Wenecja na weekend

Myślisz o tzw. szybkim wypadzie do Włoch i zastanawiasz się gdzie jechać? Wenecja na weekend to dobry pomysł. Jadąc autem, zdecydowanie jest to blisko położone włoskie duże miasto. Można też znaleźć loty weekendowe, o czym poniżej. Jako, że Wenecja leży także na trasie z Polski w głąb Italii można je odwiedzić po tzw. drodze. O historii i ciekawostkach Wenecji pisaliśmy już w artykule Wenecja – najpiękniejsze miasto na wodzie.

Wenecja położona jest nad Morzem Adriatyckim. Obok Rzymu czy Florencji to miasto jest zdecydowanie najbardziej znanym ośrodkiem turystycznym w całej Italii. Nie znajdziesz tu ani jednego auta, ale za to – rowery i wszechobecne tramwaje i gondole na wodzie. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na zwiedzanie – spokojnie! To miasto da się „ogarnąć” w dwa dni. Co warto zobaczyć i dokąd się udać?

Wenecja poprzecinana jest niezliczoną ilością kanałów

Dlaczego warto wybrać się na weekend do miasta Wenecja?

Wenecja to mekka zakochanych par, które spragnione są romantycznych uniesień. Przyjeżdżając tu ma się nieodparte wrażenie, że miejsce jest nie tylko piękne, ale wręcz nierealne. Jeżeli lubisz odnajdywać miliony zabytków, mam dla Ciebie dobrą wiadomość – Wenecja to bowiem jeden wielki zabytek! Miasto w całości zostało bowiem wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Warto wybrać się tu na weekend zwłaszcza, że często można „dorwać” z Polski tanie bilety właśnie w tę część Italii. Dlaczego musisz tu przylecieć? Cóż, nie można mówić o poznaniu Italii, kiedy na własne oczy nie widziało się tego wzniesionego na wodzie miasta, podpartego setkami pali i dumnie wznoszącego się ponad wodnymi traktatami. Historyczne budowle skierowane fasadami ku wodzie otoczone są tu setkami mostów i kanałów – gdzie pod spodem leniwie przepływają gondole. Jak można tego nie zobaczyć chociaż raz w życiu?

Wenecję spokojnie można poznać, przebywając tu jedynie przez weekend – możesz spacerować labiryntem wąskich uliczek i po kolei odwiedzać najbardziej kultowe, weneckie miejsca. Dosłownie za każdym zakrętem czekają na Ciebie zabytkowe obiekty, owiane ciekawą historią. Włosi przywykli nawet mówić, że cała Wenecja to takie „muzeum pod gołym niebem”. Nie ma więc mowy, żeby jej nie odwiedzić! Ale, jak dokonać tego w ciągu zaledwie dwóch lub trzech dni? Okazuje się, że trzeba mieć tylko dobry plan. No i wiedzę, bo bez niej przypadkowo można pominąć najbardziej istotne miejsca.

Piazza di San Marco

Co koniecznie musisz zobaczyć w Wenecji?

Wszystko „kręci się” wokół placu św. MarkaPiazza San Marco, rozciągającego się wzdłuż wybrzeża – właśnie na tym placu dzielnie maszerują turyści z całego świata. Nie da się ukryć, że miejsce to wraz ze stojąca na placu Bazyliką św. Marka (ze swoimi olśniewającymi mozaikami i dumnie prężącymi się w stronę nieba kopułami) działają na ludzi, niczym magnes.

Może zainteresuje Cię też:   Co zabrać ze sobą w podróż do Włoch?

Plac św. Marka

Plac św. Marka jest takim swego rodzaju sercem Wenecji – to największy i najbardziej znany plac miasta, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości. Przyjęło się nawet mówić, że owy plac jest „największą salą balową w Europie”! Plac bez cienia wątpliwości jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem w całej Wenecji – a charakteryzuje go również potężna dzwonnica, która jest najstarszą budowlą w mieście.

Bazylika św. Marka to imponujący budynek

Bazylika św. Marka

Koniecznie zobacz też Wieżę Zegarową i zajrzyj do Bazyliki św. Marka – to majestatyczna budowla, do której nie jest jednak zbyt łatwo wejść. Trzeba spełniać bowiem kilka istotnych warunków, by postawić w niej swoje stopy – wypytaj strażnika o to, co możesz ze sobą mieć, a czego niekoniecznie. Kiedy już uda Ci się tam dostać, będziesz oczarowany! Pełno tam bogatych zdobień, zwłaszcza na suficie i kopule od środka.

Godziny otwarcia Bazyliki to 9:30-17:00. Musisz jednak brać poprawkę na to, że tu już od rana ustawiają się do niej tłumy ludzi – pocieszeniem jest jednak fakt, że wejść możesz tu zupełnie za darmo. Jest to miła odmiana w mieście, gdzie wszystko ma swoją cenę. Jednakże, warto zapamiętać, co znajduje się w środku – zwłaszcza, że robienie zdjęć jest tam zakazane.

