jak z instagrama. zwiedzanie cinque terre

Zwiedzanie Cinque Terre – miasteczek z Instagrama

Cinque Terre leży w północno-zachodniej części Italii. To jeden z najpiękniejszych regionów Włoch, oznaczający w tłumaczeniu na język włoski dosłownie… pięć wiosek, pięć ziem. Trochę pisałem już o tym regionie. Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monteresso al Mare to miejsca, jakie bardzo często pojawiają się na zdjęciach influencerów znanych z Instagrama. Dlaczego Cinque Terre tak bardzo przyciąga turystów z całej Europy? Zaplanuje zwiedzanie Cinque Terre i odwiedź miejsca, w których warto zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Na pierwszy „strzał”… Riomaggiore!

Wściekle czerwony budynek to wręcz wizytówka Riomaggiore

Jest to niezbyt duże miasteczko, jakie wyróżnia się malowniczymi kamieniczkami. Liczą one po kilka pięter. Czy wyobrażacie sobie, że większość z nich ma więcej niż 700 lat? Budynki zdają się wręcz schodzić do przezroczystej tafli morza, po obu stronach skał otaczających zatokę. Nie jest to wielki kurort turystyczny, ale miłośnicy spektakularnych widoków i ciekawej zabudowy bardzo go sobie cenią. Właśnie w tym mieście znajduje się zamek warowny, jaki pewnie część z Was kojarzy z Instagrama. Na pewno nie pominiecie go podczas wędrówki po Cinque Terre – po prostu, nie da się go nie zauważyć.

Z samej góry rozpościera się niesamowity widok. Dostrzec stąd można dwa niewielkie kościoły, lokalne winnice, a także kamienistą plażę. Odważni mogą się tam wykąpać… skacząc ze skał, ustawionych na wprost miasta. Warto będzie zagubić się zwłaszcza w gąszczu wąskich i stromych uliczek, aby poczuć prawdziwy klimat tego urokliwego miasteczka.

Romantyczne miejsca w Cinque Terre

Widok z samej góry Riomaggiore

Jesteście „świeżo upieczoną” parą? Warto zatem, abyście wybrali się zobaczyć Ścieżkę Zakochanych, zwaną Via dell’Amore. Zaczyna się ona od Riomaggiore i prowadzi aż do Manaroli. Koniecznie zobaczcie tę ścieżkę, chociaż po części – w 2015 roku niestety została ona zawalona, a odbudowa ścieżki trwa w dalszym ciągu, przez co nie jest dostępna dla turystów. Ponowne otwarcie planowane jest dopiero na rok 2021. Niemniej jednak planując zwiedzanie Cinque Terre można pomyśleć o innych ścieżkach trekkingowych, biegnących wśród gajów oliwnych i pobliskich pagórków.

Z ciekawostek, mieszkańcy Riomaggiore nie mogą montować w swoich domach… anten satelitarnych! Wszystko z uwagi na to, aby nie szpecić pięknych widoków i umożliwić robienie idealnych zdjęć podróżującym. Tak więc, w mieście zbudowano jedną jedyną antenę, dostarczającą do wszystkich domów sygnał. Kiedy Riomaggiore prezentuje się najpiękniej? Oczywiście, o… zachodzie słońca. Wówczas można zrobić najbardziej spektakularne zdjęcia na Instagrama.

Może zainteresuje Cię też:   IL PEZZO - kawałek Italii w Krakowie

Drugi punkt na trasie, czyli Manarola

Zdecydowanie, z całej „piątki” jest to najbardziej rozpoznawalne miasteczko z Instagrama. Od tej strony będziecie mogli przejść się krótkim odcinkiem Ścieżki Zakochanych, która się nie zawaliła. Co ciekawe, w tej miejscowości niemal przy samym morzu znajduje się stacja kolejowa. Wystarczy, że przejdziecie przez tunel wydrążony w skale (nawiasem, niesamowite przeżycie), aby dostać się do tego miejsca. Po drugiej stronie miasteczka znajduje się słynny taras, z którego widać przejrzyste morze i kolorowe domki – między nimi schodzi droga, aż do samej tafli wody. W tym pięknym miejscu nie znajdziecie jako takiej plaży, ponieważ życie toczy się głównie wzdłuż drogi. Jeżeli chcecie dostać się do wody, można to zrobić wyłącznie przez skały. Nie ma tu również typowych hoteli i kurortów turystycznych, ponieważ uliczki są stosunkowo wąskie. Znaleźć tu jednak możecie trasy piesze, a także przepyszne restauracje, serwujące lokalne przysmaki.

jak z instagrama. zwiedzanie cinque terre
Zdjęcie jak z Instagrama. Widok na Manarolę

Chcecie zrobić podobne zdjęcia, jak znane z kont influencerów? Koniecznie udajcie się na prawą stronę cypelka, jaki się tam mieści. Właśnie w tym miejscu znajduje się większość fotografii gwiazd Instagrama. To punkt, z jakiego ciężko niestety później odejść. Jest to bowiem miejsce wyjątkowo malownicze, które przyprawia o szybsze bicie serca z radości. Jeżeli już tam dotrzecie, odwiedźcie przy okazji mały kościółek św. Wawrzyńca. Koniecznie usiądźcie chociaż na chwilę, najlepiej na wprost domków „zawieszonych” na skale, podziwiając ich architekturę nieziemsko odbijającą się w lazurowej wodzie. Tego widoku nie zapomnicie do końca życia!

