Wszystkie filmy Claudii Cardinale

Słysząc jej nazwisko, Włosi szeroko się uśmiechają. Claudia Cardinale jest bowiem jedną z tych najbardziej znanych gwiazd ekranu w Italii, a filmy Claudii Cardinale znane są na całym świecie! Jej nietuzinkowa uroda oraz wdzięk bardzo szybko zyskały sobie rzesze fanów wśród włoskich miłośników kina – docenili to również najwięksi producenci filmów we Włoszech i na świecie. Role, w jakie Claudia się wcielała, do dziś zapadają w pamięć i nie chcą z niej „wyjść”. Kim tak naprawdę jest Claudia Cardinale i czego jeszcze o niej nie wiecie?

Kilka słów na temat przeszłości Claudii

Claudia Cardinale, a właściwie Claudia Josephine Rose Cardinale, urodziła się w Tunezji w 1938 roku. Przyszła ona na świat dokładnie w rodzinie… emigrantów sycylijskich! A więc, posiadała włoskie korzenie. W wieku 19 lat Claudii udało się zdobyć tytuł najpiękniejszej Włoszki, mieszkającej w Tunezji. I to właśnie dzięki temu tytułowi dziewczyna wyjechała do Wenecji na Festiwal Filmowy, co było jej nagrodą za pierwsze miejsce. Niestety, pojawił się spory problem – Claudia praktycznie nie znała języka włoskiego!

Młoda Claudia Cardinale (źródło: Wikipedia)

Zatem, kiedy udało się jej w końcu zadebiutować na włoskim ekranie (film „Goha”), głosu musiała użyczyć jej inna aktorka. Oczywiście, ten film nie był wyjątkiem – Claudia niezbyt dobrze mówiła po włosku, więc ktoś stale musiał podkładać jej głos w filmach. A jakby tego było mało, to oprócz braku znajomości języka, Cardinale posiadała bardzo zachrypnięty głos – zdaniem reżyserów, nie pasował on do dziewczęcych postaci granych przez aktorkę i był zbyt… męski.

Kiedy więc nastąpił przełom? Otóż, w produkcji „Osiem i pół” (1963 rok). Wówczas Federico Fellini pozwolił Claudii na to, aby mówiła ona swoim głosem. To dzieło zawierające liczne wątki autobiograficzne głównej postaci, gdzie Claudia pojawia się jako jedna z wielu kobiet głównego bohatera.

Najsmutniejszy rozdział w życiu aktorki

U Claudii nie zawsze było kolorowo. Kiedy miała 17 lat, zakochała się w pewnym znacznie starszym od niej Francuzie. Trwała z nim w dość toksycznym związku, jaki pełen był nie tylko bólu psychicznego, ale i… przemocy. Mężczyzna ten był dla niej bardzo surowy i okazało się po latach, że Claudia była przez niego wiele razy gwałcona. Jednak, jak to bywa w życiu zagubionych nastolatek – bała się od niego uciec, bo zapewniał jej bezpieczeństwo. Odeszła od mężczyzny dopiero z chwilą, gdy pokonała swoje rywalki w konkursie na najpiękniejszą Włoszkę. Od razu zainteresowali się nią liczni producenci, jednak… niesmak po nieprawdziwej miłości pozostał.

Przeszkodą dla aktorki w rozwinięciu skrzydeł stała się nie tylko nieznajomość języka włoskiego. Okazało się bowiem szybko, że Claudia jest w ciąży. I to w ciąży będącej efektem jednego z licznych gwałtów byłego partnera, Francuza. Groził on Claudii, że zmusi ją do aborcji. Dodatkowo kontrakt podpisany przez nią w Rzymie również „stał” po stronie Francuza – aktorka na czas trwania umowy nie mogła bowiem ani przytyć, ani w jakikolwiek inny sposób zmieniać się fizycznie. Zatem, urodzenie dziecka zwyczajnie nie wchodziło w grę. I groziły za to srogie kary. Mimo wszystko, Claudia postanowiła urodzić dziecko. Dzięki pomocy reżysera Franco Cristaldi, widzącego w niej spory potencjał, aktorka urodziła w Londynie i podrzuciła syna (Patricka) do wychowania własnym rodzicom (1958 rok).

