Wezuwiusz nie od dziś znany jest jako jeden z pięciu najgroźniejszych wulkanów, które znajdują się na całym świecie. Z całą pewnością każdy miłośnik Italii słyszał o nim i problemach z nim związanych. Krótko i dla przypomnienia – w 79 roku wydostająca się z jego wnętrza gorąca lawa pochłonęła wiele tysięcy ludzkich istnień, niszcząc miasta takie, jak: Herkulanum, Pompeje, Stabie czy Oplontis. Wezuwiusz w dalszym ciągu jest wulkanem aktywnym. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w marcu 1944 roku. Choć towarzyszy nam świadomość, że wulkan ten może wybuchnąć w każdym momencie, zachęcamy do zwiedzenia go. Wejście na Wezuwiusza warte jest podjętego wysiłku. Choćby po to, aby zajrzeć prosto do krateru wulkanu. Jak się tam dostać? Oto kilka naszych podpowiedzi.
Spis treści
Wezuwiusz – informacje praktyczne
Wezuwiusz położony jest w odległości zaledwie 9 km od Neapolu i jest – oprócz Etny i Stromboli – jednym z trzech aktywnych wulkanów we Włoszech, które wybuchły w przeciągu minionych 100 lat. Liczy sobie 1281 m n.p.m., choć wysokość ta zmienia się po każdej erupcji. Na samym szczycie „drzemiącej bestii” (bestia addormentata) znajduje się krater o głębokości 230 metrów i szerokości ponad 500 metrów. Co ciekawe, u podnóża Wezuwiusza żyje aż 227 gatunków dzikich zwierząt i 612 gatunków roślin. W trosce o ich wzrost i rozwój, w 1995 roku, na terenie wulkanu założono Park Narodowy Wezuwiusza. W połowie drogi na jego szczyt utworzono również Osservatorio Vesuviano – obserwatorium wulkaniczne, którego pracownicy stale monitorują uśpioną aktywność wulkanu. Obserwatorium to mieści w sobie także niewielkie muzeum, poświęcone Wezuwiuszowi.
Wezuwiusz – drzemiąca bestia
Dlaczego mówi się o nim, że jest to „drzemiąca bestia”? Otóż, tereny wokół wulkanu zamieszkuje ponad 3 mln ludzi. Z kolei bliskość Neapolu czyni go bardzo niebezpiecznym dla lokalnej ludności miejscem. Od 1944 roku wulkan śpi. Tylko wyobraźcie sobie, co to byłaby za tragedia, gdyby Wezuwiusz znów się obudził.
Wezuwiusz z pozycji zwiedzającego ruiny starożytnego miasta w Pompejach wygląda tak:
Wejście na Wezuwiusza – co trzeba wiedzieć przygotowując się do wycieczki?
Samo wejście na Wezuwiusza nie powinno sprawić nikomu większych problemów. Na szlaku zamontowane są nawet ławeczki, które w trudnych momentach pozwolą przycupnąć i złapać tzw. drugi oddech. Rzecz jasna, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, związanych z wejściem na Wezuwiusza:
- nawierzchnia, po której będziemy szli jest żwirkowo-kamienista, więc najlepiej będzie zdecydować się na wygodne, sportowe obuwie,
- na szczycie jest dość chłodno, a przed słońcem nigdzie się tam nie ukryjemy – tak samo, jak przed deszczem czy wiatrem. Lepiej więc będzie zabrać cieplejsze ubranie ze sobą i osłaniać się przed wpływem czynników atmosferycznych, czekających na nas na górze. Pogoda na szczycie wulkanu jest tak samo zmienna, jak w górach! Tak samo, jak każda większa góra ma swoją prognozę pogody, tak, i Vesuvio ma swoją własną unikatową prognozę pogody,
- nie możemy zapomnieć o butelkach z wodą, ponieważ ceny napojów na szczycie są… mocno wygórowane,
- odpowiedni ubiór to podstawa – a już zwłaszcza w tych chłodniejszych miesiącach. Obuwie powinno być kryte, ponieważ na trasie znajdują się mniejsze i większe kamienie, a dokoła otaczać nas będzie wulkaniczny pył.
