Przeprowadzka do Włoch – co musisz wiedzieć?

Myślisz o dużej zmianie w swoim życiu lub zrealizowaniu wieloletnich marzeń o zamieszkaniu w słonecznej Italii wzorem bohaterek z filmów i książek? Powszechnie wiadomo, że przeprowadzka może być zniechęcającym doświadczeniem nawet jeśli przenosisz się dwie ulice dalej. Tym bardziej strach może wzbudzać myśl o przenosinach do innego kraju. Jednakże przeprowadzka do Włoch, zwłaszcza gdy odpowiednio się do tego przygotujesz wcale nie musi dostarczyć stresów czy przykrych wrażeń. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i nastawieniu może to być ekscytująca i wzbogacająca przygoda, która otworzy nowe możliwości w Twoim życiu i dostarczy niesamowitych wrażeń.

W tym wpisie dowiecie się, co należy wiedzieć przed przeprowadzką: od decyzji o dokładnym miejscu osiedlenia, formalności, które należy dopełnić przed wyjazdem, aż do wszelkich czynności koniecznych do zrobienia po przyjeździe. Zapraszamy do lektury.

Na początek… wybór destynacji

Jeżeli bierzecie pod uwagę przeprowadzkę do Włoch, to nie musimy podkreślać jak pięknym i różnorodnym krajem jest Italia. Do wyboru macie falujące wzgórza Toskanii, urokliwe kanały w Wenecji, gwarny i tętniący życiem Rzym, czy też lekko chaotyczny Neapol. Jeśli kochacie morze, zawsze możecie wybrać jedną z włoskich wysp, jak Sycylię czy Sardynię. Każdy znajdzie we Włoszech coś dla siebie. Wybór miejsca zależy właściwie tylko od Twoich potrzeb i preferencji. Popularne miasta, takie jak Rzym czy Florencja, oferują wiele atrakcji i zajęć, podczas gdy mniejsze miasteczka na wsi zapewniają bardziej relaksującą, swojską atmosferę.

Szukając swojego miejsca na ziemi, warto wziąć też pod uwagę takie czynniki jak: koszty życia, możliwości zatrudnienia i dostęp do udogodnień. Wiadomo, że koszty utrzymywania się i ceny w większych czy bardziej popularnych turystycznie miastach mogą być droższe niż w mniejszych miasteczkach.

Na potrzeby niniejszego wpisu, załóżmy jednak, że macie już upatrzoną miejscówkę, a w niej zakupione lub wynajęte mieszkanie lub dom.

Upewnij się, że posiadasz wszystkie potrzebne dokumenty

Nie ukrywajmy tego, że przeprowadzka do Włoch wiąże się z koniecznością załatwienia pewnych formalności przed wyjazdem oraz na miejscu. Zatem najpierw należy upewnić się, że posiadacie wszystkie niezbędne dokumenty, aby móc legalnie wjechać i przebywać na terenie kraju. W zależności od obywatelstwa, może być potrzebny ważny paszport lub specjalna wiza, na przykład wiza Schengen lub wiza ETIAS. Jeżeli podróżujecie w ramach Unii Europejskiej, wystarczy ważny dowód osobisty. 

Przez 90 dni od przekroczenia granicy, na terytorium Włoch można przebywać bez posiadania wizy. Jednakże dłuższe pobyty (powyżej 90 dni) wymagają już uzyskania pozwolenia na pobyt, czyli permesso di soggiorno. Dodatkowo, po przyjeździe do Italii koniecznie trzeba uzyskać numer identyfikacji podatkowej, tzw. codice fiscale, odpowiednik naszego polskiego NIP-u. Numer ten potrzebny jest chociażby w przypadku kupowania karty SIM do telefonu w celu uzyskania włoskiego numeru telefonu.

W przypadku osób przyjeżdżających samochodem należy upewnić się, że pojazd posiada odpowiednie ubezpieczenie i dokumenty rejestracyjne. Podczas jazdy, we Włoszech należy również zawsze mieć przy sobie aktualne prawo jazdy. 

Przed wyjazdem warto także wyrobić kartę EKUZ, zapewniającą ubezpieczenie zdrowotne na terenie całej UE. Można rozważyć też wykup dodatkowego ubezpieczenia na życie. Polecamy zabezpieczyć swoje zapasy leków zażywanych na stałe. Na koniec należy upewnić się, że wszelkie leki lub środki medyczne potrzebne podczas pobytu są dopuszczone do wjazdu na teren Włoch; najlepiej przed podróżą uzyskać oficjalne pismo od lekarza lub pracownika służby zdrowia, aby mieć pewność, że przedmioty te nie zostaną skonfiskowane po przyjeździe. 

