Zwiedzanie Pompei

Będąc w okolicach Neapolu, warto przeznaczyć trochę czasu na wycieczki poza miasto. Możliwości jest wiele. Można popłynąć na Capri lub wyspę Procida. Osoby o mocniejszych nerwach mogą zrobić sobie wycieczkę na szczyt Wezuwiusza. Jednak, będąc w Neapolu, aż grzech nie zobaczyć słynnych odkopanych spod pyłu wulkanicznego Pompei lub znajdującego się w pobliżu Herkulanum. W tym wpisie przedstawimy Wam co musicie wiedzieć planując zwiedzanie Pompei.

Jedna z głównych ulic Pompei

Jak dojechać?

Centralnym punktem Neapolu jest dworzec kolejowy Napoli Centrale przy Piazza Garibaldi, gdzie krzyżują się trasy: pociągów krajowych, kolejek regionalnych oraz metra. W pobliżu znajduje się także dworzec autobusowy oraz wejście do kolejki szynowej Funicolare. Dworzec jest spory, dlatego warto uważać, by nie zgubić się w gąszczu peronów i torów położonych na różnych poziomach.

Do Pompei najprościej dojechać pociągiem podmiejskim o nazwie Circum Vesuviana. Pociągi odjeżdżają średnio co 25 minut. Podróż do przystanku Pompei Scavi trwa około 30 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje 2,60 euro. Jeżeli planujecie zwiedzanie Herkulanum – należy wsiąść do tej samej kolejki, zapłacić za bilet 2,00 euro i wysiąść na przystanku Ercolano Scavi. 

Wartym rozważenia rozwiązaniem jest także zakup kary ArteCard. Istnieją różne warianty tych kart, różniące się zakresem uprawnień oraz ceną. My zdecydowaliśmy się na zakup karty 3 – dniowej, dzięki której mogliśmy korzystać z komunikacji miejskiej w Neapolu i okolicach (metro, pociągi regionalne, Circumvesuviana, Funicolare). Dodatkowo mogliśmy wejść za darmo do dwóch wybranych atrakcji turystycznych. Na bilety wstępu do każdej kolejnej atrakcji, karta upoważnia do uzyskania 50 % zniżki. Cena takiej karty to 32 euro. Szczegółowe informacje można uzyskać tutaj.

Podróż rozpoczynamy na stacji kolejowej Napoli Centrale

Wstęp do Pompei

Pompeje są bardzo popularną atrakcją turystyczną, dlatego też w godzinach szczytu, a także w miesiącach letnich, gdy dopisuje pogoda, można tu spotkać naprawdę spore tłumy zwiedzających. Tym, którzy tak jak my, lubią mieć odrobinę spokoju oraz móc podziwiać piękne widoki, niezakłócone rzeszami turystów czy gromadami wycieczek, polecamy wstać odrobinę wcześniej i rozpocząć zwiedzanie w godzinach porannych. My dojechaliśmy do Pompei kilka minut po 9:00 rano, przed wejściem posililiśmy się pyszną Ciambellą (o której pisaliśmy tutaj) oraz wypiliśmy cappuccino na śniadanie. Dzięki temu poza paroma wycieczkami, ludzi było naprawdę niewiele.

Może zainteresuje Cię też:   Sanctuario della Madonna di San Luca w Bolonii

Park archeologiczny otwarty jest w okresie od kwietnia do końca października w godzinach od 8:30 do 19:30. Natomiast w okresie od listopada do końca marca w godzinach od 8:30 do 17:30. W Nowy Rok, 1 maja oraz 25 grudnia Pompeje są zamknięte.

Normalny bilet wstępu do Pompei kosztuje 13,00 euro, natomiast do Herkulanum 11,00 euro. Z kartą ArteCard do Parku można wejść w ramach jednej z dwóch darmowych wejściówek.

Ważna informacja! W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do Pompei jest wolny.

Zwiedzanie Pompei zaczęliśmy od Via Stabiana, która była przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego

Zwiedzanie Pompei – co warto wiedzieć

Warto przypomnieć, że Pompeje to miasto, które 24 sierpnia 79 r. n.e. zostało zasypane popiołem wulkanicznym wyrzuconym przez potężny wybuch Wezuwiusza. To tragiczne wydarzenie pochłonęło życie około 2.000 ludzi. Zasypane zostały także położone obok miasta: Herkulanum oraz Stabie. 

6-metrowa warstwa popiołu, która opadła na miasto, pogrzebała domostwa, mieszkańców, zwierzęta i przedmioty, jednocześnie doskonale je konserwując. Dzięki temu podczas prowadzonych od połowy XVIII wieku prac archeologicznych odkryto miasteczko, dokładnie w takim stanie, w jakim było przed erupcją.