Jak dojechać pod Wezuwiusz?
Wszystko zależy, z jakiego punktu będziecie kierować się pod wulkan. Opcji na szczęście jest kilka:
Dojazd z Neapolu
Jeżeli będziecie jechać swoim autem, warto będzie skorzystać z autostrady A3 (kierunek Salerno), a później skręcić w zjazd Ercolanp bądź Torre del Greco. Nie zapominajcie, że parking przed wejściem do parku jest niewielki. Dlatego prawdopodobnie będziecie musieli zatrzymać się na wysokości ok. 800 m n.p.m. Do bramy wejściowej pozostanie Wam jeszcze 2 km piechotą, czyli około pół godziny spacerkiem po asfaltowym poboczu. Koszt parkingu to 5 euro. Trasę ową pokonują tez autobusy, kosztujące 2 euro / dwie strony (dzieci pojadą za darmo).
Jeśli nie macie samochodu, warto będzie wsiąść w pociąg podmiejski Circumvesuviana (dworzec kolejowy w Napoli przy Piazza Garibaldi do Ercolano Scavi albo Pompei Scavi).
To charakterystyczny znak graficzny, którego szukamy na wagonach pociągów jadących w stronę Erconalno Scavi albo Pompei Scavi.
To około 20 minut jazdy, a bilet kosztuje nieco ponad 1,50 euro. Trzeba pamiętać, że pociąg odjeżdża 2 razy na godzinę. Kiedy już dojedziecie, skierujcie swoje kroki pod Vesuvio Express – to firma autobusowa, która podwozi do wejścia parku. Odjeżdżają codziennie, co 40 minut (od 9:30). Pamiętajcie jednak, że korzystając z usługi przewoźnika będzie mieć tylko 90 minut na miejscu. Gdy dojedziecie, kierowca wskaże Wam godzinę odjazdu i nie wolno Wam jej przegapić. Każda jedna grupa wraca swoim autokarem, o danej godzinie. Niestety, ale nie będziecie mogli skorzystać z kolejnego przejazdu w przypadku, gdy zapomnicie się i przegapicie swój.
Za bilet zapłacimy 10 euro w dwie strony (studenci zapłacą 8 euro). Niestety nie można płacić kartą. Upewnijcie się też, że możecie wejść na teren parku, zanim się tam wybierzecie.
Dojazd z Pompejów
Wystarczy najpierw wsiąść na dworcu kolejowym w Napoli przy Piazza Garibaldi w pociąg Circumvesuviana, który kursuje na trasie Neapol – Sorento. Wysiądźcie wówczas na stacji Pompei Scavi – Villa dei Misteri, po około 35 minutach jazdy. Pociąg jeździ z taką samą częstotliwością, jak powyższy – z tą różnicą, że cena za bilet wynosi ok. 3 euro.
W poszukiwaniu właściwego pociągu na dworcu kolejowym przy Piazza Garibaldi można się zgubić. Dosłownie. Mieliśmy okazję to przećwiczyć na samych sobie. Jak szukać i znaleźć właściwego dla nas pociągu w Napoli napisaliśmy tutaj.
W okresie kwiecień – wrzesień, najlepiej (i najtaniej!) będzie skorzystać jednak z autobusu publicznego EAV. Odjedziecie nim ze stacji Circumvesuviana bądź z przystanku Piazza Anfiteatro. Bilet możecie zakupić w autobusie za ok. 3 euro w jedną stronę. Trasa podróży to ok. 50 minut.
Ceny biletów i godziny zwiedzania Wezuwiusza
Koszt zakupu biletu na Wezuwiusz to 10 euro / osobę. Dzieci mające poniżej 120 cm wzrostu wpuszczane są za darmo, z kolei wyższe dzieci (i studenci, za okazaniem ważnego dokumentu) muszą zapłacić 8 euro za wstęp. Godziny zwiedzania wulkanu zależne są od tego, jaki jest miesiąc.
