cały rok. W każdym wyścigu bierze udział tylko dziesięć z siedemnastu dzielnic Sieny, każdorazowo wybieranych kilkanaście dni przed samym wydarzeniem. Zwycięstwo odnosi ta kontrada, której koń przybędzie pierwszy na metę po trzech okrążeniach. W tym układzie zupełnie nie ma znaczenia czy koń przybędzie wraz z jeźdźcem czy też bez niego.

image-7
W czasie Palio cała Siena jest pięknie udekorowana

Ten kto wygrywa wyścig konny zdobywa nagrodę

Główną nagrodą za zwycięstwo jest sztandar z pomalowanego jedwabiu – tzw. pallium. Wygrana w wyścigu konnym oznacza wygraną całej danej dzielnicy. Dżokej jest zanoszony na rękach do kościoła, gdzie wręcza mu się główną nagrodę.

Każda sieneńska dzielnica charakteryzuje się własnymi barwami

Palio w Sienie – przygotowania wyścigu

Siena zaczyna przygotowania do Palio już na kilka tygodni przed samym wydarzeniem. Mury miasta są dekorowane chorągwiami w barwach każdej z dzielnic, a ucztowanie i wspólne biesiadowanie rozpoczyna się na kilka dni przed dniem wyścigu.

image-6
2 lipca i 16 sierpnia wszyscy mieszkańcy Sieny wychodzą na ulice świętować

Mieszkańcy każdej z dzielnic rozpoczynają celebrowanie tego dnia już od rana, jednakże wszyscy czekają na to co wydarzy się po godzinie 19:00! Po próbie generalnej, następuje błogosławieństwo konia wraz z dżokejem. Ksiądz wypowiada tradycyjne słowa “idź i wygraj!”. Przed samym wyścigiem contradaioli wchodzą na plac śpiewając hymny swoich dzielnic.

image-5
Na placu w Sienie gromadzą się tysiące mieszkańców, w napięciu oczekując na to co się wydarzy

Po tych uroczystościach wszyscy kierują się do zwycięskiej dzielnicy, gdzie świętowanie i biesiadowanie trwa do samego rana! Jeśli kiedy będziecie mieli okazję przebywać w okolicach Sieny 2 lipca lub 16 sierpnia – koniecznie spróbujcie dostać się na Piazza del Campo i poczujcie tę wspaniałą atmosferę!ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również