Święta Wielkanocne z pewnością kojarzą się nam z jajkami i rozmaitymi wariacjami na ich temat. Jednak czy ktokolwiek w Polsce pomyślałby o przygotowaniu tarty? I to na wytrawnie? Albo czy skojarzylibyśmy święta z potrawą z botwinką czy szpinakiem? Chyba też nie… A jednak i w tym przypadku Włosi nas kolejny raz zaskakują. Skoro poznaliśmy już słodką gołębicę – colomba di pasqua czas, abyśmy zobaczyli oryginalny przepis na Torta Pasqualina – przysmak na Wielkanoc prosto z Italii.
Spis treści
Kto to wymyślił?!
Torta pasqualina pochodzi z Ligurii, gdzie znana była już ponoć w 1400 roku. Oryginalnie ciasto składało się z 33 cieniutkich warstw kruchego ciasta, wypełnionego nadzieniem z liści botwiny i serka ricotta. Liczba warstw miała symbolizować wiek Chrystusa. Obecnie warstw układa się przeważnie sześć, a kruche ciasto nawet zastępowane jest dwoma warstwami francuskiego. Także liście botwiny zastępowane są świeżym szpinakiem lub karczochami.
Sama tarta jest w miarę prosta do przygotowania, a efekt jest wspaniały. Kruche ciasto wypełnione delikatnym nadzieniem z ricotty, przełamanej ostrym parmezanem. Ach! Zapomniałam o jajkach. W środku znajdują się jeszcze jajka, które po przekrojeniu pięknie kontrastują z zielonym nadzieniem Torta Pasqualina. Możliwości umiejscowienia w środku jajek są dwie. W wersji oryginalnej, można powiedzieć “dla ambitnych” jajka wbijane są surowe w zrobione w farszu zagłębienia. Jeśli ktoś nie jest pewny tego wykonania, jajka można ugotować wcześniej na twardo i wsadzić do środka placka.
Przepis na Torta Pasqualina – składniki
Farsz
- 1 kg liści botwiny lub szpinaku
- pęczek pietruszki
- 1 duża cebula
- 1 ząbek czosnku
- 8 jajek
- 300 g serka ricotta
- 200 g parmezanu
- 2 łyżki śmietany
- 50 g masła
- sól, pieprz, majeranek
- oliwa z oliwek
- gałka muszkatołowa (opcjonalnie)
Ciasto
- 300 g mąki pszennej
- 2-3 łyżki wody
- 4 łyżki oliwy
- sól
Torta Pasqualina – przysmak na Wielkanoc przygotowanie
Zaczynamy od przygotowania ciasta. Łączymy mąkę, dodajemy szczyptę soli, oliwę i zagniatamy. Wodę dodajemy powoli, cały czas wyrabiając ciasto, aby nie było zbyt klejące. Gdy ciasto jest już gładkie i sprężyste, dzielimy je na sześć części i dostawiamy, aby odpoczęło.
W międzyczasie bierzemy się za przygotowanie farszu. Liście szpinaku najlepiej ugotować na parze, jednakże można także przysmażyć je na patelni. Do ugotowanego szpinaku dodajmy starty parmezan oraz doprawiamy solą, pieprzem, gałką i majerankiem – około pół łyżeczki.
Następnie na patelni musimy zeszklić cebulę pokrojoną w drobną kosteczkę przy pomocy masła. Gdy cebula jest już prawie gotowa, dodajmy posiekany czosnek oraz natkę pietruszki. Smaki pięknie się połączą.
Naszym prawie ostatnim krokiem przy przygotowywaniu farszu jest rozbicie w dużej misce 3 jajek, do których po kolei dodajemy: łyżkę parmezanu, usmażoną cebulę z czosnkiem, szpinak i ricottę. Na koniec wszystko dokładnie mieszamy.
Świeżo upieczona Torta Po przekrojeniu nasza tarta wygląda tak
Ciasto odpoczęło, farsz gotowy, zatem możemy przystąpić do formowania naszego przysmaku na Wielkanoc – Torta Pasqualina. Każdy przygotowany kawałek ciasta rozwałkowujemy na jak najcieńszy placek, którym następnie wykładamy okrągłą tortownicę. Smarujemy oliwą z oliwek i to samo robimy z kolejnymi dwoma częściami ciasta. Tak przygotowany spód nakłuwamy widelcem, aby ciasto nie zaczęło rosnąć w sposób niekontrolowany. Do formy wlewamy nasz farsz, w którym wydrążamy pięć zagłębień na jajka. W te miejsca wbijamy surowe jajka lub jak kto woli układamy te wcześniej ugotowane. Na koniec całość nakrywamy pozostałymi trzema warstwami rozwałkowanego ciasta.
Pieczemy w 180 stopniach przez około godzinę. I gotowe!
Buon appetito!
Torta Pasqualina
Składniki
- 1 kg liści szpinaku
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 pęczek pietruszki
- 8 jajek
- 300 g ricotty
- 200 g parmezanu
- 50 g masła
- 2 łyżki śmietany
- sól, pieprz, majeranek, gałka muszkat.
- oliwa z oliwek
- 300 g mąki pszennej
- 2-3 łyżki wody
Sposób wykonania
- Zagniatamy ciasto. Łączymy mąkę, dodajemy szczyptę soli, oliwę i zagniatamy. Wodę dodajemy powoli, aby nie było zbyt klejące. Gdy ciasto jest już gładkie i sprężyste, dzielimy je na sześć części i dostawiamy, aby odpoczęło.
- W międzyczasie rzygotowujemy farsz. Liście szpinaku najlepiej ugotować na parze, jednakże można także przysmażyć je na patelni. Do ugotowanego szpinaku dodajmy starty parmezan oraz doprawiamy solą, pieprzem, gałką i majerankiem – około pół łyżeczki.
- Następnie na patelni musimy zeszklić cebulę pokrojoną w drobną kosteczkę przy pomocy masła. Gdy cebula jest już prawie gotowa, dodajmy posiekany czosnek oraz natkę pietruszki
- W dużej misce rozbijamy 3 jajka, do których po kolei dodajemy: łyżkę parmezanu, usmażoną cebulę z czosnkiem, szpinak i ricottę. Na koniec wszystko dokładnie mieszamy.
- Każdy przygotowany kawałek ciasta rozwałkowujemy na jak najcieńszy placek, którym następnie wykładamy okrągłą tortownicę. Smarujemy oliwą z oliwek i to samo robimy z kolejnymi dwoma częściami ciasta. Spód nakłuwamy widelcem.
- Do formy wlewamy nasz farsz, w którym wydrążamy pięć zagłębień na jajka. W te miejsca wbijamy surowe jajka lub jak kto woli układamy te wcześniej ugotowane.
- Na koniec całość nakrywamy pozostałymi trzema warstwami rozwałkowanego ciasta.
- Pieczemy przez około 1 godzinę w 180 stopniach.