Sagre Italiane – huczne włoskie festyny

Sagre Italiane to huczne włoskie festyny. Od czego zwrot ten pochodzi? Sagra to po prostu regionalne włoskie święto, organizowane na cześć jakiegoś produktu najczęściej naturalnego dobra, z którego słynie dana miejscowość czy cały region. Sagre to święta. Wiele jest ich we Włoszech. Włosi kochają huczne swoje festyny. Każdy kiedyś miał okazję być na takiej imprezie. Bawimy się w ten sposób w Polsce. Bawią się tak i Włosi. Przykładowo w Toskanii na przełomie września i października odbywają się znane Sagre Dell’uva czyli święta winogron. 
W sierpniu w Lacjum można wybrać się na Sagra della cozza e del pesce del golfo czyli święto małży i ryb.
 We wrześniu w Lombardii obchodzi się Sagra di zucca czyli święto dyni, gdzie króluje syty chleb Pan di zucca czy dyniowa zupa.

Sagre Italiane w okolicach Mediolanu

W październiku w okolicach Mediolanu hucznie odbywa się Sapori di birra czyli święto piwa. Mamy także festyny na cześć jagód, calzone, wołowiny, serów, wina, dzika, i wiele wiele innych. W trakcie Sagre Italiane można przede wszystkim skosztować lokalnych dań z produktem, na cześć którego organizowane jest święto. Mieszańcy tych miast czy regionów, aktywnie i z przejęciem uczestniczący w tworzeniu Sagre Italiane często proponują sobie nawzajem i przybyłym na tę okazję turystom smaczne dania, których na co dzień nie można nigdzie zjeść. Korzystne są także ceny, zazwyczaj niższe niż w ciągu roku.

 

W czasie włoski festynów ważne są spotkania ze znajomymi, rozmowy z przyjaciółmi, wszelkiego rodzaju degustacje

 

Na Sagre Italiane – huczne włoskie festyny czeka się cały rok

Poza jedzeniem, Sagry są także doskonałą okazją do poznania lokalnej społeczności, pooglądania występów artystycznych czy potańczenia. Najwięcej Sagre organizowanych jest w trakcie wakacji, kiedy pogoda sprzyja spędzaniu czasu i świętowaniu do późnych godzin nocnych na świeżym powietrzu. Co nie oznacza, że przez pozostałą część roku sagre w ogóle nie są organizowane!

Może zainteresuje Cię też:   Włoskie święta - Buon Natale!
Nie ma festynu bez słodkości. Po te najchętniej sięgają najmłodsi
Sagre Italiane w Toskanii – Bravio delle botti

Toskańskie Montepulciano to spokojne i urokliwe miasteczko podzielone na 8 dzielnic. Corocznie pod koniec sierpnia miasto to zmienia się w arenę prawdziwej rywalizacji. W tym czasie na ulicach tego miasta odbywa się szalony wyścig beczek. W szranki staje osiem dwuosobowych drużyn, po dwóch reprezentantów każdej dzielnicy Montepulciano, zwanych spingitori. Cel jest przewidywalny i prosty. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza przetoczy ulicami miasta 80 kilogramową beczkę na metę. Beczkę należy wtoczyć na Piazza Grande. W sumie do przebiegnięcia pozostaje odległość ok. 2 kilometrów.

 

Beczki po wzięciu udziału w gonitwie nigdy nie wyglądają już tak samo jak wcześniej

 

Bravio delle botti to całodniowa impreza integrująca zamieszkałą tam ludność i turystów. Przydział beczek następuje w godzinach porannych. Po południu przez miasto przechodzi historyczna procesja, a sam wyścig rozpoczyna się o godzinie 19:30. Po zakończeniu rywalizacji we wszystkich dzielnicach miasta odbywają się uczty. Historia wyścigu sięga aż roku 1373. Zawody na cześć patrona miasta – San Giovanni Decollato pierwotnie były organizowane jednak jako wyścigi konne. W 1974 r. wyścigi konne zostały zabronione przez władze miasta. I właśnie wtedy Marcello del Balio wpadł na oryginalny pomysł zorganizowania wyścigu z beczkami

 

Gonitwa z beczułkami dobrze łączy tradycję z chęcią zabawy i integracji lokalnej społeczności

 

Będą we Włoszech w sierpniu czy wrześniu koniecznie trzeba wziąć udział w którejś sagre.

Ci vediamo!

 

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również