- listopad – luty: 9:00 – 15:00
- marzec, październik: 9:00 – 16:00
- kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień: 9:00 – 17:00
- lipiec – sierpień: 9:00 – 18:00
Musicie jednak liczyć się z faktem, iż oblodzenie szlaku, deszcz bądź duża mgła mogą sprawić, że wejście na Wezuwiusza będzie niemożliwe. Właśnie dlatego zawsze lepiej będzie sprawdzić pogodę… odpowiednio wcześniej.
Piesze wejście na Wezuwiusza
Z parkingu będziecie mieć jeszcze ok. 30 minut wspinaczki na szczyt wulkanu. Może nie jest jakoś specjalnie stromo, jednak zawsze należy ubrać jak najbardziej wygodne buty. Grunt jest sypki i potrafi „uciekać” pod nogami. Jeżeli chodzi o samo wejście, to na szczyt Wezuwiusza prowadzi kilka szlaków – jednak, często są one zagrodzone bądź zamknięte. Warto rozważyć powolne i samodzielne wejście, jeżeli przyjedziecie na wulkan swoim samochodem – wówczas będziecie mogli spędzić niemal dowolną ilość godzin na trasie oraz na górze, zależnie od godzin otwarcia i zamknięcia parku w danym miesiącu. Tak, jak już wspominałem, wspinaczkę będziecie mogli rozpocząć jednak dopiero od poziomu parkingu. Niektórzy potrafią też zacząć wspinaczkę od stacji Ercolano – jednak taka wędrówka wymaga doskonałej kondycji, ponieważ do przejścia będzie wówczas ok. 15 km pod górę! Jednak, tę trudną drogę na pewno zrekompensują niecodzienne widoki.
Przy wejściu do parku znajduje się kasa, gdzie kupicie bilety wstępu. Możecie tu również wypożyczyć drewniane kije, jeśli np. macie problem z chodzeniem. Kasa znajduje się mniej więcej na wysokości 1000 m n.p.m. – gdy ją miniecie, zaczniecie piąć się na sam szczyt. Nie czekają na Was strome podejścia, jednak czasem pumeks, pył i żwir mogą dać o sobie znać. Nie ma tu drzew, więc ze ścieżki łatwo będzie dojrzeć m.in. Zatokę Neapolitańską, nieziemską panoramę Neapolu czy też Półwysep Sorrentyński.
Na samym szczycie czeka na Was dość mocno zasypany krater, skąd podziwiać możecie piękne widoki. Jest też kilka sklepów z pamiątkami i ławeczki do siedzenia. Krateru nie da się obejść wokół, jednak część obrysu jest jak najbardziej do „odhaczenia”. Nie dojrzycie w nim też bulgocącej lawy, jednak na pewno zauważycie unoszącą się nad ziemią parę i poczujecie zapach siarki. Zejście zajmie Wam ok. 15 minut, w towarzystwie pięknych widoków i zmieniających się kolorów.
Kiedy warto wybrać się na wulkan Wezuwiusz?
Niezbyt dobrym pomysłem będzie wejście na Wezuwiusza w środku lata. Wówczas jest bardzo gorąco na południu Italii, co może wpłynąć na Wasze złe samopoczucie. Zwłaszcza, że w okolicy krateru na próżno szukać cienia bądź drzewa, pod którym można byłoby schować się przed palącym słońcem. Lepiej będzie zatem wybrać się na wulkan wczesną jesień bądź wiosnę. Jeżeli jednak chcecie podbić „drzemiącą bestię” latem, nie zapomnijcie o wodzie i odpowiednim nakryciu głowy!
Nie zapominajcie, że czasem wejście na wulkan może być niedostępne – przez śnieg lub deszcz. Pogoda na Wezuwiuszu bywa różna. Jeżeli będziecie widzieć, że zapowiada się pochmurny dzień, lepiej zrezygnować ze wspinaczki na krater wulkanu i przełożyć ją na inny termin. Warto cały czas być na bieżąco z pogodą – bo może się okazać, że np. w lutym będą lepsze warunki do wspinaczki, niż w lipcu.