Podróż do Cinque Terre

Każdy widział piękne zdjęcia lub pocztówki z malowniczymi, kolorowymi miasteczkami położonymi na zboczach gór schodzących bezpośrednio do morza. To Cinque Terre, położony w Ligurii region tworzony przez pięć miast: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza oraz Monteresso al Mare. Co musisz wiedzieć o tym regionie i jak zorganizować podróż do Cinque Terre? Zaczynamy…

Kilka informacji na początek
  • Cinque Terre w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pięć ziem“, przy czym oryginalnie oznaczało po prostu „pięć wiosek”,
  • region Cinque Terre jest parkiem narodowym, od 1997 r. wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,
  • przez wiele wiele lat dojazd do Cinque Terre był znacznie utrudniony, możliwy głównie łodziami. Dopiero budowa linii kolejowej w XIX w. spowodowała, że region ten zaczął był oblegany przez przyjezdnych i turystów,
  • w 2011 r. na Cinque Terre zeszła lawina błotna, która zalała wszystkie miasteczka, powodując zerwanie linii kolejowej, zniszczenie ulic, budynków, zepchnięcie samochodów i dobytku wielu ludzi do morza. Najbardziej ucierpiała Vernazza,
  • każdego roku do Cinque Terre przybywają miliony turystów, najgorętszy jest okres pomiędzy kwietniem a październikiem.
Kolorowe domy to znak rozpoznawczy Cinque Terre
Podróż do Cinque Terre samochodem

Najmniej polecanym środkiem transportu, aby dotrzeć do Cinque Terre jest samochód, bo co prawda do samego regionu można dojechać bez większych problemów, to następnie w małych wąskich uliczkach ruch samochodowy jest w zdecydowany sposób ograniczony W centrach miasteczek wręcz zakazany. Zatem problem jest także z zaparkowaniem samochodu, co w szczycie sezonu graniczy niemalże z cudem, a miejsca parkingowe są płatne. Dodatkowym utrudnieniem jest brak możliwości zatankowania auta. Więc jeśli planujesz podróż samochodem, najlepiej zostawić go na parkingu np. w La Spezii lub Levanto i dalej podróżować pociągiem lub statkiem.

Kręte wąskie drogi prowadzące do Cinque Terre
Podróż do Cinque Terre samolotem

Jeżeli planujesz podróż samolotem, najbliższe do Cinque Terre lotniska znajdują się w Pizie i Genui. Stamtąd odjeżdża bardzo dużo pociągów zarówno do La Spezii, jak i Levanto. Podróż z Pizy do La Spezii trwa około 1 godziny, natomiast do Levanto około 1,5 godziny. Bilet kosztuje około 7,5 euro.

Dobrym rozwiązaniem, które sami sprawdziliśmy jest także przylot na lotnisko w Mediolanie, dokładniej Bergamo, skąd następnie trzeba się dostać autobusem na stację kolejową Milano Centrale. Koszt to 5 euro. Stamtąd jechaliśmy pociągiem do La Spezii, gdzie zaplanowany mieliśmy pierwszy nocleg. Pociąg jedzie 3 godziny. Bilety polecamy kupić wcześniej na stronie internetowej Trenitalia. Cena biletu to 29 euro za pociąg bezpośredni. Wybierając opcję z przesiadkami można zaoszczędzić na bilecie nawet 9 euro.

Może zainteresuje Cię też:   Dobre włoskie wino - jak kupić i się nie naciąć?

Inne lotniska, położone najbliżej Cinque Terre to Bolonia i Parma. Skąd także do samego regionu dostać się pociągiem.

Podróż do Cinque Terre samolotem, piękne widoki na Alpy
Podróż do Cinque Terre pociągiem

Najprościej do Cinque Terre dostać się pociągiem. Sieć kolejowa jest w Italii tak rozwinięta, że niemalże z każdego jej regionu można dostać się do upatrzonego miejsca. Najbardziej popularnym przewoźnikiem jest Trenitalia, który obsługuje przewozy ogólnokrajowe. Żeby dotrzeć do Cinque Terre pociągiem należy szukać jako stacji końcowej właśnie La Spezia lub Levanto. Są to dwa największe miasta regionu, skąd dalej można pojechać pociągiem regionalnym np. Cinque Terre Express lub statkiem do naszych kolorowych miasteczek.

Co ważne! Nie zapomnijcie jeszcze na dworcu skasować biletu w żółtym kasowniku. W pociągu już nie ma możliwości jego skasowania, a w razie kontroli mandaty są naprawdę wysokie.

Bezpośrednio na terenie Cinque Terre najszybszym, najkrótszym, najprostszym i najwygodniejszym sposobem podróżowania jest właśnie pociąg. Pociągi jeżdżą mniej więcej co 20 minut, od 4 rano do 1 w nocy. Przejazd pomiędzy poszczególnymi wioskami nie zajmuje więcej niż 3 minuty.

Jadąc do Cinque Terre warto zastanowić się nad wykupieniem Cinque Terre Card lub Cinque Terre Card Treno. Ceny kart zmieniają się w zależności od sezonu i wybranego wariantu. W 2017 roku karta podstawowa, na 1 dzień kosztowała 7,5 euro.

