Zwiedzanie Półwyspu Gargano

Jeżeli jesteście prawdziwymi miłośnikami słonecznej Italii z całą pewnością doskonale wiecie, że południowe Włochy są wyjątkowo klimatyczne. Właśnie w tym miejscu Morze Adriatyckie jest najbardziej błękitne, malownicze uliczki wciągają na wiele godzin spacerów, a wyborne owoce morza zachwycają na niemal każdym kroku. Wszystkie te wspaniałości można zaliczyć planując zwiedzanie Półwyspu Gargano. Czym jeszcze wyróżnia się ten urokliwy zakątek południowej Italii i dlaczego warto zwiedzić miejscowość Vieste?

Tzw. skała słonia na Półwyspie Gargano

Gargano – tam, gdzie zabytki mieszają się z naturą

Na półwysep Gargano dawniej przyjeżdżali tylko Włosi. Jednak od jakiegoś czasu miejsce to stało się dość popularne wśród turystów, którzy przylatują tu z różnych stron świata. I w zasadzie nic w tym dziwnego. Gargano to bowiem prawdziwie włoskie miejsce, mocno przesiąknięte dawną, italijską kulturą. Właśnie tutaj, włoska architektura (jak Sanktuarium Monte Sant’Angelo) sprytnie miesza się z naturą. Gęstymi lasami Umbra (tak, to właśnie tu znajdują się najstarsze drzewa we Włoszech – nawet ponad 500 letnie!), piaszczystymi plażami oraz skalnymi cyplami. Warto napomknąć w tym miejscu, że półwysep Gargano w większej części należy do parku narodowego. Nie zaskakuje więc fakt, że z roku na rok coraz więcej tu zainteresowanych włoskim regionem ludzi.

Zabudowania miasta pięknie odcinają się na tle lazurowego morza

Zwiedzanie Półwyspu Gargano zaczynamy od Vieste 

Zwiedzanie Półwyspu Gargano polecam zacząć od Vieste. To miasteczko jest jednym z najchętniej odwiedzanych miasteczek w tym regionie. Znajduje się ono dokładnie w południowo-wschodniej części prowincji Foggia. Aby zobrazować (żeby było łatwiej), Vieste ulokowane jest tuż na ostrodze włoskiego buta. Miejscowość jest wręcz magiczna, niczym żywcem wycięta z bajki. Tutejsza zabudowa jest typowo wyspiarska. Zobaczyć tu można (a nawet można zamieszkać w jednym z nich!) białe domy o ciekawej, nieco spłaszczonej konstrukcji. Na tle błękitnego nieba wyglądają one naprawdę niesamowicie. Warto spacerować między nimi, poruszając się wąskimi, zacienionymi uliczkami i wchodząc w tajemnicze zaułki, często z suszącym się praniem mieszkańców tuż nad naszymi głowami. To takie typowo włoskie. Gubienie się w tutejszych uliczkach możesz połączyć z wypatrywaniem pięknych widoków, wypiciem kawy w jednej z lokalnych kawiarni i zjedzeniem czegoś pysznego.

Rzecz jasna, w mieście również można zaszaleć, a nie tylko szwędać się między uliczkami. Nowsza część Vieste wprost tętni życiem i robi wspaniałe wrażenie chyba na każdym italofilu. Możecie więc zasiąść w jednym z lokalnych barów, wpatrując się w długą, piaszczystą plażę i krystalicznie czystą wodę Adriatyku. Naprawdę ciężko o piękniejsze miasteczko, które tak doskonale ukrywa zabytki wśród swojej natury. Tutejsze gaje oliwne, skaliste wybrzeże z pobliskimi jaskiniami, białe klify i cudowne groty konkurują z historyczną zabudową. Jest to w zasadzie ogromny plus Vieste, ponieważ każdy może znaleźć tu aktywność idealną dla siebie.

Charakterystyczne zabudowania miasta

Najciekawsze miejsca Vieste

Nie sposób szukać tu wypasionych hoteli molochów, z jakich słyną inne części Italii. Hoteliki raczej są małe i wkomponowane w tutejszą zabudowę, co czyni  miejsce jeszcze ciekawszym i bardziej klimatycznym. Vieste jest bowiem takim „sercem półwyspu Gargano” więc szkoda byłoby budować tutaj ogromne i zaburzające przestrzeń hotele. Okolice Vieste są w zasadzie linią brzegową i to wcale niemałą, bo liczącą aż 30 kilometrów. Szczególne wrażenie robią tu ujścia rzek otoczone sosnowymi lasami, bezludne zatoczki i romantyczne wysepki. Brak wielkich hoteli uwydatnia ten niesamowity krajobraz i czyni go jeszcze bardziej dzikim.

Może zainteresuje Cię też:   Co warto zobaczyć nad Jeziorem Como

Il Castello

Oczywiście, poza przepiękną naturą Vieste ma również do zaoferowania wiele innych, fascynujących „perełek” – zwłaszcza powiązanych z historią. I tak, zabytkiem wartym zobaczenia jest XII-wieczny zamek w Vieste, zwany II Castello. Znajduje się on w najwyższej części miasteczka, a więc góruje dzięki temu nad nim całym, dumnie spoglądając na otaczające Vieste morze. Co ciekawe, niegdyś zamek owy stanowił ciężką do zdobycia fortecę, pełniąc także ważną rolę społeczno-polityczną. Nie sposób nie wejść tam i nie zrobić sobie pamiątkowego selfie z widokiem na miasto.

