Przepis na pandoro – składniki
Potrzebujemy następujących składników:
- 350 g mąki pszennej typu “00” (mąka na pizzę)
- 200 g masła
- 4 łyżki mleka
- 3 żółtka
- 2 całe jajka
- 15 g świeżych drożdży
- 150 g drobno zmielonego cukru
- 2 łyżki alkoholu (np. limoncello lub koniaku)
- ekstrakt z wanilii
- cukier puder do posypania
Przepis na pandoro – etap I
Przygotowanie pandoro rozpoczynamy od wymieszania drożdży z ciepłym mlekiem oraz 50 g mąki. Można także poprzestać na zaczynie z drożdży i mleka. Tak przygotowany zaczyn pozostawiamy na około 1 godzinę w ciepłym miejscu (około 30 stopni), aby drożdże zaczęły pracować. Istotne jest, aby było to miejsce o stałej temperaturze, gdzie nie będzie przeciągów.
Po tym czasie w misce mieszamy nasz drożdżowy zaczyn z 300 g mąki i 40 g rozpuszczonego masła. Dodajemy do tego cukier, wybrany alkohol, jajka, żółtka oraz wanilię. Wszystkie składniki mieszamy razem przez około 10 minut, by ciasto zaczęło pracować. Można do tego użyć miksera, choć ciasto jest dość gęste i zbite. Tak przygotowane ciasto nakrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu na około 12 godzin – do wyrośnięcia.
Przepis na pandoro – etap II
Po upływie tego czasu ponownie mieszamy/ zagniatamy ciasto przez około 10 minut. Następnie ciasto rozkładamy na oprószonym mąką blacie oraz rozwałkowujemy na grubość około 1,5 cm. Na tak przygotowanym cieście układamy na środku zimne i pokrojone na kawałki pozostałe masło (160 g). Następnie zaginamy wolne brzegi do środka i wałkujemy po każdym zagięciu. Po kilkukrotnym złożeniu, ciasto zawijamy w folię aluminiową i wkładamy na 15-20 min do lodówki. Operację składania i wałkowania ciasta powtarzamy jeszcze ze dwa razy, każdorazowo chłodząc ciasto w lodówce. Dzięki temu masło dobrze połączy się ze strukturami ciasta.
Po ostatnim rozwałkowaniu ciasta tworzymy z niego kulę, wypychając środek do góry, a brzegi zawijając pod spód. Tak przygotowane ciasto wkładamy do wysmarowanej masłem i posypanej cukrem gwieździstej formy, łączeniami do dołu. Następnie zostawiamy przykryte ściereczką w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość i wyrosnąć co najmniej do 3/4 wysokości formy. Proces ten może potrwać około 4-5 godzin, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Wyrośnięte ciasto pieczemy w temperaturze 170 stopni przez około 40 minut. Po upływie tego czasu sprawdzamy wbijając długi patyczek czy ciasto jest w środku jeszcze mokre. Jeżeli nie, to znaczy że nasze pandoro jest gotowe. Aż do wychłodzenia zostawiamy ciasto w formie.
Podanie Pandoro
Gdy ciasto już ostygnie, wyciągamy nasze pandoro z formy oraz posypujemy cukrem pudrem. Dzięki temu faktycznie sprawia wrażenie przyprószonego śniegiem. Tak podane ciasto jest gotowe do zjedzenia.
Na koniec, warto także wspomnieć o ciekawym pomyśle na podanie pandoro. Można z tego ciasta w prosty sposób stworzyć choinkę. Wystarczy pokroić ciasto na plastry o grubości około 1,5-2 cm i poukładać od najszerszego do najwęższego w taki sposób jak na poniższym obrazku. Dodatkowo ciasto można ozdobić lukrem bądź cukierkami imitującymi bombki na choince.
Nasze pandoro wyszło naprawdę przepysznie. Podziel się z nami swoimi doświadczeniami z pieczenia i jedzenia tego smakołyku.
Buon appetito!