Stosując się do tych wskazówek i gromadząc wszystkie niezbędne dokumenty przed wyruszeniem na włoską przygodę, mogą Państwo zapewnić sobie spokojny pobyt w tym pięknym kraju.

Przeprowadzka do Włoch – zadbaj o transport swoich rzeczy

Skala przeprowadzki oczywiście zależy od tego ile rzeczy chcesz zabrać. Jeśli planujesz rozpoczęcie całkiem nowego etapu, być może wystarczy wykupienie bagażu rejestrowanego w samolocie. Lub zapakowanie bagażnika samochodu.

Przeważnie jednak zmieniając swoje miejsce na ziemi zabieramy więcej rzeczy. Ubrania, kosmetyki, sprzęty elektroniczne, ważne dokumenty, rowery, narty, deski, czasem nawet ulubione wyposażenie domu, wszystko to zajmuje miejsce i wymaga zapakowania. Najprostszym sposobem jest zlecenie transportu swoich rzeczy do Włoch profesjonalnej firmie zajmującej się świadczeniem takich usług. Wówczas pakujesz do samochodu/samolotu/pociągu tylko najpotrzebniejszy ekwipunek, natomiast całą resztę zostawiasz profesjonalistom.

Na rynku funkcjonują różne firmy oferujące przeprowadzki na duże odległości, posiadające konkurencyjną ceny usługi. Jest to rozwiązanie tym prostsze, że firmy te posiadają zarówno doświadczenie, jak i środki transportu przystosowane do przewozów wielkogabarytowych towarów.

Oczywiście jest możliwe samodzielne zorganizowanie transportu czy to samochodem czy pociągiem. Włochy są stosunkowo dobrze skomunikowanym krajem, pomiędzy wszystkimi regionami jeżdżą pociągi czy zbudowana jest sieć autostrad. Jednakże wybierając mniejsze miasteczko czy toskańską wioskę do zamieszkania, warto mieć świadomość, że dostanie się tam transportem publicznym może być utrudnione. Czy warto zatem samemu męczyć się z dużym bagażem, podczas kilku przesiadek np. z pociągu do pociągu lub do autobusu? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie już sami.

O czym jeszcze warto pamiętać

Jeśli nie znasz języka włoskiego, to w naszej ocenie przyswojenie przynajmniej podstawowych zwrotów będzie podstawą. A nawet koniecznością do opanowania przed przeprowadzką do Włoch. Oczywiście w większych miastach, takich jak Turyn, Mediolan, Bari powinniście bez problemu dogadać się po angielsku. Jednakże w mniej turystycznych regionach, np. Garzeno nad jeziorem Como czy toskańskim Poggibonsi warto operować włoskim przynajmniej w podstawowym zakresie. Nauka języka na miejscu jest dobrym pomysłem, choć załatwiając początkowe formalności warto mieć pełne rozeznanie jakie dokumenty się podpisuje, etc. Jeżeli swoją przygodę z włoskim planujecie rozpocząć dopiero na miejscu, w trudnych sytuacjach warto skorzystać z pomocy tłumacza. Warto też poznać na miejscu kogoś, z kim będziecie w stanie płynnie się porozumieć.

Wątpliwe jest, by ktoś planując przeprowadzkę do Włoch nie znał kultury tego kraju, ale nie możemy pominąć również tego aspektu. Przed wyjazdem warto poczytać o panujących w Italii zwyczajach, porach siesty, porach jedzenia czy picia cappuccino. W ten sposób unikniecie już na początku małego faux paux. Oczywiście Włosi przeważnie nie wytykają turystom popełnianych błędów. Ale kto z nas by chciał być traktowany jak turysta, mieszkając na stałe w tym kraju. Doczytaj więc dlaczego po 11:00 nie zamawia się już cappuccino, dlaczego prawdziwy Włoch na śniadanie nie zażyczy sobie jajecznicy na boczku, no i nie dziw się doliczonemu do rachunku za kolację coperto.

Stosując się do tych wskazówek, przeprowadzka do Włoch będzie miłą przygodą, a nie koszmarem, do którego nie będziecie chcieli wracać.

No tags for this post.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również