Teatro Grande

Do Pompei można wejść przez 3 główne wejścia, pierwszym z nich jest Porta Marina, wchodząc którym dostajemy się na główną ulicę Pompei, prowadzącą na Foro czyli główny plac miasta. Drugie wejście usytuowane jest bardziej na południe, przy Piazza Esedra. Korzystając z tego wejścia trafiamy na zieloną, prowadzącą wśród wysokich drzew Viale delle Ginestre. Trzecie wejście znajduje się z drugiej strony miasta, przy Piazza Anfiteatro. Wchodząc danym wejściem, po przejściu kilkuset metrów trafiamy wprost na sporych rozmiarów amfiteatr.

Cały Park podzielony jest na IX regionów. Wszystkie ulice są podpisane, a poszczególne zabytki oznaczone numerami. Dzięki temu przy pomocy mapy otrzymywanej przy wejściu, bez problemu można zorientować się, w którym miejscu w danym momencie się jest, a także jaki zabytek podziwiamy. Główne ulice Pompei to: Via Marina, Via Stabiana, Via del Vesuvio, Via dell’Abbondanza, Via di Gastrico, Via di Nola.

Widok z góry na panoramę miasta

Zwiedzanie Pompei – codzienne życie

Drogi w Pompejach wybrukowane były wielkimi kamieniami, które możemy podziwiać do dziś. Niektóre drogi przeznaczone były wyłącznie dla pieszych, dlatego przy skrzyżowaniach na środku ulicy znajdują się ogromne kamienie, przez które zwierzęta lub wozy nie miały możliwości przejechać. Pozostałe drogi były przeznaczone dla ruchu kołowego.

Może zainteresuje Cię też:   Prezenty dla Italofila

Wrażenie robi także sporych rozmiarów główny plac miasta – Foro, na którym znajduje się rzeźba naszego rodaka – Igora Mitoraja. Koniecznie zobaczyć trzeba znajdującą się na przeciwległym końcu miasta arenę – Anfiteatro, a także dwa teatry: wielki i mały – Teatro Grande, Teatro Piccolo.

Widok na Foro

Będąc na Foro możemy oglądać niezliczone ilości dzbanów, stągwi, garnków oraz innych glinianych wyrobów garncarskich. Zachowały się w naprawdę dobrym stanie, co pozwala na lepsze wyobrażenie sobie tego, że mieszkańcy zostali po prostu zaskoczeni, a miasto zostało po prostu “zakonserwowane” w takim stanie w jakim było w dniu wybuchu Wezuwiusza.

Gliniane naczynia

Przechadzając się po ulicach tego miasta możemy podziwiać wiele domostw, w których zachowały się mozaiki ozdabiające podłogi, czy malowidła ścienne. Mozaiki przedstawiają najczęściej sceny z życia codziennego, wojowników lub zwierzęta. Te bardziej ozdobione domy, należały do zamożniejszych mieszkańców miasta.

W niektórych domach zachowały się figurki i posążki, np. Fauna. Podziwiać możemy łaźnie, miejsca kultu, a nawet dom uciech publicznych czyli Lupanar! Dzięki takim zabytkom możemy wyobrażać sobie jak wyglądało codzienne życie w Pompejach.

Mozaika w domu w Pompejach

W kilku miejscach w Pompejach można natrafić także na domy, w których znajduje się długa lada z otworami, niewiadomego przeznaczenia. Do dziś nie wiadomo do czego dane otwory służyły. Istnieją jednak różne przypuszczenia, i tak według jednych były to kuchnie, według innych do tych otworów wrzucane były monety przez mieszkańców miasta. Niestety, jak było naprawdę, możemy się nigdy nie dowiedzieć.

Do dziś nie wiadomo do czego służyły te otwory

Spacer po Pompejach

Po Pompejach można spacerować cały dzień, chcąc szczegółowo zapoznać się z każdym zakamarkiem. Osoby bardziej wytrwałe mogą nie poprzestać na jednokrotnym zobaczeniu miasta. Przestrzegamy jednak, szczególnie w miesiącach letnich, że trzeba uważać, by nie przesadzić z tym spacerowaniem. W Pompejach nie ma cienia, a wszelkie zabytki znajdują się pod gołym niebem. Konieczne jest zatem zabranie ze sobą czapki lub chustki na głowę. Polecamy także zaopatrzyć się w wodę oraz prowiant.

Amfiteatr

Miłego zwiedzania!

Ulice Pompei
Ruiny Pompei naprawdę robią wrażenie

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również