Włoskie carpaccio

Carpaccio jest w dzisiejszych czasach bardzo popularną potrawą. Istnieją jego różne warianty – z mięsa wołowego, z cielęcego, z dziczyzny czy z łososia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że tradycyjne carpaccio jest rodem z Italii! Włoskie carpaccio zalicza się do przystawek czyli antipasto.

Carpaccio to bardzo cienko pokrojone plastry mięsa, ułożone elegancko na talerzu. A także skropione odpowiednim dressingiem, np. z octu balsamicznego lub sosem. Często także dla urozmaicenia dania podaje się płatki parmezanu czy rukolę lub kapary.

Czyż ta przystawka nie wygląda smakowicie?

Kto wymyślił carpaccio?

Historia tej potrawy jest niezwykle ciekawa. Całość działa się w Wenecji. W połowie XX wieku do restauracji Harry’s Bar weszła pewna hrabina. Amalia Nani Moncenigo. Zażyczyła sobie, aby właściciel restauracji podawał jej od tego momentu tylko i wyłącznie surową wołowinę. Albowiem takie było zalecenie jej lekarza. Giuseppe Cipriani miał nie lada wyzwanie.

Wymyślił jednakże na poczekaniu nowe danie – pokrojoną na cienkie plastry surową wołowinę poukładał na talerzu. Dodał kilka plastrów parmezanu, a całość skropił sokiem cytrynowym. Hrabina była zachwycona zaserwowanym jej daniem.. jednak nie znała jego nazwy.

Kucharz tu także miał problem. Zastanawiał się nad możliwością nazwania dania na cześć hrabiny, jednakże stwierdził iż nie wypada. Cipriani popatrzył jeszcze raz na danie i stwierdził, że przypomina mu obrazy słynnego włoskiego malarza – Vittore Carpaccio. I właśnie na cześć tego malarza danie zyskało swoją nazwę.

Włoskie carpaccio wołowe

Składniki:

  • 300 g surowej wołowiny
  • parmezan
  • sok z cytryny
  • oliwa z oliwek
  • sól, świeżo zmielony pieprz
  • rukola do ozdoby

Przepis na włoskie carpaccio

Trzeba pamiętać, że tajemnica poliszynela w przygotowaniu dobrego carpaccio tkwi w świeżych składnikach. Wołowinę trzeba pokroić na jak najcieńsze plastry. Aby ułatwić sobie to zadanie polecam włożenie wołowiny do zamrażalnika na około 45 minut.

Może zainteresuje Cię też:   Dobre włoskie wino - jak kupić i się nie naciąć?

Następnie ostrym nożem kroimy wołowinę na cienkie plastry. Każdy plaster układamy na talerzu, solimy oraz posypujemy świeżo zmielonym pieprzem. Teraz czas na dressing – rukolę wsadzamy do zmieszanej oliwy z sokiem z cytryny. Kładziemy na górę naszego carpaccio. Na koniec na górę sypiemy płatki parmezanu. I gotowe.

Buon appetito!

Współczesne wariacje na temat carpaccio

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również