Pewnie zastanawiacie się, skąd taka decyzja? Otóż, we Włoszech nie do pomyślenia było w tamtych czasach, aby mieć nieślubne dziecko! Jeżeli świat filmu dowiedziałby się o tym, Claudia szybko mogłaby pożegnać się z dużym ekranem.

Czas na wyjawienie prawdy?

filmy claudii cardinale
Piękna włoska aktorka

Uwaga, bo teraz zaczynają się schody! Claudia Cardinale postanowiła nie mieszać się w życie swojego własnego syna. Uznała, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie udawanie jego… siostry. Dzięki temu, mogła ona spokojnie wrócić do Włoch i zacząć grać w filmach ze zwiększoną mocą. Jednak, nie zapominała przy tym o swoim Patricku! Mimo, że udawała jego rodzoną siostrę, spędzała z nim naprawdę wiele czasu.

Aktorka zdecydowała się wyjść za Franco Cristaldiego – reżysera, który przecież tak mocno ją wspierał. Nie mogła jednak znieść, że jej syn jest tak daleko od niej. Zatem, po jakimś czasie zaprosiła go do swojego domu, jaki zamieszkiwała z Franco. Oczywiście Patrick przekonany był, że jedzie do… siostry. Kiedy po 19 latach Claudia zerwała kontrakt z rzymską wytwórnią, rozstała się również z Cristaldim i… przyznała się swojemu synowi, kim jest dla niego tak naprawdę.

Filmy Claudii Cardinale

Bardzo znanym filmem, który zawładnął sercami Włochów, był np. „Nieznani sprawcy” Maria Monicellego (1958 rok), w którym aktorka zagrała zaraz po urodzeniu Patricka. Po premierze tego filmu, dostała kolejne propozycje. Wówczas wielki talent Claudii dostrzegła również sama Brigitte Bardot! Uznała, że „po BB może być już teraz tylko… CC”.

Dwa lata później Claudia Cardinale zagrała również w filmie „Rocco i jego bracia” reżyserii Luchina Viscontiego – to bardzo sztandarowy obraz neorealizmu we Włoszech. W 1963 roku Claudia zagrała również w „Lamparcie” tego samego reżysera, jednak w czasie realizacji otrzymała również propozycję zagrania w „Osiem i pół”, o którym wspominałam wcześniej.

Wiecie, jak rozwiązano spór o aktorkę? Otóż, Claudia spędzała na planach filmowych… po tygodniu – jeden tydzień na planie „Lamparta”, a kolejny na planie „Osiem i pół”. Najlepszy w tym wszystkim był fakt, że wymagało to ogromnej organizacji – bowiem „Lamparta” kręcono na Sycylii, zaś „Osiem i pół” w Rzymie! Mało tego, aktorka musiała każdego tygodnia od nowa… farbować włosy. Bowiem jeden film wymagał od niej bycia blondynką, zaś drugi brunetką. Również reżyserzy różnili się od siebie w swoich wizjach – zatem, Claudia musiała być bardzo elastyczna. Po obu tych produkcjach i słowach uznania wśród reżyserów, widzów i krytyków włoskiej sztuki filmowej, Claudia otrzymała kolejne role – m.in. w „Błędnych Gwiazdach Wielkiej Niedźwiedzicy” (1965 rok) czy też „Portrecie rodzinnym we wnętrzu” (1974 rok).

Spocząć na laurach? Nie ma mowy!