Co daje nam taka karta? W wersji podstawowej, m.in. uprawnia nas do korzystania z WiFi na terytorium Cinque Terre, do bezpłatnego wejścia na wszystkie ścieżki dla pieszych, w tym Via dell’Amore, do korzystania z ekologicznych autobusów, do uzyskania rabatu przy zakupie produktów w punktach informacji turystycznej w całym parku, a także do bezpłatnego wejścia do muzeum w Riomaggiore i Manaroli.

Opcja zakupu 1 dniowej karty Cinque Terre Card Treno, za 16 euro, uprawnia dodatkowo do bezpłatnego, nielimitowanego korzystania z wszystkich pociągów na terenie całego Cinque Terre, a więc od La Spezii do Levanto.

Fragment autostrady rozciągający się nad Riomaggiore
Podróż do Cinque Terre statkiem

W naszej ocenie zdecydowanie najbardziej malowniczym rozwiązaniem jest podróżowanie między miastami statkiem, który zawija do mariny w każdym, poza Corniglią miasteczku. Podróż zaczynamy w La Spezia, i płyniemy aż do Monterosso al Mare, zatrzymując się po drodze w: Portovenere, Riomaggiore, Manaroli i Vernazzy.

Statek z La Spezii do Monterosso al Mare czeka w porcie na pasażerów

Statki pływają w okresie letnim. Od listopada do marca ich ruch jest zawieszony. W zależności także od pory roku i sezonu zmieniają się ceny i częstotliwość rejsów. Dlatego wybierając się do Cinque Terre warto na bieżąco sprawdzać te informacje, które są aktualizowane na tej stronie.

Może zainteresuje Cię też:   Gnocchi czyli włoskie kluseczki
Port w La Spezia

Ceny biletów na rejs statkiem są nieco droższe niż na pociąg, jednakże naprawdę warto skorzystać z tej możliwości transportu. Okazałość i piękno kolorowych miasteczek w Cinque Terre widać najlepiej właśnie od strony morza. Jest to naprawdę warty zobaczenia widok.

My mieliśmy plany spędzić czas w Cinque Terre przede wszystkim na trekkingu, poruszając się pomiędzy wioskami a piedi czyli pieszo. Nie mogliśmy jednak odmówić sobie przyjemności zobaczenia miasteczek od strony morza, dlatego podróż z La Spezia do Portovenere, a następnie z Portovenere do Riomaggiore odbyliśmy właśnie statkiem.

Podróż między miasteczkami Cinque Terre statkiem, w towarzystwie mew
Podróż do Cinque Terre pieszo

W parku Cinque Terre wyznaczonych jest mnóstwo szlaków i ścieżek, umożliwiających poruszanie się między miasteczkami na piechotę. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że wejście do parku narodowego jest płatne, zatem należy zaopatrzyć się w bilet.

Piesza ścieżka w parku narodowym Cinque Terre, zaczynamy w Riomaggiore

Z Riomaggiore do Monterosso al Mare biegnie najpopularniejsza ścieżka – Sentiere Azzurro czyli Lazurowa Ścieżka. Podzielona jest na cztery odcinki, pomiędzy poszczególnymi miasteczkami. Z uwagi na trudny teren i częste osuwanie się podłoża ścieżka niestety jest często zamykana i remontowana.

Najsłynniejszą częścią Lazurowej Ścieżki jest odcinek prowadzący z Riomaggiore do Manaroli. Via dell’Amore czyli Droga Miłości ma 1,6 km, zbudowana jest na samym klifie i prowadzi nas brzegiem morza. Swoją nazwę wzięła od zakochanych, którzy przypinali do barierek niezliczoną ilość kłódek z wyrytymi na nich swoimi imionami. Aktualnie ścieżka jest zamknięta, z uwagi na trwający remont. Planowane ponownie otwarcie przewidywane jest dopiero na 2021 roku.

Fragment pieszej ścieżki z Riomaggiore do Manaroli

Powyższe ścieżki cieszą się największą popularnością wśród turystów. Jednak nie są to wszystkie możliwe opcji trekkingu w tym regionie. Ścieżek jest naprawdę sporo, szczególnie bardziej wytrwali i wymagający podróżnicy znajdą tu coś dla siebie. My wybraliśmy ścieżkę z Riomaggiore do Manaroli, biegnącą szczytami gór, gdzie mogliśmy chodzić wśród gajów oliwnych i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. To ciekawe doświadczenie włóczyć się pomiędzy drzewkami, do których przypięte sa kartki z napisem “własność prywatna”.

Widok na wieczorne słońce z pieszego szlaku do Manaroli

Każde z pięciu miast jest wyjątkowe, w każdym znajdziemy coś dla siebie – piękne widoki, wyśmienite frutti di mare, wesołą i beztroską atmosferę. W tym miejscu naprawdę zapomina się o wszelkich problemach, oddając się w pełni niepowtarzalnemu klimatowi tych urokliwych miasteczek. Plany na pobyt w Cinque Terre znajdziecie w następnych postach.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również