Zwiedzanie Cinque Terre – wspinaczka do Corniglia

Jest to najmniejsze miasteczko z wszystkich pięciu. Położone jest ono ok. 100 m n.p.m. i to na samym szczycie przylądka. Chcecie dotrzeć do centrum Cornigli? Będziecie zatem musieli pokonać prawie… 400 schodów! Rzecz jasna, widoki są warte takiej wędrówki, a sam spacer nie należy do najcięższych – czterysta stopni tylko brzmi tak przerażająco. Corniglia jest miasteczkiem kameralnym, spokojnym i bardzo przyjaznym. Na Instagramie widać je nieco rzadziej, niż np. słynną Manarolę. A to ze względu na dość ciężkie sfotografowanie niewielkiej miejscowości. Najlepszy widok będziecie mieć ze szklaku i to właśnie na nim warto będzie zrobić pamiątkowe zdjęcia. Rosnące opuncje czy pałętające się wszędzie koty zapadają w pamięć. 

zwiedzanie Cinque terre
Zwiedzanie Cinque Terre nie może obyć się bez wspinaczki po 400 schodach do Cornigli

W miasteczku skosztować możecie pysznych lodów, doskonałych owoców morza i smacznych, świeżych owoców, jakie możecie kupić bezpośrednio z samochodów dostawczych. Właśnie z Corniglii rozpoczyna się również pieszy szlak do Monterosso al Mare. Jeżeli chodzi o dostęp miasteczka do morza, to niestety go nie ma. Natomiast jeśli macie wystarczająco dużo chęci i czasu możecie spróbować dotrzeć do plaży Spiaggione. Mało tego, w miasteczku ukryta jest również plaża nudystów! Chcecie się tam dostać? Wypatrujcie więc wąskiego i nieoświetlonego tunelu – a znajdziecie plażę Guvano.

Może zainteresuje Cię też:   Wejście na Wezuwiusza – czy warto się wybrać?

Najbardziej portowe miasteczko, czyli Vernazza

Wyróżnia się niesamowitą architekturą i kolorami, a także niewielkim portem rybackim. Plac główny otoczony jest licznymi tawernami, knajpkami i restauracjami. Znajdziecie tu także warownię. Vernazza jako jedyna z „piątki” zachowała swój portowy klimat – i zauważycie to niemal od razu. Skały, jakie położone są tuż przy plaży, pozwalają na chwilę odpoczynku oraz refleksji. Najlepiej będzie wybrać się tam z pysznymi owocami, jakie dostaniecie od lokalnych sprzedawców.

vernazza. zwiedzanie cinque terre
Vernazza to piękne portowe miasteczko

Miasteczko bardzo często pojawia się na Instagramie, ponieważ jest mocno fotogeniczne. Nic więc dziwnego, że influencerzy tak często robią sobie zdjęcia właśnie w tym miejscu. Wielobarwne miasteczko i niewielki port rybacki, uroczy plac z restauracją i otoczenie morzem z trzech stron zdecydowanie robi wrażenie. Na górze skał rozciągają się winnice i gaje oliwne. Warto zabrać do Vernazza drona – zdjęcia zrobione z góry na pewno będą klimatyczne.

Muszę jednak podkreślić, że Vernazza choć bardzo piękna, może wydać się zniszczona. Wynika to z tego, że w czasie powodzi, gdy całe Cinque Terre zostały zalane lawiną błotną, to Vernazza właśnie ucierpiała najbardziej. Proces czyszczenia i malowania budynków wciąż trwa.

Chodźmy na plażę! Monterosso al Mare

To ostatni przystanek na mapie Cinque Terre, jaki mocno odróżnia się od pozostałych czterech miasteczek. Infrastruktura turystyczna jest tu znacznie bardziej rozwinięta, a także jest więcej hoteli dla turystów. Znajduje się tu również najbardziej dostępna z wszystkich miast plaża, będąca dużą i żwirową. Woda w tym miejscu jest krystalicznie czysta, pozwalając na robienie spektakularnych zdjęć na plaży, położonej w zasadzie w samym centrum miejscowości. Szukacie miejsca na plażowanie w Cinque Terre? Monterosso al Mare będzie więc najlepszym wyborem! Pamiętajcie jednak o tym, że większość plaży jest płatna. Jednak znajdziecie na nich dostęp do parasoli, przebieralni bądź leżaków i prysznica. Tylko niewielka część plaży w Monterosso al Mare jest bezpłatna – warto więc „zaatakować” ją z samego rana, jeżeli chcecie zająć dobre miejsce do kąpieli oraz… fotografowania!

zwiedzanie cinque terre
Plaża w Monterosso al Mare

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również