Cattedrale di Santa Maria Assunta

Kolejnym równie interesującym miejscem jest jeden z najstarszych kościołów romańskich w tym regionie, czyli Cattedrale di Santa Maria Assunta. Jest to jednocześnie najważniejszy zabytek w całym Vieste. Przy kościele znajduje się również zabytkowa Katedra, której początki sięgają aż XI wieku. Wewnątrz możecie podziwiać elementy dekoracji pochodzące z różnych epok, a także na własne oczy przyjrzycie się ołtarzowi Geonana Michele Mnchelli z 1591 roku (Kaplica Rosario). Warto wspomnieć, że w kościele owym stoi drewniana statuetka Madonny z Merino, będącej patronką Vieste.

Il Pizzomunno

Zwieńczeniem (albo początkiem) zabytkowej części trasy Waszego zwiedzania miasta może stać się również II Pizzomunno,który jest wielkim monolitem o wysokości 25 metrów. Co ciekawe, pełni on funkcję strażnika wybrzeża. Pizzomunno jest jednak nie tylko głównym znakiem rozpoznawczym Vieste, ale stał się on również wejściem do miasta.

Wybrzeże Vieste w barwach zachodzącego słońca

A gdzie można tu poplażować?

Oczywiście, cały półwysep Gargano słynie ze swoich pięknych plaż, będących w dużej części dziewiczymi. Nic tak nie cieszy oczu, jak malownicze zatoczki i cudowna roślinność śródziemnomorska, nadająca całości iście włoskiego klimatu. Na szczególną uwagę zasługuje kamienista plaża Spiaggia dei Faraglioni. Te okolice należą też do najbardziej luksusowych na Gargano. Żeby dostać się na główną plażę trzeba jednak dobrze wiedzieć, gdzie należy zjechać z drogi. I pamiętać o tym, żeby nie zwracać uwagi na zakaz. Do samej plaży tak czy siak ostatecznie trzeba będzie przespacerować się dobry kilometr po szutrowej drodze. Uwierzcie jednak, że dla takich widoków warto. Podobnie jak z resztą na Sycylii

Może zainteresuje Cię też:   10 ciekawostek o makaronie

Drugą plażą, na której trzeba się chwilę zrelaksować, jest Spiaggia di Vignanotica. Zdecydowanie, jest to jedna z najpiękniejszych plaż w całej Italii. Od Vieste dzieli ją niecałe 25 kilometrów, a dostaniecie się tam albo samochodem, albo statkiem. Koniecznie weźcie ze sobą buty do pływania, ponieważ plaża ma skaliste dno. Warto pamiętać też o tym, że morze przy brzegu jest dość głębokie. Weźcie więc to pod uwagę, jeżeli podróżujecie z dziećmi.

Charakterystyczny skalny kliff w kształcie łuku, zwany klifem zakochanych

Co zjeść na półwyspie Gargano?

W każdym sklepiku znajdziecie lokalne sery przypominające tykwy. Są to tzw. caciocavallo, które wytwarza się z mleka hodowanych tu krów (rasa podolica). Majka pisała już o nich tutaj. Zdecydowanie warta spróbowania jest także oliwa Dauno, wytłaczana z miejscowych oliwek. Rozglądając się po menu restauracyjnych spotkacie się tu najczęściej z cucina povera czyli kuchnię wiejską. Zatem zarówno zwiedzanie Półwyspu Gargano, jak i tutajesz jedzenie jest proste, świeże i pyszne. Zazwyczaj tworzy się je z produktów, jakie znaleźć można na tutejszych targach. Przetestujcie też koniecznie szparagi morskie (salicornia), fasolę carpino i słone obwarzanki taralli.

Będąc w okolicy zamku w Vieste warto wybrać się do jednej z pobliskich piekarni na focaccię. Przygotowywana jest ona z aromatycznych, świeżych pomidorów oraz oliwy, oregano i soli. Warto skosztować także tej z ziemniakami.

Oczywiście nie sposób nie zjeść tu owoców morza, których znaczna część połowów odbywa się w lagunach miejscowości Lesina oraz Varano (również prowincja Foggia). Mieszkańcy najchętniej jadają małże (le cozze), jednak znajdziecie tu również świeżutkie ryby, mątwy oraz kalmary. Warto pokusić się o zupę rybną, jaką zajadają się lokalsi. Jej wybitny smak na pewno zadowoli podniebienie każdego smakosza kuchni śródziemnomorskiej.

Planując zwiedzanie Półwyspu Gargano nie pomiń licznych zatoczek i klifów

Czy warto tu przyjechać?

Będąc na półwyspie Apenińskim nie ma mowy, że nie odwiedzicie Gargano. Nigdzie indziej, jak właśnie w tym miejscu, nie wgryziecie się bowiem w klimat Italii aż tak mocno. To miejsce jest idealnym połączeniem wszystkiego, co przychodzi na myśl mówiąc o idyllicznych Włoszech. Nadmorski klimat, przepiękna natura i historyczne miejsca w jednym. Do tego cudowna kuchnia, uśmiechnięci mieszkańcy i ten wszechogarniający spokój. Spokój i dziewicze miejsca nienaruszone ludzką ręką, o jakie ciężko już dziś w jakimkolwiek innym miejscu nie tylko Włoch, ale i całego świata!

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również