Wenecja – najpiękniejsze miasto na wodzie

Najpiękniejsze miasto na wodzie? Oczywiście Wenecja. Conajmniej dwukrotnie obejrzeliśmy film. pt. “Turysta”. Widzieliśmy także “Włoską robotę”. Motyw tego miasta pojawił się jeszcze w kilku niezłych światowych ekranizacjach. Lubimy wracać do tych filmów. Lubimy oglądać Wenecję. W naszej ocenie najpiękniejsze miasto posadowione na wodzie. Nie ma osoby, której Wenecja nie kojarzyłaby się z karnawałem, kanałami, mostami, gondolami, pełnymi obłędu zakochanymi, gołębiami na placu św. Marka!

Mówisz Wenecja, myślisz:

Wodne trakty najpiękniejszego miasta na wodzie

Skąd pomysł utworzenia “miasta na wodzie”? Wynika to z uwarunkowań geograficznych i historycznych miasta. Wenecja leży na 118 wysepkach, na których pierwsi osadnicy zaczęli się osiedlać w V w. n.e., uciekając przed barbarzyńskimi plemionami z północy. Małe wysepki nie mogły pomieścić napływającej ludności, a dodatkowo były często zalewane wodą. Mieszkańcy zaczęli więc kopać kanały pomiędzy wyspami, a wydobytą ziemią umacniali linię brzegową.

Zmęczony gondolier po dniu ciężkiej pracy zawija do swojego domowego portu

Dzięki swojemu położeniu oraz rozwiniętej infrastrukturze portowej, Wenecja od XII wieku była najbogatszym i najlepiej prosperującym ośrodkiem handlu.

Przed wyjazdem do Italii sprawdź ceny we Włoszech – okiemturysty.pl/porady/ceny-we-wloszech/

Ozdoba Wenecji? Oczywiście gondole

Te charakterystyczne czarne łodzie stały się znakiem rozpoznawczym Wenecji. Sterowanie tą 10 metrową łódką nie jest proste, dlatego sterują nimi wyłącznie doświadczeni gondolierzy. Charakterystyczny asymetryczny kształt dzioba umożliwia używanie tylko jednego wiosła. W tym celu by zrównoważyć ciężar stojącego z tyłu łodzi gondoliera, na dziobie zamontowane są ciężkie metalowe okucia. Obecnie gondole kojarzą się z romantycznymi rejsami po kanałach weneckich. Ciekawostką jest to, że maksymalne obciążenie gondoli to 1200 kg? Taki klimat podróży łodzią możliwy jest w wyłącznie w najpiękniejszym mieście na wodzie, tj. w Wenecji.

Wenecja najpiękniejsze miasto na wodzie także ma swoje problemy komunikacyjne

Tramwaj wodny – Vaporetto

Czerwone autobusy w Warszawie. Tramwaje wodne w Wenecji. Ten właśnie środek komunikacji miejskiej jest jednym z bardziej popularnych w Wenecji. Umożliwia proste przemieszczanie się po mieście i jest wybierany przez większość turystów. Tak jak w innych dużych miastach można zapoznać się z mapą tras metra, tak w Wenecji wiszą mapy sieci tras tramwajów wodnych.

W czasie zachodu słońca wiele osób udaje się by zobaczyć to wyjątkowe zjawisko

Karnawał w Wenecji

Il Carnevale di Venezia to zdaje się najpopularniejszy karnawał w Europie. Na czas trwania karnawału do Wenecji ściągają turyści z całego świata, a ulice najpiękniejszego miasta na wodzie zamieniają się w barwne, wypełnione kolorowymi maskami i przebierańcami korowody. Dlaczego symbolem karnawału stały się maski? Tradycja nakładania masek powstała by pokazać, że wszyscy ludzie ukryci za maskami są sobie równi – nie istnieją podziały na bogatych i biednych, a obecnie także na wyznawców różnych religii, czy osoby różnej narodowości.

Widok na plac św. Marka od strony przystani San Giorgio

Pałac Dożów

Palazzo Ducale był siedzibą władających Wenecją Dożów. Ten piękny pałac powstał już około 815 roku, jednakże od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W swojej historii strawiły go co najmniej 3 pożary. Wejście do środka graniczy niemal z cudem, ze względu na ogromne zainteresowanie turystów, jednakże z pewnością warto. Przede wszystkim warto zobaczyć Wielką Salę, Schody Gigantów i Złote Schody.

Wenecja – najpiękniejsze miasto na wodzie

Plac św. Marka i gołębie

Położony tuż obok Pałacu Dożów Piazza San Marco jest głównym i najpopularniejszym z placów w Wenecji. Odbywa się tu wiele ważnych wydarzeń politycznych, jak i kulturalnych w mieście. Bez wątpienia cechą charakterystyczną placu jest gromadzenie się na nim niezliczonych ilości gołębi, ochoczo dokarmianych przez turystów.

W godzinach szczytu w Wenecji o tzw. stłuczkę nie trudno

Nie są to wszystkie atrakcje Wenecji, jednak z resztą warto zapoznać się osobiście. Wizyta w tym mieście przeniesie nas w inne czasy.

Może zainteresuje Cię też:   Tłusty czwartek po włosku

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również