Claudia była tak doskonałą aktorką, że po sukcesie w filmach Viscontiego i Felliniego na pewno już odcisnęłaby ślad we włoskiej historii kina. Jednakże, aktorka nie poprzestała na nich i nie spoczęła na laurach. Grała w kolejnych, bardzo wymagających produkcjach, w których wcielała się w rozmaite role. Swoim talentem oczarowała włoską publikę na tyle, że mówiono o niej na równi z m.in. Sophią Loren (jedna z najsłynniejszych aktorek włoskich).

Co ciekawe, Claudia Cardinale nigdy nie zgodziła się na rozbieraną scenę z jej udziałem i nigdy też nie zagrała nago. W jednym z wywiadów powiedziała: „Zawsze uważałam, że skandale i wyznania nie są konieczne, by być aktorką. Nigdy nie odsłaniałam siebie czy nawet swojego ciała w filmach. Tajemniczość jest bardzo ważna.

Z ciekawostek – niegdyś zaproszono Claudię na audiencję do papieża. Na tę okazję, aktorka zdecydowała się założyć spódniczkę typu „mini”. Przez ten drobny błąd, Watykan zakazał ubierania się w ten sposób kobietom szybko po wizycie Claudii. Teraz wiecie, dlaczego odwiedzać możecie Święte Miejsce wyłącznie w zasłoniętych… kolanach?

Claudia Cardinale w 2018 r. na czerwonym dywanie w Cannes (źródło: shutterstock)

Z włoskich ekranów prosto do… Hollywood!

Złoty czas filmów Claudii Cardinale trwał w najlepsze. Aktorka zasłynęła na tyle, że zaczęło interesować się nią całe Hollywood. Zagrała więc jeszcze m.in. w:

  • Różowej Panterze (1963 rok)
  • Zawodowcach (1966 rok)
  • Pewnego razu na Dzikim Zachodzie (1968 rok)

Co ciekawe, Cardinale wcale nie czuła się dobrze w wielkim świecie Hollywood. Kiedy miała podpisać kontrakt z jedną z największych wytwórni w Ameryce, odmówiła. Nie chciała być bowiem kolejną „cukierkową gwiazdeczką” i być kojarzona tylko z otaczania się kolejnymi ochroniarzami.

W 1975 roku aktorka ponownie wyszła za mąż, tym razem za reżysera Pasquale Squitieriego – urodziła mu córeczkę, Claudię. Zresztą, z tym mężczyzną szczęśliwa jest po dzień dzisiejszy! Następnie, w 1982 roku zagrała w „Fitzcarraldo” Wernera Herzoga, nakręconego w amazońskiej dżungli. Lokalsi przekonani byli, że Claudia to bogini! Dlaczego? Otóż w filmie ubrana była cała na biało.

Claudia Cardinale dziś

Nie da się ukryć, że Cardinale to niepoprawna optymistka, z której wiele osób czerpie przykład do dziś. To prawdziwa dama włoskiego kina, która nieprzerwanie występuje w filmach (porównując np. do wspomnianej Brigitte Bardot – diwy kina lat 50-tych i 60-tych). Ostatnio zagrała np. Carmen w słynnym „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, gdzie partnerowała jej m.in. Sarah Jessica Parker czy też we włoskiej komedii „Niente di Sero” Laszlo Barbo. Filmy Claudii Cardinale w dalszym ciągu są na czasie i pozostaną jeszcze bardzo długo.

Obecnie, Claudia Cardinale ma 81 lat. Jednak, jak sami się zorientowaliście, jest aktywna zawodowo do dnia dzisiejszego. Co najlepsze, nie tylko jako znakomita aktorka. Działa też bowiem m.in. jako rzecznik praw kobiet, a także Ambasadorka Dobrej Woli UNESCO (od 2010 roku).

Śmieje się ze swojego nietypowego, nieco męskiego głosu, który z wiekiem znacznie się obniżył – również przez notorycznie wypalane przez aktorkę papierosy. Media zarzucają Claudii operacje plastyczne, jednak ona śmieje się z tego, mówiąc – „mój wypróbowany sposób na ukrycie zmarszczek to wiecznie się uśmiechać. W ten sposób ich… nie widać!”.

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również