Pałac Dożów

Tuż przy Bazylice znajduje się Palazzo Ducale – okazałe korytarze i dziedzińce, a także reprezentacyjne sale i tajemne komnaty zrobią na Tobie wielkie wrażenie. To miejsce rządzi się przepychem i zdobieniami z marmuru i złota, a także potężną kolekcją obrazów. Zobaczyć tu możesz salę z pierwszymi XVI-wiecznymi mapami ówczesnego świata oraz opuszczone lochy. Pałac otwarty jest od 8:30, natomiast bilet kosztuje 20 euro. Przygotuj pieniądze, bo warto zobaczyć to miejsce – aby uniknąć kolejki (zwłaszcza, że lecisz tylko na weekend), możesz także kupić bilety online. Jednak nie można go pominąć zwiedzając Wenecję na weekend.

Wenecja w weekend – Ponte Rialto

Mosty – Wenecja na weekend

Opuszczając pałac warto będzie przejść się słynnym Mostem Westchnień –Ponte dei Sospiri, aby następnie – kierując się wąskimi uliczkami – dotrzeć do słynnego mostu Ponte di Rialto, zawieszonego tuż nad Canale Grande. To symbol miasta, którego po prostu nie możesz pominąć przylatując na weekend do Wenecji – zdjęcie obowiązkowe. Co ciekawe, aż do XIX wieku (czyli zanim wybudowano w Wenecji słynny most Ponte dell’Accademia), był to jedyny most w całym mieście. Na pewno zaskoczy Cię, że ten most posiada aż 3 przejścia – środkowe przeznaczone jest jednak wyłącznie dla sklepikarzy i handlarzy. Z mostu możesz powędrować w stronę targu Mercato di Rialto, na którym zakupisz niemal wszystko. Znajdziesz tu złoto, owoce, warzywa, świeże ryby no i słynne, weneckie maski.

Palazzo Grassi i Synagogi

Będąc w Wenecji nie sposób chociaż z zewnątrz nie podziwiać Palazzo Grassi – w 2005 roku pałac ten odkupił francuski milioner François Pinault. Własnie w tym miejscu odbyło się huczne wesele syna bogacza z aktorką Salmą Hayek! Koniecznie przyjrzyj się również Synagodze Hiszpańskiej – powstała ona z charakterystycznego, żółtego kamienia, a więc na pewno nie przeoczysz tego budynku. Co ciekawe, w jego wnętrzu znajdują się trzy ogromne żyrandole oraz drewniany, rzeźbiony sufit. Warto wspomnieć, że to jedna z dwóch obecnie czynnych świątyń żydowskich w Wenecji. Ciekawa jest również Scuola Italiana (Synagoga Włoska), będąca najmniejszą i najskromniejszą synagogą w mieście. Zbudowano ją dla najbiedniejszych mieszkańców getta weneckiego. Absolutnym must see jest także Teatro La Fenice – to czołowy teatr operowy nie tylko w całej Italii, ale też na świecie.

Teatro Italia

Urok Wenecji oraz pływania gondolami

Kiedy przemierza się wąskie, kamienne uliczki Wenecji, nie trudno o totalne zapomnienie się i utratę poczucia czasu. Wenecka sceneria mocno przypomina scenę operową – tutaj wszystko jest wyszukane i wręcz doskonałe. Nie sposób nie skojarzyć Wenecji z karnawałami, namiętnymi romansami, dziełami największych artystów i nie zainspirować się. Warto odwiedzić miasto Wenecja na weekend, żeby poznać tę charakterystyczną architekturę, a także wchłonąć włoską estetykę całym sobą. Jeżeli interesujesz się Italią, a nawet nazywasz się italofilem, na pewno natchniesz się weneckim stylem – czyli ekscentryczną mieszanką gotycką, bizantyjską, a nawet osmańską.

Wenecja na weekend to obowiązkowa przejażdżka gondolą

Wenecki przepych to jednak nie jedyny powód, dla którego warto zobaczyć to słynne miasto na wodzie. Nie ma bowiem drugiego takiego miejsca na świecie, gdzie lokalnym środkiem transportu są gondole. Kiedyś był to popularny środek transportu zarówno towarów, jak i ludzi – dziś to głównie forma atrakcji. Mężczyźni wybierający w Wenecji zawód gondoliera są mieszkańcami tego miasta. Aktualnie jest ich około 400 – oczywiście, zawód ten jest licencjonowany i trzeba się sporo postarać, żeby móc go uprawiać. Koniecznie zwróć uwagę na ich charakterystycznie ubrania – ciemne spodnie, bluzy w czarno-białe paski oraz ciemne kapelusze.  Zwiedzanie miasta tym środkiem transportu na pewno na zawsze pozostanie w Twojej pamięci – Wenecja widziana od strony wody jest zdecydowanie największym hitem wśród podróżujących.

Może zainteresuje Cię też:   Co warto zjeść na Sardynii

Jednak licz się z tym, że przyjemność ta do najtańszych nie należy. Koszt przejażdżki gondolą to 100 euro za 30 minutowy kurs. Po godzinie 19:00 cena wzrasta do 120 euro. Za każde kolejne 20 minut trzeba zaś zapłacić dodatkowe 60 euro. Może Wenecja na weekend do najtańszych rozrywek nie należy, jednak, czyż nie warto?

Zapisz się do Newslettera i dołącz do społeczności DueCappucci!

Z końcem tygodnia będziesz otrzymywać bezpłatnego newslettera ze streszczeniem zamieszczonych na blogu artykułów oraz bonusowymi materiałami!

Przeczytaj również